W XXI wieku wciąż spotykamy się z przejawami bestialstwa i brutalności wobec zwierząt. Wiele firm wciąż wykonuje też testy na zwierzętach. Jak temu zaradzić? Jaki jest nasz stosunek do pupili? Czy żyrafie w zoo zapewniamy bezpieczeństwo, czy ją krzywdzimy?

Między innymi tym właśnie zagadnieniom będzie poświęcona konferencja naukowa „Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku. Bezpieczeństwo czy zniewolenie?” , która odbędzie się w dniach 15-16 października na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

– Działania na rzecz zwierząt mają także swój wymiar naukowy - cieszę się, że możemy się przyczynić do jego rozwijania. Konferencja jest ważna, bo problematyka relacji ludzi ze zwierzętami coraz silniej jest obecna w społecznej świadomości. – tłumaczy Hanna Mamzer, dr hab. UAM, organizatorka wydarzenia i jedna z prelegentek.

– Zapominamy zupełnie, że wszystkie zwierzęta mają swoje potrzeby i że dla wszystkich, jest równo ważna możliwość ich zaspokajania. Chcemy więc poddać pod dyskusję działalność ogrodów zoologicznych, czy zapewniamy w nich bezpieczeństwo zwierzętom, a może je krzywdzimy? – dodaje.

Na konferencji wystąpią także: prof. Wojciech Pisula czy Aneta Sitkiewicz prowadząca wyjątkowy dom dla starych psów w Kaliszu.