Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Imieniny ulicy Św. Marcin, jakich nie było. Sprawdź!

Bogna Kisiel
Ta impreza imieninowa jest nie tylko dla dorosłych.  Mile widziani są wszyscy goście. To i w korowodzie świętomarcińskim nie może zabraknąć najmłodszych poznaniaków
Ta impreza imieninowa jest nie tylko dla dorosłych. Mile widziani są wszyscy goście. To i w korowodzie świętomarcińskim nie może zabraknąć najmłodszych poznaniaków Sławomir Seidler
Jak imieniny, to ze staropolskim rozmachem. Tym bardziej, że solenizant jest wyjątkowy. Bo proszę pokazać ulicę, na której imieninach bawią się tłumy. Nie inaczej będzie tym razem. A świętować będzie gdzie, bo Św. Marcin zmieni się w deptak. Atrakcji oczywiście nie zabraknie. Pamiętajmy - korowód wyruszy w piątek 11 listopada o godzinie 13 sprzed kościoła św. Marcina.

Deptak opanują artyści: Lech Dyblik aktor, grupa bębniarska "Więcej basu", Bajzel (sam komponuje, pisze teksty i nagrywa), DJ Boogie, człowiek - orkiestra czyli Tadeusz Lis, który przypomni klimat prywatek z lat 60., czy najstarszy kataryniarz (a jest ich tylko czterech w Polsce) Tadeusz Zajdowicz z Leszna.

Oj, będzie się działo w godz. 11-13 i 15-17. A ci, którzy są ciekawi wyglądu ul. Św. Marcin przed laty, mogą się wybrać na wystawę archiwalnych fotografii ulicy. Nie zabraknie też współczesnych zdjęć. Galeria pod chmurką będzie gościć w podwórzu kamienicy przy ul. Św. Marcin 69.

Detektywi na start

Świętowanie rozpocznie o godz. 9 gra miejska. Jej uczestnicy wcielą się w detektywów. Ich zadaniem będzie znalezienie św. Marcina, który gdzieś się błąka i nie może dotrzeć na swoje imieniny. Także dzieci pod pieczą dorosłych mogą spróbować rozwikłać tę zagadkę. Ale dla nich organizatorzy mają także inną propozycję - poranek w kinie Muza i filmy z cyklu "Baśnie i bajki polskie" (godz. 11). Natomiast o godz. 12 Stefan Friedmann, stojąc w oknie Biblioteki Raczyńskich (ul. Św. Marcin), będzie czytał fragmenty swojej książki, opowiadającej o papudze Tereferii, leniwym psie Klipsie i... podejrzanych typach. Warto też skorzystać z jednej z ostatnich okazji i zwiedzić bibliotekę (godz. 13-18).

Malownicze podwórka

Te niezwykłe, pełne uroku miejsca tym razem przejęli we władanie artyści. Stowarzyszenie Inner Art zaprasza do bramy teatralnej, która zostanie utworzona przy ul. Św. Marcin 28, (dziedziniec obok kina Muza) w godz. 12-18. Na początek wystąpi kabareciarz Szymon Łątkowski. Później do wspólnej zabawy zaproszą widzów aktorzy grup teatralnych Bez Vat (godz. 15), Melancholikot (godz. 16) i Concrit (godz. 17).

Kolejną akcję Inner Art zaplanowano w godz. 14-19 w bramie kramikowej (ul. Św. Marcin 35). Tam będzie można kupić prawie wszystko: od unikatowej biżuterii po niezwykłe akcesoria rowerowe. Zabawa szykuje się także na podwórkach przy ul. Św. Marcin 69 (brama "Pięć De", czyli piąty wymiar architektury) oraz 76 (brama audiowizualna, w której zobaczymy filmy o Poznaniu). Natomiast w kawiarni "Kociak" wysłuchamy historii ulicy (godz. 16), a w Kluboksięgarni "Głośna" koncertu Kwartetu Jorgi - tam też zobaczymy pokaz filmu "Szczęście" (godz. 17).

A w finale - Maleńczuk!

O godz. 18 na scenie przed Centrum Kultury Zamek wystąpi zespół JRM (Jigowo-Reelowi Maniacy) z tradycyjną muzyką celtycką. Wraz z wrocławską formacją tańca irlandzkiego "Ellorien" zaprezentują koncert "Celtyckie brzmienie i taniec". Po tym występie na scenie pojawi się Wspólnota Burego Misia, która pomaga ludziom upośledzonym umysłowo i fizycznie. A na finał - Maciej Maleńczuk. Występ artysty rozpocznie się o godz. 19.30. Usłyszymy m.in. jego własne kompozycje i przeróbki starych szlagierów. O godz. 21 goście imienin będą mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni. Przez cały czas będzie też okazja wesprzeć akcję Fundacji Barka "Pomóż bliźnim przetrwać zimę". Zapraszamy!

Utrudnienia w ruchu

Imieniny zapowiadają się hucznie, więc czekają nas problemy związane z organizacją ruchu.
Już 10 listopada od godz. 23 zostanie zamknięta ul. Św. Marcin w obu kierunkach, na odcinku od al. Niepodległości do Ratajczaka. Przejezdna będzie 12 listopada, od godz. 6. W tym samym czasie jadąc ul. Kościuszki, Gwarną, Kantaka i Garncarską nie przejedziemy przez ul. Św. Marcin. 11 listopada, w godz. 12-13.30 zamknięta będzie ul. Piekary (na odcinku od ul. Św. Marcin do Ogrodowej) oraz ul. Św. Marcin od Ratajczaka do ul. Piekary.

W godz. 19.30-21.30 z uwagi na koncert finałowy i pokaz sztucznych ogni zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Św. Marcin z al. Niepodległości (nie będzie przejazdu do Królowej Jadwigi).

Korowód przejdzie w godz. 13-13.40 trasą: kościół św. Marcina - ul. Kościuszki (południową jezdnią) - do CK Zamek (północna jezdnia), dalej aleją Niepodległości - ul. Fredry - ul. Kościuszki na Dziedziniec Różany. MPK będzie jeździć wg świątecznego rozkładu jazdy. Przez cały dzień z ru-chu wyłączone będą ulice Św. Marcin i Gwarna. Zmienionymi trasami pojadą tramwaje linii nr 2, 9, 11, 13 i 16 oraz autobusy nocne nr 231 i 233.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski