Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ikarus wraca na ulice miasta! Ale tylko na jeden dzień... [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Katarzyna Fertsch
Pierwsze Ikarusy trafiły do Poznania ponad 30 lat temu. Ostatni przestał kursować trzy lata temu
Pierwsze Ikarusy trafiły do Poznania ponad 30 lat temu. Ostatni przestał kursować trzy lata temu archiwum
Ponad trzy dekady temu pierwsze egzemplarze trafiły do Poznania. Równo trzy lata temu zupełnie zniknęły z poznańskich ulic. I właśnie z powodu ich podwójnego jubileuszu MPK postanowiło zorganizować "Niedzielę z Ikarusem". Wyjątkowa przejażdżka rozpocznie się o godzinie 12 na Górczynie. Ale to nie koniec atrakcji! W niedzielę w węgierskich rytmach zagra również orkiestra MPK.

Ikarusy nazywane były "cudownymi dziećmi węgierskiej motoryzacji". Ponad 30 lat temu mieć je w taborze... to było coś!

- Jeszcze nie wozi pasażerów, a już zbiera pochwały - pisał w 1981 roku "Głos Wielkopolski". - Opinia o nich jest na razie jednoznaczna: tylko chwalić! Przede wszystkim nie nadbiegają na zakrętach, jeżdżą cicho i są pojemne. Ponoć i 200 osób się do środka zmieści.

Historię poznańskich Ikarusów przeczytasz tutaj:
Good Bye Ikarus!

To, że w porównaniu do swoich poprzedników - Jelczów - faktycznie były ciche, wygodne i dobrze trzymały się drogi, potwierdzają też kierowcy. Jacek Woliński, wspomina:

- W Ikarusach rzeczywiście mieściło się dwieście, a nawet więcej osób. Wtedy kierowców autobusów nie obowiązywały takie przepisy, jak dzisiaj - żartuje kierowca. - Dlatego Ikarusy jeździły z tzw. winogronkami: pasażerów było tylu, że kierowca nie zamykał drzwi. Musieli się utrzymać, stojąc nawet na schodach.

Produkowane były na 7-8 lat. Jeździły kilkukrotnie dłużej. Jeden z nich przez 28 lat! Rekordzista przejechał 1,4 mln km, przewiózł 10 mln osób, na liniach jeździł 99 tys. godzin. W tym czasie miał aż 7 razy wymieniany silnik.

Sprawdź, ile na licznikach mają inne pojazdy:
Tramwaje i autobusy w Poznaniu

Technika rozwijała się jednak bardzo szybko. Po 30 latach okazało się, że przestały spełniać oczekiwania pasażerów. Tym bardziej, że w taborze MPK pojawiły się pierwsze niskopodłogowe autobusy. Ikarusy stały się niewygodne, hałasowały, a zimą można w nich było naprawdę zmarznąć. Dlatego w styczniu 2010 roku zapadła decyzja: należy je wycofać z eksploatacji.

- Ikarusy stanowią dziś relikt minionej epoki. Niegdyś chwalone za nowoczesną technologię, solidną konstrukcję i standard zostały zastąpione niskopodłogowymi. Porównajmy jak zmienił się komfort jazdy - zachęca Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK. I zaprasza na wycieczkę.

Ikarus pojawi się o godzinie 12 na Górczynie. I pojedzie trasą linii 82 na Wichrowe Wzgórze.

- Ponieważ była to pierwsza linia, na którą zostały skierowane ponad 30 lat temu - wyjaśnia Iwona Gajdzińska.

Zamiast biletu, będzie trzeba kupić pocztówkę-cegiełkę. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie zabytkowych bimb. W programie też zwiedzanie zajezdni przy Kaczej.

Orkiestra w dźwiękach czardasza

W niedzielę tradycyjny koncert noworoczny zagra orkiestra MPK. Z okazji jubileuszu wycofania Ikarusów, nie może zabraknąć dźwięków czardasza.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć uwertury do znanych operetek Bernsteina, Kalmana i Lehara, melodie francuskie, a także walce, walczyki i marsze. Nie zabraknie też utworów Czajkowskiego.

Koncert rozpocznie się o godzinie 11 w auli poznańskiej szkoły muzycznej (przy ulicy Solnej 12). Bilety, w cenie 5 zł, będzie można dostać godzinę przed koncertem. Liczba miejsc jest ograniczona.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski