Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dziś rusza kolejna edycja Integracji

Marek Zaradniak
Liczący sobie 25 członków zespół Quitos z Ekwadoru jest najmniejszą formacją, jaka pojawi się na tegorocznej edycji festiwalu
Liczący sobie 25 członków zespół Quitos z Ekwadoru jest najmniejszą formacją, jaka pojawi się na tegorocznej edycji festiwalu Archiwum
Nie każdy wie o tym, że w swoim programie nauczania studenci poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego mają... taniec ludowy. Oprócz tego na uczelni od lat działa cieszący się sporym uznaniem Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań, który uczestniczył w wielu imprezach na całym świecie.

Któregoś dnia szef zespołu - choreograf Dariusz Majchrowicz oraz rektor uczelni, prof. Jerzy Smorawiński stwierdzili, że dobrym pomysłem jest stworzenie imprezy, która mogłaby ukazać zróżnicowanie prądów folklorystycznych z całego świata. I tak powstały niezwykle popularne wśród Wielkopolan Integracje.

- Zaczęło się od zaproszenia dwóch zespołów oraz... gospodarzy. Po prostu trochę za późno rozpoczęliśmy przygotowania - wspomina Dariusz Majchrowicz.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku. Teraz, łącznie z gospodarzami, pojawia się siedem zespołów. A skoro organizatorem imprezy jest AWF, trudno zatem, żeby w programie festiwalu zabrakło sportu.

- Od czterech lat nad Maltą rozgrywane są turnieje pierścieniówki, czyli kaszubskiej odmiany siatkówki. Skąd pomysł na tak nietypowe zawody? Na naszej uczelni działa kierowana przez prof. Wojciecha Lipońskiego Pracownia Olimpizmu i Etnologii Sportu. To on przyszedł kiedyś do zespołu i powiedział, że ma w zanadrzu kilka dawnych zabaw ludowych. I tak dzięki Integracjom można dowiedzieć się czegoś ciekawego, nie zapominając przy tym o aktywności ruchowej - zauważa Majchrowicz.

Oprócz pierścieniówki organizatorzy Integracji będą w tym roku po raz pierwszy uczyć gości podstaw tańca ludowego. Wybór padł na mającą swoje korzenie w rejonach Szamotuł "Marynę". Warto dodać, że widzowie przez cały festiwal głosują na zespół, który najbardziej przypadł im do gustu. Wyniki ogłaszane są podczas koncertu finałowego "Muzyka w Folklorze Świata".

W rozpoczynających się dziś Integracjach uczestniczyć będzie ponad 200 tancerzy z Europy i Ameryki Łacińskiej. Zobaczą ich nie tylko poznaniacy, ale również mieszkańcy Leszna, Pobiedzisk i Wronek. Bez wątpienia uczestnicy imprezy nie stawiają na kameralność - najliczniejsze, bo składające się z 35 osób, są zespoły Oro z Serbii oraz Elte z Węgier. Najmniejszym zaś jest "jedynie" 25-osobowy zespół Quitos z Ekwadoru. Pozostałe grupy to Datina z Mołdawii, Zabawa z Rosji oraz Wiwaty i AWF Poznań z Polski.

- Co roku staramy się zaprosić na Integracje artystów z przynajmniej jednego kraju, z którego zespoły nigdy przedtem w Poznaniu nie gościły. W tym roku mamy nawet dwa takie zespoły - z Mołdawii i Ekwadoru - tak dobór formacji, które zaprezentują się na festiwalu, tłumaczy Dariusz Majchrowicz.
Święto folkloru potrwa do przyszłej niedzieli, a zakończy je koncert galowy "Muzyka w folklorze świata", który rozpocznie się o godzinie 21 w parku Wieniawskiego.

Dodajmy, że codziennie w mieszczącym się w piwnicy akademików przy rondzie Rataje (ul. św. Rocha 9) klubie Trops odbywają się wieczory narodowe, na które także warto się wybrać. Wszystkie rozpoczynają się o godzinie 23.

A tymczasem już dziś na ulicy Półwiejskiej rozpocznie się tradycyjny, festiwalowy przemarsz kapel, biorących udział w Integracjach. Początek barwnej parady przewidziany jest na godzinę 16. Dwie godziny później w parku Wilsona odbędzie się koncert "Biesiada Ludowa", inaugurujący tegoroczną edycję festiwalu.

Patronem prasowym Integracji 2009 jest "Polska Głos Wielkopolski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski