Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Gruz budowlany z rozbiórki na terenie jednostki wojskowej został wywieziony na działkę przy ulicy Polignowej. To nielegalne?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Firma przeprowadzająca rozbiórkę na terenie jednostki wojskowej wywiozła gruz budowlany na działkę przy ulicy Poligonowej. W poniedziałek wysypisko gruzu sprawdzali inspektorzy WIOŚ
Firma przeprowadzająca rozbiórkę na terenie jednostki wojskowej wywiozła gruz budowlany na działkę przy ulicy Poligonowej. W poniedziałek wysypisko gruzu sprawdzali inspektorzy WIOŚ Grzegorz Dembiński
– Materiały porozbiórkowe są zrzucane na teren przy ulicy Poligonowej – zaalarmowali redakcję mieszkańcy, prosząc o interwencję. I twierdzą: – To niezgodne z prawem.

Od minionego piątku na prywatną działkę przy Poligonowej jest zwożony gruz budowlany, z zalegających brył gdzieniegdzie wystają metalowe pręty, kawałki blach. Stoi kruszarka  (maszyna do kruszenia materiałów budowlanych), a w oddali widać koparkę.

– Zwożą gruz z rozbiórki na terenie jednostki wojskowej w Biedrusku. Zrobili sobie tu wysypisko śmieci. W niedzielę i sobotę pracą szła pełną parą – twierdzi jeden z mieszkańców Radojewa. I dodaje, że zawiadomił Straż Miejską, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Inspektorzy ochrony środowiska pojawili się przy Poligonowej w poniedziałek, wykonali dokumentację zdjęciową sporej wielkości pola gruzu. – Prowadzimy czynności wyjaśniające – mówi Anna Kamińska, naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ.

Czytaj też: Kolejne zagrożenie dla Puszczy Zielonki? U jej podnóży zakopywany jest popiół? [ZDJĘCIA]

Sprawą zajęli się też strażnicy miejscy z Piątkowa. We wtorek miał wstawić się tu przedstawiciel firmy, która zwiozła gruz na Poligonową. – Ktoś przyszedł, ale do naszej siedziby przy Głogowskiej. Nie wiemy kto. Nie przedstawił żadnych dokumentów, które mogłyby świadczyć, że działania firmy są zgodne z prawem – twierdzi Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej. – W związku z tym cały zebrany przez strażników materiał wraz z informacją o nielegalnym składowaniu gruzu przy Poligonowej przekazaliśmy do naszego Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska oraz do WIOŚ.

Z kolei CSWL informuje, że nie jest stroną, bo zarządcą nieruchomości wojskowych i inwestorem poszczególnych zadań jest Wojskowy Zarząd Infrastruktury. To on ogłosił przetarg, który wygrała warszawska firma MK Explosion.

– Wszelkie materiały porozbiórkowe zostaną zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami o gospodarce odpadami – zapewnia Mariusz Kruk z MK Explosion. – Nasza firma działa na rynku od 2015 roku i jest wykonawcą dużych rozbiórek pozyskanych z przetargów publicznych od prywatnych inwestorów, jak i wiodących firm budowlanych na rynku polskim, na przykład Robyg, Mostostal, czy Marvipol. Możemy poszczycić się bardzo dobrymi referencjami, które wskazują jednoznacznie iż jesteśmy rzetelnym wykonawcą.

W rozmowie telefonicznej Kruk zaznaczył, że po rozkruszeniu gruz trafił do recyklingu.

Ekspert zajmujący się gospodarką odpadami twierdzi, że nie byłoby problemu, gdyby kruszenie i oczyszczanie gruzu odbywało się na miejscu rozbiórki. Jeśli nie, to decyzja, dotycząca zgody na przetwarzanie odpadów musi odnosić się do nieruchomości, na której odbywa się odzysk.

Sprawdź: Było lotnisko, będzie Wyspa Wież. Na Ligowcu w Kobylnicy mają stanąć ponad 100-metrowe wieżowce. Wybudują nowe Rataje?

Jednak warszawska firma odmówiła odpowiedzi na szczegółowe pytania twierdząc, że są to jej wewnętrzne ustalenia. Co więcej zarzucono nam, że jesteśmy narzędziem w rękach poznańskich firm śmieciowych.

Firma przeprowadzająca rozbiórkę na terenie jednostki wojskowej wywiozła gruz budowlany na działkę przy ulicy Poligonowej. W poniedziałek wysypisko gruzu sprawdzali inspektorzy WIOŚ

Poznań: Gruz budowlany z rozbiórki na terenie jednostki wojs...

To fragment nadesłanego oświadczenia: Państwa dochodzenie jest nie na miejscu i podyktowane jest działalnością konkurencji. Zarzucanie nas inwektywami i nasyłanie na nas prasy, jak i urzędów administracji publicznej jest pokierowane działaniami konkurencji, która w jasny sposób dała nam do zrozumienia że „wchodzimy w czyjś rynek”. Działania takie nie są przez nas akceptowane i nie pozwolimy sobie na oczernianie renomy firmy, na które ciężko pracujemy.

Zobacz też:

Tunel w ciągu ul. Grunwaldzkiej na granicy Poznania i gminy Komorniki, to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców powiatu. W tym roku mają się zakończyć prace nad projektem i dokumentacją. Niewykluczone, że pod koniec roku rozpoczną się pierwsze prace w terenie.

Co powstanie w gminach powiatu poznańskiego w 2020 roku? Ukł...

Chociaż już 2019 rok obfitował w inwestycje komunikacyjne w Wielkopolsce (budowa S5, otwarcie trzeciego pasa ruchu na południowej obwodnicy Poznania, remonty na trasach kolejowych), 2020 rok pod tym względem również nie zawiedzie. To jednak oznacza, że mieszkańcy Wielkopolski będą musieli liczyć się z rozmaitymi utrudnieniami.Oto najważniejsze inwestycje w Poznaniu i Wielkopolsce w 2020 roku. Czytaj dalej --->

Co nas czeka w Poznaniu i Wielkopolsce w 2020 roku? Oto najw...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski