Poznań gotowy na przyjęcie 36 rodaków z Mariupola

  Poznań gotowy na przyjęcie 36 rodaków z Mariupola

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obecnie uchodźcy przebywają w ośrodku w Rybakach

  Obecnie uchodźcy przebywają w ośrodku w Rybakach ©Adrian Wykrota

  W czerwcu i lipcu do Poznania przyjedzie 36 rodaków z Mariupola na Ukrainie, którzy obecnie przebywają w ośrodku dla uchodźców w Rybakach. Łącznie to 12 rodzin o polskich korzeniach, które zamieszkają w 10 mieszkaniach.
  Obecnie uchodźcy przebywają w ośrodku w Rybakach

  Obecnie uchodźcy przebywają w ośrodku w Rybakach ©Adrian Wykrota

  Jesienią ubiegłego roku Poznań zadeklarował chęć przyjęcia 10 rodzin z Mariupola na Ukrainie, gdzie trwały działania wojenne. Znalazły się one w grupie 188 osób, które rząd sprowadził do Polski. Obecnie przebywają w dwóch ośrodkach – w Rybakach i Łańsku.

  – Tam przechodzą proces adaptacji, biorą udział różnych kursach, w tym języka polskiego, poznają nasz system prawny i funkcjonowanie urzędów. Dzieci chodzą do szkoły – tłumaczy Eugeniusz Ścibek z MSWiA. – Wszyscy otrzymali już karty stałego pobytu.

  IKEA wspiera uchodźców
  Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta podkreśla, że zalegalizowanie pobytu jest bardzo ważne, bo pozwala na podjęcie pracy.

  – Poznań zdecydował się na przyjęcie największej grupy z Mariupola. Od strony biznesowej najpoważniejszym partnerem jest IKEA – zaznacza E. Ścibek. – Liczę, że współpraca z innymi samorządami, tamtejszymi pracodawcami będzie tak wzorcowa, jak z Poznaniem.

  12 rodzin przyjedzie do Poznania z ośrodka dla uchodźców w dwóch turach. Pierwsi pojawią się w czerwcu, w lipcu natomiast rodziny z dziećmi, gdy zakończy się już rok szkolny.

  Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ma ich pełnomocnictwa. Dzięki temu miasto może w ich imieniu wynająć mieszkania. Formalności z tym związane dobiegają właśnie końca. – Nie są to lokale komunale – zastrzega prezydent Solarski. – Sześć pozyskaliśmy na wolnym rynku, dwa od Skarbu Państwa i dwa ostatnie w porozumieniu z marszałkiem województwa wynajęliśmy na Hipodromie Wola.

  Dwa mieszkania wymagają niewielkiego remontu. Jedno wyremontują urzędnicy i radni, drugie kibice Lecha Poznań.

  – Będziemy wspierać cztery rodziny wytypowane przez urząd – twierdzi Jakub Michalec, dyrektor sklepu IKEA Poznań. – Urządzimy im kuchnie i pewnie zakupimy jakiś sprzęt. Przekazaliśmy też konsulowi Ukrainy bony o wartości 20 tys. zł, by rodziny, które przyjadą do Poznania, mogły urządzić swoje domy według własnego uznania.

  IKEA wspiera także 10 rodzin, które przyjmie Warszawa.

  – Jestem dumny, jako Polak i poznaniak – mówi Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina. – Będziemy pomagać w wyposażeniu mieszkań, podpowiadać. Nasza główna rola rozpocznie się, gdy te rodziny przyjadą do Poznania i rozpocznie się proces takiej miejscowej adaptacji. Doradzimy w wyborze szkoły, gdy trzeba skontaktujemy z prawnikiem, pomożemy językowo.

  Priorytet – znalezienie pracy
  Prezydent Solarski wyjaśnia, że rodziny będą mieszkać w różnych częściach miasta, by mogły szybciej się asymilować.

  – Każda z nich jest w różnej sytuacji. Niektórzy poza mieszkaniem nie chcą żadnej pomocy, już mają pomysły na biznes – mówi J. Solarski. – Dla nas ważne jest, by jak najszybciej się usamodzielnili. Szacujemy, że nastąpi to za pół roku.

  Do tego czasu wszystkie rodziny będą dostawały zasiłki z MOPR, dodatek mieszkaniowy, zasiłki pielęgnacyjne, świadczenia rodzinne. – I 500 złotych na dziecko zgodnie z założeniami rządowego programu – dodaje prezydent Solarski. – Obliczyliśmy, że będzie ich stać na to, by się utrzymać.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawdziwi uchodżcy

  piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zawsze ktoś będzie czył sie pominięty,nie mozna pomóc wszystkim,ale warto pomagać!! Super inicjatywa ! Jestem za!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z naszymi rodakami z Kazachstanu!?

  janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  A nasi rodacy - Polacy z Kazachstanu już nie wrócą? Ojczyzna o nich zapomniała!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowia i pomyślności!

  Niania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Abyście czuli się tutaj jak wśród swoich braci i nigdy więcej nie zaznali wojny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mariupol

  nowak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Brawo!
  Ukraincy jak najbardziej!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo