MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Groby powstańców styczniowych do odnowienia i naprawy błędów

Krzysztof M. Kaźmierczak
Nagrobek ppor. Aleksandra Cieleckiego.
Nagrobek ppor. Aleksandra Cieleckiego. Fot. Grzegorz Dembiński
W kwaterze V Cmentarza Garnizonowego na Cytadeli w Poznaniu pochowanych jest 31 weteranów powstania styczniowego. Ustaliliśmy, że w inskrypcjach na ich nagrobkach roi się od błędów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Błędy na grobach bohaterów powstania styczniowego [GALERIA]

Posługując się wydanymi w okresie międzywojennym Monitorem Polskim, rocznikiem oficerskim z 1923 roku oraz prasą z tamtego okresu zweryfikowaliśmy inskrypcje na wszystkich nagrobkach powstańców, które postawiono w 1963 roku w 100-lecie powstania, w miejsce oryginalnych, zniszczonych podczas wojny i z powodu upływu czasu.

Okazało się, że na większości nagrobków są umieszczone błędne lub niepełne informacje. Takie same nieprawdziwe informacje o bohaterach z 1863 roku znajdują się w poznańskiej internetowej wyszukiwarce cmentarnej.

Największy błąd dotyczy ppor. Aleksandra Cieleckiego, na którego mogile podano, że pochowany jest tam Aleksy Cielecki-Zaremba. Niekompletna, a zarazem niepoprawna jest też inskrypcja na mogile, w której leży ppor. Jan Bonawentura Splettstoesser (brakuje imion a w nazwisku jest błąd).

Część pomyłek dotyczy dat urodzenia lub śmierci, niekiedy błędy są nieznaczne (pomylone są tylko dni miesiąca). W niektórych przypadkach różnice w datach są znacznie poważniejsze. Przykładowo ppor. Melchior Koprucki urodził się w 1839, a nie w 1833, a ppor. Stanisław Dykierski w 1843, a nie w 1832 roku.

Błędna jest także data urodzin w inskrypcji na grobie najbardziej utytułowanego powstańca styczniowego pochowanego na Cytadeli, por. Jana Massalskiego odznaczonego m.in. Orderem Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

W dwóch przypadkach z powodu błędów lub braku dat urodzin nie można określić, kto jest w danej mogile pochowany. Było bowiem po dwóch powstańców Janów Wojciechowskich i Wojciechów Nowakowskich, a napisy nagrobne nie rozstrzygają, o których z nich chodzi.

Najmniejszym problemem są niekompletne informacje, np. w przypadku ppor. Leona Całki nie podano jego roku urodzenia chociaż jest on znany.

Na dodatek takie same jak na cmentarzu błędne informacje powielone są w wyszukiwarce na stronie Urzędu Miasta Poznania. Korzystając z niej nie można więc znaleźć np. mogiły Aleksandra Cieleckiego.

Pomyłkowe i niekompletne dane tonie jedyny problem dotyczący grobów weteranów. Wymagają one odnowienia. Zaledwie na 6 z 31 mogił są w pełni czytelne inskrypcje.

- Groby są świadectwem historii. Błędne informacje powinny być korygowane - uważa prof. Wiesław Olszewski, autor publikacji o nekropoliach na Cytadeli.

- Wkrótce przeprowadzimy inspekcje na cmentarzu i zastanowimy się co można zrobić - zapowiedział Rafał Ratajczak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP w reakcji na nasze pytanie, czy błędy zostaną naprawione.

Poinformowany o błędnych danych również w internetowej wyszukiwarce cmentarnej Rafał Ratajczak zapewnił, że postara się, by informacje te zostały jak najszybciej poprawione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski