Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Fale radiowe przekażą informację o zużyciu wody

Tomasz Nyczka
Taki przenośny komputer wyposażony w program odbierający fale radiowe przekazuje dane z wodomierza
Taki przenośny komputer wyposażony w program odbierający fale radiowe przekazuje dane z wodomierza Grzegorz Dembiński
Wizyta serwisanta, który rozliczy zużycie wody na podstawie naszego licznika. Co teraz? Wolne w pracy, zdezorganizowany dzień, wielogodzinne oczekiwanie w mieszkaniu? To już przeszłość.

Na wielu poznańskich osiedlach odczyty wody odbywają się już... drogą radiową. Lokator może więc być poza domem. I nie musi wpuszczać inkasenta do swojego mieszkania. Bo ten odczyta licznik wody, stojąc pod drzwiami. I przy okazji sprawdzi, czy nikt nie manipulował przy wodomierzu, chcąc w ten sposób zaoszczędzić.

Takie odczyty odbywają się ostatnio w Poznaniu m.in. na osiedlach Rusa, Orła Białego, Armii Krajowej, Powstań Narodowych, Kopernika. Jak jednak działają urządzenia odczytujące stan wodomierzy? Są dwa sposoby zbierania danych z wodomierzy. Jeden wykorzystuje do tego zwykłe palmtopy.

- Serwisant podjeżdża pod blok, wyciąga przenośny komputer, a wodomierz, za pomocą fal radiowych, na bieżąco przesyła dane do urządzenia - tłumaczy Sławomir Patelka z firmy Ista Polska. - Druga metoda polega na zainstalowaniu w mieszkaniu specjalnej centralki z kartą GSM. Ta dzwoni do nas i na bieżąco przekazuje dane z wodomierza - dodaje.

Wartości zużycia wody, dzięki wykorzystaniu tej technologii, są rejestrowane bardziej precyzyjnie. A lokator nie musi z nikim ustalać terminu odczytu swojego wodomierza.

- Taka metoda jest też dużo dokładniejsza, bo pozwala odczytać stan licznika co do dnia i godziny - mówi Marek Wietrzykowski, jeden z serwisantów.
I jeszcze coś. Technologia radiowa pozwala sprawdzić, czy nieuczciwy lokator nie majstruje przy wodomierzu.

- Moduł kontroluje, czy wodomierz jest podłączony na stałe. Jeśli plomba zostanie zerwana albo ktoś odłączy wodomierz, dostaniemy od razu taki sygnał. Podobnie, jeśli ktoś spróbuje zamontować urządzenie - jak to się mówi - do góry nogami - dodaje Marek Wietrzykowski.

Nowa technologia pozwala też na wykrycie wadliwych instalacji. Na przykład wtedy, gdy urządzenie jest nieszczelne. A, na skutek różnicy ciśnień, ciepła woda wypycha zimną. Informacje o takiej usterce natychmiast przekazywane są firmie zajmującej się obsługą wodomierzy.

A co na to lokatorzy? Cenią fakt, że osoba odczytująca licznik nie wchodzi im do mieszkania.

- Do tej pory te wizyty były dla mnie bardzo kłopotliwe. Teraz mogę też zaoszczędzić czas. I nie muszę przenosić wszystkich domowych sprzętów po to, by odsłonić wodomierz do odczytu - podkreśla poznanianka Agnieszka Skrzynecka.

Przedstawiciele spółdzielni przyznają, że wprowadzenie radiowych odczytów zakończyło spory o liczniki. I problemy z przeciągającym się w nieskończoność okresem rozliczeniowym.

- Do tej pory nie można było zastać w mieszkaniu w pierwszym terminie około 30 proc. lokatorów. Umawianie się na kolejne spotkania i indywidualne odczyty powodowały, że wszystko trwało tygodniami. A ludzie się denerwowali. Przede wszystkim ci, którzy liczyli na zwrot pieniędzy za media - przyznaje Michał Tokłowicz, zastępca prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Skończyły się też kłótnie o wartości odczytów z wodomierzy.

Odczyty dzięki falom radiowym
Coraz bardziej popularne są nie tylko zdalne odczyty danych z wodomierzy.
Podobne rozwiązania stosowane są w przypadku ogrzewania podłogowego. Informacje, w tym przypadku, zbierane są z ciepłomierza z modułem radiowym. A na zwykłych grzejnikach montuje się radiowe podzielniki kosztów ogrzewania. Wszystkie urządzenia mogą też tworzyć domową sieć radiową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski