Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzienny Dom Opieki Medycznej pomoże pacjentom potrzebującym opieki i rehabilitacji [ZDJĘCIA]

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Dzienny Dom Opieki Medycznej oferuje przede wszystkim bardzo długoterminową rehabilitację, opiekę pielęgniarską, wsparcie i konsultacje lekarza internisty i geriatry, i lekarza rehabilitacji ruchowej. Ale także pomoc psychologa, logopedy i dietetyka - tłumaczy Monika Szelągiewicz, prezes zarządu CenterMed Poznań.
- Dzienny Dom Opieki Medycznej oferuje przede wszystkim bardzo długoterminową rehabilitację, opiekę pielęgniarską, wsparcie i konsultacje lekarza internisty i geriatry, i lekarza rehabilitacji ruchowej. Ale także pomoc psychologa, logopedy i dietetyka - tłumaczy Monika Szelągiewicz, prezes zarządu CenterMed Poznań. Urząd Miasta Poznania
Pierwszy Dzienny Dom Opieki Medycznej w Poznaniu już działa. Pomoc w nim znajdą osoby, które nie wymagają hospitalizacji, ale potrzebują opieki, rehabilitacji i kompleksowej pomocy.

Dzienny Dom Opieki Medycznej znajduje się w CenterMed Poznań przy ul. Św. Marcin 58/64. Jego głównym celem jest zapewnienie pacjentom opieki lekarskiej, pielęgnacyjnej, usług rehabilitacyjnych oraz innych wspomagających usług medycznych i edukacyjnych w warunkach pobytu podobnych do domowych.

Czytaj też: Movember: Męskie nowotwory nie muszą być groźne, jeśli bada się regularnie. Rozmowa z prof. Zbigniewem Kwiasem

Placówka powstała z myślą o pacjentach niesamodzielnych, potrzebujących pomocy ze względu na stan zdrowia, ale nie wymagających całodobowej opieki lekarza.

- Dzienny Dom Opieki Medycznej oferuje przede wszystkim bardzo długoterminową rehabilitację, opiekę pielęgniarską, wsparcie i konsultacje lekarza internisty i geriatry, i lekarza rehabilitacji ruchowej. Ale także pomoc psychologa, logopedy i dietetyka - tłumaczy Monika Szelągiewicz, prezes zarządu CenterMed Poznań.

DDOM działa przez cały rok, od poniedziałku do piątku, przez 8 godzin dziennie. Może w nim przebywać równocześnie 25 pacjentów, a każdy z nich może zostać przyjęty na czas od 30 do 120 dni roboczych.

To nie jest zakład opiekuńczo-leczniczy

Działanie DDOM zbliżone jest do zakładów opiekuńczo-leczniczych. Jednak, oprócz faktu, że pacjenci przebywają w nim tylko za dnia, jest jeszcze kilka różnic.

- Funkcjonujemy podobnie, natomiast pacjenci, którzy przychodzą tutaj muszą w skali Barthel osiągnąć 40-60 punktów. To skala samodzielności pacjenta. W przypadku zakładów opiekuńczo-leczniczych na pewno może być ona niższa - wyjaśnia Monika Szelągiewicz.

I dodaje: - Mamy cztery łóżka. Przeznaczone są one dla osób, które potrzebują położyć się w ciągu dnia, ale nie dla osób zupełnie leżących. Ci pacjenci mogą do nas przyjeżdżać na wózkach lub przychodzić o kulach i wtedy mogą się położyć. Są to np. młode osoby, które przeszły udar.

Sprawdź też: Poznań: Nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej już z pacjentami. Nie spodziewali się, że będzie tam tak pięknie [ZDJĘCIA]

Przez cały czas pobytu pacjenci mają zapewnione wyżywienie. Mogą też skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych: kinezyterapii, masażu, hydroterapii czy krioterapii. W formie dodatkowych zajęć przygotowano również terapię zajęciową.

Dom opieki przygotowuje również rodzinę i opiekunów pacjentów do tego, by mogli jak najlepiej zająć się nim po opuszczeniu placówki. - Dom jest placówką o charakterze wsparcia medycznego, pracownicy socjalni będą informować o nim swoich klientów - zapewnia Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Nie tylko Dzienny Dom Opieki Medycznej

DDOM działa w ramach Zintegrowanego Centrum Opieki prowadzonego przez Stowarzyszenie Medycyna Polska, CenterMed Poznań i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”. Jest częścią programu „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”, który ma pomóc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. W skład programu wchodzą także „Sieć wsparcia społecznego”, „Mieszkania chronione-treningowe dla osób opuszczających pieczę zastępczą”, „Usługi asystenta i Centrum Usamodzielnienia” oraz Centrum Opieki Środowiskowej.

Zobacz również: Z jakimi problemami rodzą się wcześniaki i w czym trzeba im pomagać? Rozmawiamy z prof. Janem Mazelą

Koszt programu to prawie 19 mln zł, w tym dofinansowanie unijne o wartości 17,7 mln zł. Łącznie z programu skorzysta ponad 1,7 tysiąca poznaniaków.

Zobacz też:

W którym szpitalu w Wielkopolsce możesz liczyć na najlepszą diagnostykę i leczenie? Kto najlepiej wykonuje operacje? Sprawdziliśmy, jakie placówki medyczne w naszym regionie cieszą się największym uznaniem wśród pacjentów. Ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce powstał na podstawie niezależnych opinii wystawianych w serwisie Google. Sprawdź, gdzie warto się leczyć!Zobacz ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce polecanych przez pacjentów --->

TOP 15: Najlepsze szpitale w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie wa...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski