18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzień Otwarty Notariatu w sobotę. Przyjdź, zapytaj notariusza! [ROZMOWA]

BEM
Michał Wieczorek, notariusz i rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu
Michał Wieczorek, notariusz i rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu Fot. Grzegorz Dembiński
Z Michałem Wieczorkiem, notariuszem i rzecznikiem Izby Notarialnej w Poznaniu, rozmawia Beata Marcińczyk

Do czego potrzebny jest notariusz?
Michał Wieczorek: - Po to, by można było spać spokojnie. Nasze prawo dla pewnych czynności wymaga działania notariusza, na przykład przy przeniesieniu praw własności. By była pewność, że umowy zostały sporządzone w sposób profesjonalny, że są ważne, że powodują pewne skutki prawne. Notariusz ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo obu stronom umowy. Jest też tym, który klientom pomaga zrozumieć zapisy umów, ich konsekwencje. Nie każdy przecież musi się na tym znać.

Już po raz trzeci organizowany jest w sobotę Dzień Otwarty Notariatu. Czy takie akcje są potrzebne?
Michał Wieczorek: - Niestety, świadomość prawna Polaków w zakresie ich praw i obowiązków jest bardzo niska. Śmiało mogę powiedzieć, że nie mamy na przykład umiejętności podejmowania decyzji, co do rozwiązywania pewnych sytuacji. Nasza akcja jest po to, by ludzie nie bali się pytać. Istnieje przeświadczenie, że za każdą poradę prawną trzeba płacić. Porady notariusza są bezpłatne, nie tylko dzisiaj. Od zawsze.

Porady dotyczyć mają przede hipoteki i ksiąg wieczystych. Czy można przyjść także z inną sprawą?
Michał Wieczorek: - Tak, można. Wiemy już, że wiele osób korzysta z okazji i przychodzi w tym dniu z różnymi sprawami.
Tym razem głównym tematem jest księga wieczysta jako ochrona własności, bo mimo elektronizacji ksiąg wieczystych i usprawnieniu dostępu do nich docierają do nas skargi, że odpisy komputerowe, formularze i zawiadomienia nie dla wszystkich są zrozumiałe.
Nasi klienci dopytują też, czy bezpieczne jest kupowanie nieruchomości obciążonych hipoteką, co znaczą zapisy w poszczególnych działach księgi wieczystej, jak zachować się w momencie dziedziczenia nieruchomości.

Taka księga jest potrzebna, czy możemy bez niej obejść?
Michał Wieczorek: - Księga wieczysta jest symbolem własności nieruchomości. Jeśli dla nieruchomości nie została jeszcze założona księga wieczysta - a zdarzaja się takie przypadki - warto tego dokonać. Pozwoli to "uporządkować papiery". W przyszłości może być pomocna np. w sprawach spadkowych.

Kiedy zakłada się taką księgę?
Michał Wieczorek: - Zakłada się je i prowadzi w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości i spółdzielczych własnościowych praw do lokali. Wniosek o założenie księgi złożyć mogą właściciele nieruchomości, osoba, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe np. służebność, wierzyciel, jeśli przysługuje mu prawo, które ma być wpisane do księgi wieczystej, osoba, której oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Dzisiaj do Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, gdzie udzielać będziecie porad przyjdzie wiele osób.
Michał Wieczorek: - Każdy otrzyma numerek, by wiedział, kiedy podejść do jednego z 20 notariuszy. Porad udzielamy od godz. 10 do 16, ale zapraszamy także poza tym dniem do każdego z notariuszy w Poznaniu i Wielkopolsce.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski