Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzieła Józefa Brandta zobaczymy w Muzeum Narodowym

Marek Zaradniak
Na wystawie zobaczymy m.in. obraz "Jeździec'
Na wystawie zobaczymy m.in. obraz "Jeździec' Muzeum Narodowe w Poznaniu
W niedzielę w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarta zostanie wystawa Józef Brandt (1841-1915). Przygotowano ją we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie była już prezentowana.

To pierwsza monograficzna wystawa dzieł Józefa Brandta w dziejach polskiego muzealnictwa. Zobaczyć na niej można będzie około 300 jego obrazów. Są wśród nich obrazy olejne, akwarele, studia i rysunki reprezentatywne dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycje wzbogacają dwie gromadzone przez Brandta kolekcje zamawianych, a także wykonywanych przez niego osobiście fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

Józef Brandt to najbardziej znany przedstawiciel polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Uważany jest za najlepszego odtwórcę epizodów z historii polskich wojen kresowych. Sceny obrazowane przez malarza wywołują silne skojarzenia z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. Podobnie jak Sienkiewicz, Józef Brandt tworzył głównie „ku pokrzepieniu serc”, z rozmachem, „po malarsku”, idealizując tradycję rycerską. Ekspozycję otwiera zbiór obrazów olejnych z lat 70. i 80. XIX wieku - najlepszego okresu w malarskiej twórczości artysty. Były to także najbardziej owocne lata całego monachijskiego środowiska polskich artystów. „Tabor powrót spod Wiednia” oraz „Czarniecki pod Koldyngą” namalowane w latach 1869/70, przyniosły Brandtowi satysfakcję sprzedaży do wspaniałych kolekcji sztuki. Wybrany jako wizualny znak wystawy obraz z poznańskiej kolekcji „Pojmanie na arkan”, zbieżny w jego wizji z sienkiewiczowską „Trylogią”, jest jednym z dzieł tematycznego zespołu poświęconego mniejszym epizodom XVII-wiecznych wojen na Kresach. Epatuje brutalnością treści, brawurą ruchu i poszukiwaniem zupełnie nowych perspektywicznych ujęć.

Efektownym zwieńczenie, wystawy jest przestrzeń przybliżająca ideę monachijskiej pracowni artysty. Wystawę oglądać można do 6 stycznia. W dniu otwarcia - w niedzielę od godz. 14, wstęp na wystawę będzie wolny.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski