Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Gdzie jest śpiewak podwórkowy? [ZDJĘCIA]

Elzbieta Sobańska
Podwórkowe kapele kiedyś i dzisiaj
Podwórkowe kapele kiedyś i dzisiaj archiwum
Wspólnie z Czytelnikami "Głosu Wielkopolskiego" szukamy tego, który z towarzyszącą mu piosenką był barwnym elementem jeszcze nie tak dawnego, poznańskiego krajobrazu.

Okazuje się, że akcja Galerii Sztuki Współczesnej Garbary 48 oraz naszej redakcji, aby odnaleźć śpiewaka podwórkowego, spotkała się z dużym zainteresowaniem.

- Mamy już ponad 50 zgłoszeń, a to bardzo dużo, bo nie jest to wspomnienie tak żywe jak np. te o rodzinie - mówi Jarosław Ludwicki, współwłaściciel poznańskiej galerii i restaurator. I dodaje: Ale gdy tak poszukać głębiej w pamięci, to wracają różne historie, ludzie przypominają sobie coraz więcej detali z przeszłości, w tym tak pozornie niedostrzegalnego grajka. Prawie połowa zgłoszeń pochodziła od różnych śpiewaków i kapel podwórkowych, które chcą wystąpić podczas organizowanego przez nas dużego projektu artystycznego tego lata.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czy podwórkowi śpiewacy ożywią Śródkę? [ZDJĘCIA]

Czytelnicy nadsyłali też kserokopie rycin ukazujące kadr z pełnych życia dawnych podwórek. Ktoś przysłał kasetę z nagranymi na niej piosenkami śpiewaka podwórkowego. Nie zabrakło też wspomnień tych, którzy zapamiętali występy takich muzyków.

- Tuż po rozpoczęciu akcji zadzwoniła Czytelniczka, która pamiętała śpiewaków podwórkowych i to, jak rzucano im z okien pieniądze. Były często zawinięte w kawałek papieru lub tytki, które kiedyś po zużyciu starannie składało się i przechowywało w domowych szufladach - opowiada Ludwicki.

Akcja wykroczyła poza granice Poznania. Sygnały od Czytelników nadchodziły z różnych wielkopolskich miast, w tym ze Środy Wlkp. czy Śremu, a nawet województwa lubelskiego, Krakowa i Wrocławia, gdzie chęć udziału w akcji wyraziła nawet... śpiewaczka operowa.

- Cały czas liczmy też na poznaniaków, zwłaszcza tych ze starych dzielnic, że podzielą się wspomnieniami o podwórkowym życiu i że uda się znaleźć prawdziwego śpiewaka - dodaje Jarosław Ludwicki.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się od skromnego ogłoszenia na internetowych portalach pracy, że galeria szuka podwórkowego śpiewaka. Im więcej będzie sygnałów, tym pełniej odtworzy się podczas wystawy tę cząstkę Poznania, która zachowała się w pamięci jego mieszkańców.

- We wspomnieniach często wraca żal za minionym, że teraz na tych podwórkach nic się nie dzieje - podkreśla Agnieszka Zając z Galerii Śródka, która z kolei zajmuje się opracowaniem zgłoszeń. - Nasza akcja, choć nietypowa, spotkała się z zadziwiającym zainteresowaniem. Wszystkie sygnały zbieramy i czekamy na kolejne informacje o śpiewaku podwórkowym.

Artystyczny projekt na Śródce
Być może gdzieś jest jeszcze śpiewak podwórkowy lub ktoś o nim słyszał? Liczymy na to, że nasi Czytelnicy podzielą się pamiątkami (np. kserokopie zdjęć, nagrania, itp.). Staną się one częścią wystawy organizowanej przez galerię i restaurację Vine Bridge, która wpisze się w przygotowywany projekt artystyczny tego lata na poznańskiej Śródce. A my opiszemy na naszych łamach tę historię. Organizatorzy gorąco liczą na to, że imprezę występami uświetni prawdziwy śpiewak podwórkowy. Więcej informacji na ten temat: Vine Bridge, ul. Ostrówek 6, tel. 61 875 09 34.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski