Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Fotoplastikon w nowym miejscu - przyjdź i zobacz w nim trójwymiarowe zdjęcia Poznania sprzed lat

Grzegorz Okoński
Fotoplastikon ma kształt XIX-wiecznego drewnianego kiosku, na którego ścianach umieszczone są wizjery w kształcie lornetek. Patrząc w nie, cofniemy się w czasie, oglądając Poznań na zdjęciach od lat 20. do 70. Dla jednych poznaniaków będzie to lekcja historii, dla innych – przypomnienie obrazów, które widzieli osobiście.
Fotoplastikon ma kształt XIX-wiecznego drewnianego kiosku, na którego ścianach umieszczone są wizjery w kształcie lornetek. Patrząc w nie, cofniemy się w czasie, oglądając Poznań na zdjęciach od lat 20. do 70. Dla jednych poznaniaków będzie to lekcja historii, dla innych – przypomnienie obrazów, które widzieli osobiście. Grzegorz Okoński
Fotoplastikon ma kształt XIX-wiecznego drewnianego kiosku, na którego ścianach umieszczone są wizjery w kształcie lornetek. Patrząc w nie, cofniemy się w czasie, oglądając Poznań na zdjęciach od lat 20. do 70. Dla jednych poznaniaków będzie to lekcja historii, dla innych – przypomnienie obrazów, które widzieli osobiście.

Fotoplastikon stanął na skwerze Wilhelmiego, tuż przy baszcie, za bramą od strony placu Wolności. To – jak zapowiada Archiwum Państwowe w Poznaniu, inicjator ustawienia „kiosku” - jedyna w swoim rodzaju wystawa prezentująca archiwalne fotografie Poznania od okresu przedwojennego.

Podobne fotoplastikony Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem w czasie ekspozycji w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. NAC zaproponowało zatem Archiwum Państwowemu w Poznaniu udział w projekcie „Archiwalny Fotoplastikon”, który jednocześnie stal się elementem uświetnienia stulecia utworzenia sieci Archiwów Państwowych.

Czytaj też: Fotoplastykon: Miłość do fotografii może być zapisana w genach i wyssana z mlekiem matki

- Mobilny fotoplastikon, stylizowany na lata przedwojenne, jest dostępny dla zwiedzających w Poznaniu na skwerze Romana Wilhelmiego od 5 czerwca do 8 lipca tego roku – informuje Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu. - Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione archiwalne zdjęcia miasta w formacie 3D i 2D. Każde stanowisko może pokazywać inny temat, co pozwoliło na podzielenie zdjęć na pięć galerii.

Sprawdź też:

Format 3D reprezentują dwie galerie przedstawiające Poznań w obiektywie wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego, z lat 1928 – 1933. W sumie zawierają one 15 fotografii. Kolejne 10 zdjęć wykonano w 1959 roku i są prezentowane w formacie 2D. Ich autorem jest Norweg Mogens Torsleff, fotografujący Poznań w latach 50. Wreszcie dwie dalsze galerie pokazują „Archiwalny Poznań, lata 1910-1938” (12 pocztówek) i „Archiwalny Poznań, lata 1939-1969” (13 pocztówek).

Zdjęcia są czarno-białe i kolorowe, wszystkie wyraźne i starannie i opisane. Widz nie musi nic robić: tylko podchodzi, wybiera galerię, czytając tabliczki na ścianach fotoplastikonu i zbliża oczy do „okularów” - wizjerów. Zdjęcia przesuwają się same, widzowie mogą więc skupić się na podziwianiu kadrów. Oczywiście z fotoplastikonu można korzystać bezpłatnie: po prostu podchodzimy i oglądamy kadry dawnego Poznania.

Czytaj też: W Kleszczewie uczą o bohaterach. O swoich bohaterach - ze szkolnych kronik

Przy okazji można sprawdzić swoją wiedzę o mieście - czy wiecie, gdzie były (i są do dziś) obiekty Hotelu Polonia, gdzie mieścił się Pałac Rządowy podczas Powszechnej Wystawy Krajowej, jak przed wojną wyglądała katedra, a jak kościół św. Marcina, albo - czy wyobrażacie sobie halę produkcyjną Zakładów Państwowego Monopolu Tytoniowego w Poznaniu?

Sprawdź też:

- Dodatkowo w tym roku Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało niespodziankę – wersję cyfrową tegorocznych i zeszłorocznych wystaw, którą będzie można oglądać online za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox) – dodaje Henryk Krystek.

Archiwum Państwowe i Archiwum Archidiecezjalne organizują w piątek cykl prelekcji dotyczących wielkopolskich zamków, a w sobotę - drzwi otwarte w Archiwum Zakładowym Urzędu Miasta Poznania (ul. Świerkowa 10) i Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Zobacz też:

Rok 1929. Główne wejście na Powszechną Wystawę Krajową. Po lewej stronie Wieża Górnośląska, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. W 1955 roku na pozostałościach wieży zbudowano Iglicę, która do dzisiaj jest symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Przedwojenny Poznań - zdjęcia. 21 najpiękniejszych fotografi...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski