Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Festiwal murali na Wildzie [ZDJĘCIA]

BEM
Już po raz drugi w Poznaniu odbędzie się Festiwal Outer Spaces. Rozpocznie się w niedzielę w Parku Drwęskich piknikiem z muzyką i kuglarzami. Jego główne przedsięwzięcie, murale, będą malowane od poniedziałku przez kilkunastu artystów z Europy i Polski. W tym roku ścienni malarze pracować będą na Wildzie. Największy mural powstanie na ścianie 7-piętrowego bloku przy ulicy Hetmańskiej 101.

- Wszystko dzięki zarządcy tego budynku, któremu spodobał się nasz pomysł - podkreśla Anna Adamowicz ze Stowarzyszenia Inner Art, które organizuje festiwal. - To będzie bardzo kolorowy mural. Na pewno ożywi tę część miasta, w której wciąż dominuje szarość. Stworzy go artysta z Hiszpanii, który jeszcze w Polsce nie był.

Artystów ma być kilkunastu. Będą malować 5 ścian.

CZYTAJ TEŻ:
JAK BYŁO NA FESTIWALU MURALI ROK TEMU?

- Stawiamy na "kolaborację stylów"- mówi A. Adamowicz.

Kolejne budynki , na których od 14 do 19 maja powstawać będą murale to domy przy ul. Górna Wilda 89, Sikorskiego 25, Przemysłowa 21 i Czarnieckiego 14.

- Oddaliśmy na rzecz festiwalu nie tylko ściany kamienic, ale także nieodpłatnie budynek szkoły przy ulicy św. Jerzego na biuro festiwalowe - mówi Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Pomysł malowania murali jest bardzo fajny. Mi najbardziej podoba się ten przy Kantaka namalowany przez Blu - wizualnie minimalistyczny, ale doskonały w formie i przekazie.

Program tegorocznej edycji festiwalu będzie jeszcze bogatszy niż w ubiegłym roku. Wtedy zorganizowano także m.in. warsztaty plastyczne , był pokaz filmów, happeningi. Teraz wiele działań, także proekologicznych, przeniesionych zostanie na tereny podwórek. Tworzone tam będą m.in. instalacje z recyklingu. Podobnie, jak w ubiegłym roku, organizatorzy festiwalu sami postarali się o wsparcie przez sponsorów. Są nimi producenci - farb Tytan Eos oraz soków Tymbark, a także poznańska firma BN Nieruchomości.

- Organizatorzy festiwalu zgłosili się do nas już przed jego pierwszą edycją. Niestety, współwłaściciele budynków nie wyrazili wówczas zgody na murale. W tym roku wspieramy festiwal finansowo. Uważam, że nawiązuje on do idei rewitalizacji miasta. Niektórzy postrzegają ją jako remont budynku, a przecież ma ona dużo szerszy aspekt, społeczny. Murale nadają charakter miastu, które przestaje być szare - podkreśla Bartosz Nowak.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski