Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Fajerwerki sylwestrowe mogą oznaczać mandat. Sprawdź dlaczego

Maciej Roik
Jedną z najważniejszych reguł jest przede wszystkim kupowanie sztucznych ogni i petard w sprawdzonych sklepach i używanie jedynie tych, które oznaczone są symbolem klasy I lub II (III klasa przeznaczona jest dla profesjonalistów).
Jedną z najważniejszych reguł jest przede wszystkim kupowanie sztucznych ogni i petard w sprawdzonych sklepach i używanie jedynie tych, które oznaczone są symbolem klasy I lub II (III klasa przeznaczona jest dla profesjonalistów). archiwum polskapresse
Kupuj sylwestrowe fajerwerki u pewnych sprzedawców. Nie celuj w budynki podczas ich odpalania. I nie pozwól, by petardami bawiły się dzieci. Tych kilka prostych zasad może sprawić, że okres sylwestrowy będzie się kojarzył tylko z zabawą a nie z kłopotami przez fajerwerki sylwestrowe.

Jedną z najważniejszych reguł jest przede wszystkim kupowanie sztucznych ogni i petard w sprawdzonych sklepach i używanie jedynie tych, które oznaczone są symbolem klasy I lub II (III klasa przeznaczona jest dla profesjonalistów). W żadnym wypadku fajerwerki sylwestrowe nie powinny też trafić w ręce dzieci.

- Osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne osobom niepełnoletnim może zostać ukarana grzywną lub aresztem - wyjaśnia adwokat Radosław Szajerski. - W skrajnych sytuacjach sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności na okres dwóch lat - dodaje.

Często ignorowaną zasadą jest też zachowanie odpowiedniej odległości przy odpalaniu sylwestrowych fajerwerków. Tymczasem nieostrożne posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi może oznaczać kłopoty.

W takim przypadku grozi areszt (od 5 do 30 dni ) lub grzywna do 5 tys. zł. Z kolei stworzenie poważnego ryzyka pożarowego może oznaczać 10 lat więzienia, a uszkodzenia cudzego mienia to nawet 5 lat pozbawienia wolności.

- W okresie sylwestrowym najczęstsze zdarzenia to lekkomyślne rzucanie petard z balkonów na samochody, lub inne balkony - podkreśla Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu. - Wysokość kary wymierzana w takich przypadkach zależy od konkretnego przypadku.

Groźne sytuacje to nie rzadkość w okresie sylwestrowym. Na poznańskim Łazarzu, przez dwa lata na środku jednej ulic podpalono kanapę. Z kolei w Pile wystrzelona raca doprowadziła do pożaru w jednej ze szkół. W Wolsztynie, w 2009 roku, tuż przed sylwestrem spłonęło Stare Kino.

Udany sylwester, to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego strażacy radzą:

- Trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, sprawdzić czy na opakowaniu jest polska instrukcja i postępować zgodnie z wytycznymi - przestrzega Tomasz Wiśniewski z KWPSP w Poznaniu.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski