18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Poznań: Euro 2012 i wszystko co musi wiedzieć turysta

Maciej Roik
W.Wylegalski, P.Miecznik, G.Dembiński
Poznań: jedno z czterech polskich miast, w których odbywać się będą mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Będą tu grać reprezentacje Chorwacji, Irlandii i Włoch. Przypominamy co warto pokazać gościom i kibicom.

Turysta dotrzeć do Poznania TAK MA WYGLĄDAĆ POZNAŃ NA EURO 2012] może powietrzem - tu tylko przez lotnisko Poznań Ławica - i lądem: autostradą A2 lub inną z dróg krajowych a także pociągiem - z którego wysiądzie na nowy dworcu kolejowym Poznań Główny połączonym z centrum Poznań City Center.

Co dalej? Choć zdaniem złośliwych Poznań to spokojne miasto konferencyjne, rzeczywistość jest zupełnie inna. Warto spróbować rogala świętomarcińskiego, pospacerować po Malcie, a wieczorem wypić na rynku klasyczne poznańskie piwo czyli Lecha Pils. To nie wszystko. Atrakcji jest znacznie więcej. Bo Poznań to ciekawe miejsca, ludzie i lokalne produkty. Te naszym zdaniem najważniejsze, znajdziesz w krótkim przewodniku po Poznaniu.

Port Lotniczy Poznań Ławica**[POZNAŃ ŁAWICA - ZDJĘCIA Z BUDOWY]**- jedno z najstarszych lotnisk w Polsce. Jest położone na zachód od centrum Poznania, blisko drogi wylotowej na Berlin. Z każdym rokiem zwiększa się liczba połączeń dostępnych dla pasażerów. Obecnie z Poznania można polecieć m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Danii, Anglii, Włoch czy Irlandii. Na lotnisko Ławica można dojechać specjalnym autobusem, który kursuje z centrum Poznania ("L"), ale także autobusami miejskiej komunikacji (linie 59 i 48).

Dworzec Poznań Główny [ZDJĘCIA Z BUDOWY DWORCA GŁÓWNEGO]- najważniejszy dworzec kolejowy w stolicy Wielkopolski. Można stąd dojechać do wszystkich głównych miast w Polsce, a także do Berlina. Swoje funkcjonowanie rozpoczął w 1879 roku. Pierwszą gruntowną modernizację gmach przeszedł przed Powszechną Wystawą Krajową, (1929 rok). Obecna przebudowa Dworca Poznań Główny zakłada utworzenie nowoczesnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego, obejmującego dworce: kolejowy, autobusowy oraz z połączenie z przedłużoną linia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Częścią nowego obiektu będzie także galeria handlowa.
Stadion Miejski, czyli tu gra Lech Poznań - pierwsza w Polsce gotowa arena na Euro 2012. Kosztująca ponad 730 mln złotych budowla może pomieścić 43 tysiące kibiców. Do tej pory na stadionie, oprócz meczów ligowych poznańskich klubów Lech Poznań i Warta Poznań, odbyły się m.in. rozgrywki ligi europejskiej, koncert Stinga, a także polska odsłona światowego cyklu zawodów freestyle motocross - Red Bull X-Fighters.

Stary Rynek
- to nie tylko historyczne, ale także rozrywkowe "serce" Poznania. W przylegających do rynku uliczkach mieszczą się dziesiątki klubów, restauracji i dyskotek. Gdy powstawał w 1253 roku był centralnym punktem miasta. Na środku znajduje się Ratusz (zbudowany około 1300 roku), który był dawną siedzibą Rady Miejskiej. Budowla jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Tu można wypić, dobrze zjeść (gościom warto polecić tradycyjną kaczkę po poznańsku z pyzami i czerwoną kapustą, ale też... pyry z gzikiem, znajdzie się też miejsce na inne narodowe specjały, które polecam w naszym dziale KUCHNIA

Koziołki Poznańskie - można je zobaczyć na wieży ratusza codziennie o godzinie 12, gdy wychodzą by "trykać" się rogami przez minutę. To obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek, które przyjeżdżają do Poznania. Koziołki Poznańskie są jednym z najważniejszych symboli miasta. Ich rzeźbę można zobaczyć m.in. na placu Kolegiackim przy siedzibie Urzędu Miasta. Koziołki są upamiętnieniem ich żywych odpowiedników, które aż na wieżę zbiegły spod noża kucharza, który gotował dla wojewody. Legenda o koziołkach pochodzi z połowy XVI wieku.

Pręgierz - słup służący przed laty do wymierzania publicznych kar stoi w sąsiedztwie Ratusza. Dzisiaj to popularne miejsce spotkań poznańskich studentów. Budowę pręgierza sfinansowano w 1535 roku z grzywien nakładanych na służące noszące przesadnie eleganckie stroje (regulowały tu miejskie uchwały). Przez wiele lat służył on do wykonywania kary chłosty oraz piętnowania, obcinania uszu, palców czy ręki.

Katedra Poznańska - leży na Ostrowie Tumskim czyli w najstarszej i jednej z najbardziej klimatycznych części Poznania. Bazylika archikatedralna pw. świętych apostołów Piotra i Pawła jest najstarszym zabytkiem miasta. Jej początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. Katedra Poznańska była miejscem wielu wydarzeń historycznych. Świątynia jest najstarszą nekropolią władców z dynastii piastowskiej. W 1300 r oku król Wacław II poślubił tam Ryksę, córkę Przemysła II. Z kolei w 1341 roku król Kazimierz Wielki poślubił w niej Adelajdą. Ceremonia była połączona z koronacją nowej królowej.

Stary Browar - budowana w centrum Poznania w latach 2002/2003 galeria handlowa jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Europie. Stary Browar ma na swoim koncie ma wiele wyróżnień m.in. tytuł najlepszego centrum handlowego na kontynencie. To miejsce spotkań poznaniaków, gdzie funkcję handlową połączono z działalnością artystyczną. Oprócz zakupów można tam wypić kawę zjeść obiad lub wybrać się do kina. Oprócz tego w Starym Browarze organizowane jest wiele wydarzeń kulturalnych - m.in. wystawy fotografii i obrazów, a także liczne koncerty. Stary Browar wybudował miliarder Jan Kulczyk i jego ówczesna żona Grażyna Kulczyk. Po ich rozwodzie trafił w ręce Grażyny Kulczyk.

Centrum Informacji Miejskiej - obowiązkowy punkt na trasie przybywającego do Poznania turysty. W Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44, tel: +48 61 851 96 45, 194 31,) można zapoznać się z ofertą kulturalną miasta, kupić pamiątki oraz dowiedzieć jak funkcjonuje poznańska komunikacja. Oprócz siedziby przy ul. Ratajczaka, filie Centrum Informacji Miejskiej można znaleźć: w Porcie Lotniczym Ławica, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w Centrum Handlowym M1.

Termy Maltańskie - otwarty w 2011 roku kompleks sportowo-rekreacyjny znajdujący się na brzegu jeziora maltańskiego. Termy Maltańskie to jeden z największych kompleksów basenów w Polsce. Można tam skorzystać z basenów sportowych oraz szeregu atrakcji, na hali basenów rekreacyjnych. Oprócz tego do dyspozycji gości jest tzw. "świat saun", kryjący m.in. kilkanaście oryginalnie zaaranżowanych rodzajów saun i łaźni. [TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE TERM - ZDJĘCIA, FILM]

Słoniarnia - to znajdujący się w poznańskim Zoo budynek, który jest domem dla poznańskiego stada słoni afrykańskich. Słoniarnia jest największym i najnowocześniejszym budynkiem tego typu w Polsce oraz jednym z najnowocześniejszych w Europie. W sumie do dyspozycji afrykańskich kolosów jest budynek o powierzchni 3,5 tys. mkw, wybieg wewnętrzny o powierzchni 1,5 tys. mkw oraz kilkuhektarowe wybiegi zewnętrzne. W słoniarni mieszka obecnie 5 słoni - 2 samce i 3 samice.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - chluba miasta, która sprawia, że Poznań jest uznawany za konferencyjną stolicę Polski. W 2010 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się 80 rodzajów targów, w których brało udział ponad 11 tysięcy wystawców z 70 krajów świata. Wystawy odwiedziło niemal 450 tysięcy zwiedzających. W sumie targi, kongresy i konferencje organizowane na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło w 2010 roku prawie milion zwiedzających. W 2008 roku odbył się tam m.in. światowy szczyt klimatyczny ONZ - COP 14.

Kino Muza - choć są w Poznaniu ogromne multipleksy z dziesiątkami sal, nie brakuje też miejsc, takich jak działające od kilkudziesięciu lat kino Muza. Choć po ostatnim remoncie jego wygląda stracił na swej "klasyczności" atutem wciąż jest niewątpliwa kameralność. Muza oferuje swoim widzom bogaty program, organizuje wiele przeglądów filmowych i festiwali, a także gromadzi widzów podczas cykli skierowanych do studentów.

Karta Miejska - to najlepszy i najtańszy sposób, aby poznać miasto i okolice. Dzięki karcie miejskiej turysta ma zagwarantowany prostsze i tańsze zwiedzanie Poznania. Poznańska Karta Miejska oferuje m.in. bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej, wstęp wolny do większości muzeów w Poznaniu, zniżki w obiektach sportowo-rekreacyjnych, zniżki do Palmiarni i Zoo, zniżki w hotelach i restauracjach. Trzydniowa, imienna Karta Miejska kosztuje 45 złotych.

Rondo Kaponiera - to centralny punkt dla poznańskiej komunikacji miejskiej. Obecnie przebudowywane, od rana jest jednym z najruchliwszych miejsc w mieście. To z Kaponiery odjeżdża większość autobusów nocnych, które rozwożą mieszkańców w niemal wszystkie zakątki Poznania. Swą nazwę zawdzięcza modernizacji kolejowej Twierdzy Poznań, z drugiej połowy XIX wieku. Wówczas w miejscu obecnego ronda powstała "Kaponiera", która miała bronić torów. Obecna nazwa funkcjonuje od 1992 roku.

Ulica św. Marcin - główna, kupiecka ulica Poznania. Łączy rondo Kaponiera ze starym miastem. Co roku 11 listopada poznaniacy hucznie obchodzą Imieniny ulicy Święty Marcina. Wówczas ulicą przechodzi barwny korowód ze św. Marcinem na czele, a także odbywają się koncerty i imprezy towarzyszące organizowane z myślą o mieszkańcach.

Centrum Kultury Zamek - to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez - m.in. wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań czy warsztatów edukacyjnych. Siedzibą Centrum Kultury Zamek jest ostatnia zbudowana w Europie rezydencja cesarska (Zamek powstawał od 1905 roku), którą wzniesiono dla cesarza niemieckiego Wilhelma II. Celem było podniesienie rangi Poznania. W okresie II wojny światowej Zamek został przebudowany jako siedziba Adolfa Hitlera, który ostatecznie nigdy się tu nie pojawił.

Jezioro Maltańskie
- ma 64 hektary, 3,7 kilometra długości i jest jednym z najlepszych torów regatowych na świecie. Oprócz zawodów kajakowych czy wioślarskich, nad Jeziorem Maltańskim odbył się m.in. konkurs lotów Red Bull, mistrzostwa świata w wędkarstwie spławikowym, a zimą można podziwiać tzw. żużel na lodzie. Latem jezioro jest kąpieliskiem dla wielu mieszkańców miasta. Oprócz samego jeziora, jego okolica to doskonały teren spacerowy i rekreacyjny. Działa tu m.in. tor saneczkowy i sztuczny stok do jazdy na nartach.

Poznański Szybki Tramwaj - popularna "pestka" to z pewnością najszybszy tramwaj w Polsce. PST dowozi w ciągu godziny 6 tysięcy pasażerów, równocześnie pokonując w 12 minut odcinek o długości 6,1 kilometra. Na 56 metrowych przystankach pojazdy pojawiają się średnio co 2 minuty. To najszybszy sposób, by dostać się z Piątkowa i Winograd do centrum miasta. "Pestka" powstała jako alternatywa dla znacznie droższego metra. Budowa trwała 15 lat i zakończyła się w 1997 roku.

Smaki Poznania
Lech Pils, Redd's, Gingers - to powodu do dumy Kompanii Piwowarskiej, specjalność wyłącznie poznańskiego browaru. Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa - SABMiller. Pierwsza z marek - Lech Pils - to jasne piwo typu pilzneńskiego, pite przede wszystkim przez mieszkańców Wielkopolski. Będąc w Poznaniu nie można odmówić sobie spróbowania piwa o bardzo wyrazistym i charakterystycznym smaku. Pozostałe marki, to polscy liderzy w kategorii piw smakowych.

Rogal Świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku, przygotowywany z okazji dnia św. Marcina (11 listopad). Regionalny specjał jest zjadany nie tylko w Poznaniu, ale także w dużej części województwa Wielkopolskiego (ostatnio także w innych regionach kraju). Prawdziwy rogal świętomarciński posiada certyfikat potwierdzający jakość. Oznacza to, że jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tymi rejonem nikt nie może używać jego nazwy. Rocznie wypieka się w Poznaniu ponad 500 ton tego przysmaku.

Pyry z gzikiem - danie proste, smaczne i... tanie. Tak najkrócej można scharakteryzować poznański przysmak, czyli pyry z gzikiem. Dzisiaj trudno określić jakie były początki łączenia cebuli z twarożkiem i śmietaną oraz podawania tego z ziemniakami w mundurkach (w łupinie). Wiadomo jednak w całej Polsce, że Poznań jest stolicą ziemniaka, zwanego tu potocznie "pyrą".

Znani poznaniacy - jest ich oczywiście więcej!
Jan Kulczyk - najbogatszy Polak i jeden z najsprawniejszych przedsiębiorców w kraju. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego majątek szacuje się na 8,5 mld złotych. Jan Kulczyk inwestuje głównie w energetykę, infrastrukturę i surowce. Jego firma jest współwłaścicielem fragmentu autostrady A2 na odcinku od Nowego Tomyśl do Świecka. J. Kulczyk jest właścicielem firm Kulczyk Holding i Kulczyk Investments.

Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor urodzony w położonym 100 km od Poznania Koninie, autor muzyki do kilkudziesięciu filmów. Nagrodzony Oskarem za muzykę do filmu Marzyciel. Jan A.P. Kaczmarek od najmłodszych lat związany z Poznaniem, gdzie jako dziecko często bywał na koncertach w Filharmonii Poznańskiej. Jan A.P. Kaczmarek jest twórcą i dyrektorem odbywającego się w Poznaniu festiwalu filmowego "Transatlantyk".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie