Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Gdzie zgłosić awarie prądu, gazu i brak wody w święta?

Anastazja Bezduszna
Dzwonić na pogotowie gazowe najlepiej poza zagrożonym terenem.
Dzwonić na pogotowie gazowe najlepiej poza zagrożonym terenem. Grzegorz Dembinski
Wielkanoc to doskonała okazja do miłych spotkań w rodzinnym gronie i wspólnego biesiadowania. Więc przed świętami jak i podczas nich dużo czasu spędzamy w domu, a zwłaszcza w kuchni. Jak alarmują elektrycy - najczęściej do drobnych awarii dochodzi właśnie w czasie świąt, kiedy jednocześnie włączamy wiele urządzeń elektrycznych. Co zrobić, by nie spędzić świąt w ciemności i bez wody? Podpowiadamy gdzie zgłosić awarie prądu, gazu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej w wolne od pracy dni i święta.

Co należy zrobić przy awarii prądu?

Najpierw sprawdźmy bezpieczniki, jeśli są sprawne: zapytajmy sąsiadów, czy oni także nie mają energii elektrycznej. Jeśli także nie mają prądu zobaczmy czy nie ma zasilania na całej ulicy. Gdy tak będzie, należy zadzwonić do pogotowia energetycznego, czyli pod numer 991. Jeżeli prądu nie ma tylko w domu czy też w mieszkaniu - trzeba dzwonić na numery alarmowe podane przez administratora budynku. Najczęściej są wywieszone one na tablicy informacyjnej.

Co należy zrobić przy awarii gazu?

Gdy poczujesz ulatniający się gaz, najpierw należy zamknąć zawór przy gazomierzu i w żadnym razie nie zapalać ognia. Nie włączajmy oświetlenia, nie należy też używać dzwonka elektrycznego. Następnie otwieramy drzwi, okna by zapewnić dopływ powietrza do pomieszczenia. Dzwonimy na pogotowie gazowe pod numer 992. Najlepiej to zrobić już poza zagrożonym terenem. Warto tez zawiadomić administrację (właściciela) budynku i służby ratownictwa ogólnego przy Państwowej Straży Pożarnej pod numerem telefonu 112.

Co należy zrobić przy awarii wodno-kanalizacyjnej?

Jeżeli zauważymy wyciek wody w budynku czy w mieszkaniu lub jej brak należy zgłosić problem do pogotowia wodnokanalizacyjnego. Zrobić to można telefonicznie - dzwoniąc pod numer 994. Dyspozytor pogotowia po ustaleniu lokalizacji problemu ustali, czy wysyłać ekipę do zabezpieczenia miejsca awarii. Jeżeli problem jest z instalacją wewnątrz budynku - za nią odpowiada zarządza lub administrator nieruchomości. Trzeba go zawiadomić, korzystając z numeru podanego na tablicy informacyjnej.

Pogotowie energetyczne
tel. 991
Pogotowie gazowe
tel. 992
Pogotowie ciepłownicze
tel. 993
Pogotowie wodno-kanalizacyjne
tel. 994
Pogotowie komunikacji miejskiej
tel. 192 85

Mając mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej, można liczyć też na pomoc od niej. W dni wolne od pracy i święta zazwyczaj zgłoszenia przyjmują firmy zewnętrzne, telefony do nich można sprawdzić na stronie internetowej spółdzielni oraz telefonując do administracji. Na przykład pogotowie Techniczne Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych w Poznaniu dyżuruje pod numerem telefonu 61 877 02 15 (e-mail: [email protected]). Zgłaszać awarie w święta i dni wolne od pracy można całodobowo. Pogotowie dźwigowe na osiedlach tej spółdzielni można zgłaszać pod tel. 61 879 44 08. Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady w weekendy i święta przyjmuje zgłoszenia dotyczące awarii pod tel. 61 630 33 48.

W Poznaniu działa też pogotowie techniczne 24h - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej (MPGM). Które świadczy usługi wielu administracjom i zarządcom budynków w mieście. Zgłosić awarię do nich można tel. 61 639 72 38 (39 oraz 40).

Dodatkowo podajemy telefony do innych firm świadczących usługi napraw różnego rodzaju awarii:
ENEA SA. Pogotowie energetyczne
tel. (61) 856-13-42
Pogotowie dźwigowo-antenowe
tel. (61) 879-44-08
Pogotowie Elektryczne 24h
tel. 601-777-067
Pogotowie oświetlenia drogowego
tel. (61) 856-17-22.

Zobacz też:

W domu brakuje żyrandola, albo firanek? Na pewno znajdzie się sposób, aby je czymś zastąpić. Zobacz najdziwniejsze zdjęcia wyposażenia mieszkań z fanpage'a "Zaufaj mi, jestem Architektem". Przejdź do galerii ---->

Janusze domowych napraw, czyli najśmieszniejsze zdjęcia z ro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski