MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań i Poznaniacy w latach 30. XX wieki. Tak się żyło w Poznaniu prawie 100 lat temu. Zobacz oryginalne zdjęcia z tamtych lat

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Codzienność w Poznaniu w latach 30. XX wieku. Tak wtedy się żyło!
Codzienność w Poznaniu w latach 30. XX wieku. Tak wtedy się żyło! Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na krótko przed wojną. Oto archiwalne zdjęcia Poznania z lat 30. XX wieku. Kiedyś codzienność poznaniaków wyglądała zupełnie inaczej. Jak dokładnie? Można to sprawdzić na archiwalnych zdjęciach. Oto one!

Poznań w latach 30. Archiwalne zdjęcia

Lata 30. XX wieku to okres dynamicznych zmian i wyzwań w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Polska była w trakcie odbudowy gospodarczej i społecznej. Największym wydarzeniem tego okresu był wielki kryzys gospodarczy, który dotknął także Polskę. Kryzys spowodował masowe bezrobocie i trudności ekonomiczne, wpływając na życie codzienne wielu Polaków.

Jednak mimo tych problemów, lata 30. były także czasem rozwoju kultury i nauki. Warszawa, jako stolica, przeżywała intensywny rozwój urbanistyczny, a w Krakowie kwitła scena artystyczna.

W polityce dominowały rządy sanacji, na czele z Józefem Piłsudskim, a później z jego następcami. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 roku, w kraju nasiliły się napięcia polityczne, a rządy autorytarne zyskały na sile.

Lata 30. to także okres przygotowań do nadchodzącej wojny. Modernizacja armii i rozwój infrastruktury obronnej były priorytetem dla rządu. Niestety, mimo tych działań, Polska nie była w stanie uchronić się przed katastrofą, która nadeszła we wrześniu 1939 roku wraz z wybuchem II wojny światowej.

A jak żyło się w tym czasie w Poznaniu?

Zobacz naszą galerią i przekonaj się sam, jak wyglądało życie w latach 30. XX wieku!

Wszystkie zdjęcia pochodzą z zasobów online Narodowego Archiwum Cyfrowego. Fotografie pokazują Poznań i jego mieszkańców w latach 30. XX wieku.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.

Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.

Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:

  • digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski

  • buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne

  • uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem

  • gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy

  • udostępnia i promuje archiwalia w sieci

Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski