Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Generał Ryszard Kukliński będzie miał swój obelisk

Grzegorz Okoński
Projekt kamienia upamiętniającego Ryszarda Kuklińskiego Zobacz miejsca poświęcone znanym ludziom w Poznaniu --->
Projekt kamienia upamiętniającego Ryszarda Kuklińskiego Zobacz miejsca poświęcone znanym ludziom w Poznaniu --->RO Stare Miasto
Generał Ryszard Kukliński będzie miał w Poznaniu swój pomnik – ale nie drzewo, jak początkowo planowano, ale obelisk - postanowili staromiejscy radni.

Początkowo planowano postawienie „żywego” pomnika na skwerze Ryszarda Kuklińskiego, noszącym to miano od grudnia 2014 roku. Skwer usytuowany jest między ul. Krakowską, Karmelicką, a Królowej Jadwigi – początkowo nadanie mu imienia generała Kuklińskiego budziło pewne obiekcje z racji złamania konsekwencji w nazewnictwie ulic i obiektów w tym rejonie.

- Nie było zastrzeżeń do samego patrona – mówi Tomasz Dworek z rady Osiedla Stare Miasto. - Teraz w czasie glosowania nad pomnikiem, też nikt nie podważał, że jego postać powinna być upamiętniona z racji jego zasług, ale zastanawialiśmy się nad formą tego działania.

Jedna z propozycji, którą dyskutowano, mówiła o tym, że na skwerze zostanie uroczyście zasadzone drzewo, któremu będzie nadane imię generała Ryszarda Kuklińskiego. Miałby to być żywy pomnik. Ostatecznie jednak rada uznała, że zamiast drzewa na skwerze będzie postawiony obelisk, w formie kamienia (gnejsu) z napisami i medalionem, ustawionego na podstawie. Kamień będzie miał 2,3 metra wysokości i zwrócony będzie w stronę środka skweru.

Ryszard Kukliński, pułkownik Wojska Polskiego, a pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady, był w latach 60. współpracownikiem polskiego kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, później był oficerem sztabowym, pracując m.in. w Wietnamie (w latach 1967-68), prowadził operacje wywiadowcze w rejonie Hamburga i Helgolandu, był obecny przy przygotowaniu inwazji na Czechosłowację i w 1981 – analizowaniu planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W listopadzie 1981 roku udało mu się uciec do Londynu.

Według jego słów, współpracował z amerykańskim wywiadem już od 1972 roku – miał przekazać m.in. plany użycia przez ZSRR broni nuklearnej czy wprowadzenia stanu wojennego, zapobiegając wybuchowi III wojny światowej. Dziś postać generała nadal budzi emocje, mimo rehabilitacji, uznania zasług i awansu na stopień generalski.

W Poznaniu nadawanie nazw skwerów nawiązujących do znanych osób jest coraz bardziej popularną formą ich upamiętniania. Zobacz, jakie znane osoby dostały już w Poznaniu swoje miejsce:

Projekt kamienia upamiętniającego Ryszarda Kuklińskiego Zobacz miejsca poświęcone znanym ludziom w Poznaniu --->

Poznań: Generał Ryszard Kukliński będzie miał swój obelisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski