Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: I ty możesz wstąpić do Drużyny Szpiku i zacząć pomagać innym

Marta Żbikowska
Edukujemy, informujemy, oswajamy strach i niewiedzę na temat przeszczepów szpiku, pomagamy chorym i ich rodzinom, pochylamy się nad mamami onkologicznymi, biegamy, jeździmy na rowerach – wymienia Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku to, czym zajmują się wolontariusze fundacji. Każdy, kto chce do nich dołączyć, może wziąć udział w spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się w środę.

– Początek roku to dobry czas na zmiany, na to, by trochę zwolnić, otworzyć oczy, uszy i serca, by dać coś od siebie – mówi Dorota Raczkiewicz. – Dlatego właśnie w tym czasie zapraszamy do siebie nowych wolontariuszy, którzy chcą z nami tworzyć drużynę niosącą pomoc.

Drużyna Szpiku to część Fundacji „Dar Szpiku”. Głównym celem jej działalności jest zwiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku. Aby to było możliwe, kolejni chętni na podzielenie się tym darem życia muszą się zarejestrować. Zachęcają ich do tego wolontariusze Drużyny Szpiku.

– Jeździmy po szkołach i zakładach pracy, gdzie organizujemy spotkania, podczas których przekazujemy wiedzę potrzebną do pozbycia się obaw i wątpliwości przed oddaniem szpiku – mówi Dorota Raczkiewicz.

Udział w takich spotkaniach to tylko jedna z możliwości zaangażowania się w działalność Drużyny Szpiku. Ci, którzy nie czują się najlepiej podczas publicznych wystąpień mogą pomagać w inny sposób.

Czytaj też: Drużyna Szpiku odwiedziła małych wojowników w szpitalu w Poznaniu

– Nasi wolontariusze biorą udział w wydarzeniach sportowych, startując w biegach, rajdach rowerowych i innych zawodach w koszulkach z naszym logo – tłumaczy Dorota Raczkiewicz. – Taka osoba musi być przygotowana na pytania, które ktoś jej może zadać. To nie jest tak, że każdy może sobie taką koszulkę kupić i nosić.

Wolontariat w Drużynie Szpiku to także bezpośrednie spotkania z pacjentami, którzy czekają na przeszczep szpiku. Członkowie drużyny regularnie odwiedzają oddziały onkologiczne, również te dla najmłodszych, gdzie spotykają się z chorymi i ich rodzinami. Dzięki temu widzą, jakie wymierne efekty przynosi ich działalność. Spotykają dzieci, dla których szansą na życie jest decyzja drugiego człowieka o oddaniu swojego szpiku.

– Wiem, że ludzie często są chętni, żeby pomagać, ale nie są pewni, czy podołają temu wyzwaniu – mówi Dorota Raczkiewicz. – Zawsze można do nas przyjść, przekonać się, rozejrzeć, zapytać o sprawy, które rodzą wątpliwości. Dla każdego znajdzie się coś do roboty.

Czytaj więcej: Szefowa Drużyny Szpiku pięknie dba o chore dzieci

Żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być dawcą szpiku. Są osoby, które nie mają takiej możliwości ze względu na stan zdrowia lub wiek. Niektórzy mogli jeszcze nie dojrzeć do takiej decyzji. To jednak nie przeszkadza w pomaganiu innym.

– To, czego oczekujemy od wolontariuszy to trochę wolnego czasu, który zdecydują się ofiarować innym, to także zaangażowanie, serce i odpowiedzialność – mówi Katarzyna Adamska, koordynator wolontariuszy w Drużynie Szpiku. – Nie stawiamy natomiast granicy wieku, wykształcenia, profesji i płci. Każdy może być potrzebny i wnieść do naszej drużyny ciekawe pomysły. Od osób niepełnoletnich wymagamy pisemnej zgody rodziców na udział w wolontariacie.

Czytaj też: Drużyna Szpiku porwała mamy z onkologii dziecięcej

Pierwsze spotkanie organizacyjne dla kandydatów na wolontariuszy Drużyny Szpiku odbędzie się w środę, 9 stycznia o godzinie 18. Drużyna zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Głogowskiej 148 w Poznaniu. Przed spotkaniem warto przysłać maila z informacją o chęci przybycia na adres: [email protected].

POLECAMY:

Zobacz też: Jak gwiazdy „grają” w WOŚP?

Źródło: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski