Poznań: Festiwal Malta "w czasie zarazy" będzie objazdowy i kroczący

Marek Zaradniak
Początek festiwalu przyniesie m.in. znany spektakl "Shirley Valentine" z Krystyną Jandą.
Początek festiwalu przyniesie m.in. znany spektakl "Shirley Valentine" z Krystyną Jandą. Adam Kłosiński
Już w przyszłą środę 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 "w czasie zarazy". Potrwa do jesieni. Przyniesie spektakle mobilnego teatru, dyskusje w siedzibie Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku i Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. Będzie objazdowy, kroczący, rozrzucony po mieście, ale nadal wychodzący do widza.

Festiwal zainauguruje w środę 24 czerwca o godzinie 16.00 w siedzibie Fundacji Malta spotkanie forum festiwalowego zatytułowane "Pandemia jako źródło kultury" z udziałem Przemysława Czaplińskiego i Cezarego Michalskiego. Następnego dnia w czwartek, 25 czerwca o godzinie 18 na Osiedlu Powstań Narodowych zobaczyć będzie można spektakl Krystyny Jandy "Shirley Valentine". Natomiast od 24 czerwca od godziny 10.00 do 26 czerwca na Różanym Potoku trwać będzie zorganizowany w ramach Generatora Malta performance Mateusza Kowalczyka "Dzikie strumienie". Dodajmy, że już 22 czerwca rozpocznie się nabór na organizowane również w ramach Generatora Malta warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej "Gęsia skórka". Odbędą się one 7 i 8 lipca o godzinie 18 nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Spektakle i koncerty na osiedlach

Podczas tegorocznego festiwalu miały odbyć się huczne obchody jego 30-lecia. Pandemia pokrzyżowała plany i trzeba się było przystosować do nowej sytuacji.

Ze swą mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Stare Miasto. Tam zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka.

Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać na falach Radia Afera 98,6 MHz, a także zobaczyć je z okien i balkonów. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę Lamę Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek, które odbędą się na wybranych podwórkach.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń w lipcu na Wilczaku stanie miasteczko festiwalowe. W jego programie znajdą się m.in koncerty Ralpha Kamińskiego i Bartłomieja Wąsika, warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania przedstawią tam artyści teatralni z Wielkopolski. Program ten współtworzyć będą twórcy wyłonieni w ramach otwartego naboru, który właśnie się rozpoczął.

Generator pełen wody

Natomiast Generator Malta jako program społeczno-artystyczny przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów. Na program złożą się koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej i działania edukacyjno-artystyczne.

Forum czyli doroczne debaty na placu Wolności przeniesiono do siedziby Fundacji Malta. Dotyczyć będą przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. wspomniany już Przemysław Czapliński oraz Anna Wolff-Powęska i Adam Bodnar. Debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Czy choreografia może zmienić świat?

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Jorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt "Grand (Re) Union". W jego programie znajdzie się m.in. międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna. Projekt zainauguruje już najbliższą sobotę, 20 czerwca o godzinie 22.30 rozmowa z kuratorami projektu: Joanną Leśnierowską, Julie Phelps, Petera Pleyera, Marii Kreil i Rico Ribina. Spróbują oni odpowiedzieć na pytanie: Czy choreografia może pomóc zmienić świat? Dyskusję śledzić będzie można na Facebooku festiwalu Malta.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie również wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła zorganizowana przez Asocjację 2006 na placu Wolności. Będzie ją można oglądać od 29 czerwca od godziny 10 do 2 lipca.

Muzyka powróci jesienią

Część festiwalowych wydarzeń przełożono na jesień. Zaprezentowane będą wtedy projekty muzyczne. Pierwszy z nich to "Projekt Krynicki", czyli premierowe wykonania kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego zamówionych przez festiwal u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. Muzyczną podróżą przez 30-lecie festiwalu będzie koncert jubileuszowy Jazz Bandu Młynarski-Masecki.

Gdzie odbierać wejściówki?

Bezpłatne wejściówki będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach. W piątki od godziny 17 i w sobotę od godziny 10.

Sprawdź też:

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie