Poznań: Jak będzie powstawał tramwaj na Naramowice?

  Poznań: Jak będzie powstawał tramwaj na Naramowice?

  Marcin Idczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Etapy budowy tramwaju na Naramowice - kliknij, aby zobaczyć całość.
  1/3
  przejdź do galerii

  Etapy budowy tramwaju na Naramowice - kliknij, aby zobaczyć całość. ©UMP

  Za dwa lata ma rozpocząć się budowa nowej linii tramwajowej w Poznaniu. W trzech etapach ma powstać połączenie na Naramowice.
  To był jeden ze sztandarowych punktów kampanii wyborczej Jacka Jaśkowiaka - stworzenie szybkiego połączenia z nowymi osiedlami na północy Poznania. W poniedziałek wraz ze swoim zastępcą Maciej Wudarskim ogłosił szczegóły planów powstania trasy tramwajowej na Naramowice.

  Ma ona być budowana w trzech etapach. Pierwszy z nich, to stworzenie połączenia od pętli na Wilczaku w rejon przejazdu kolejowego na Naramowicach. – Tam będzie znajdował przystanek ,,czołowy”, czyli specjalny przeznaczony dla tramwajów dwukierunkowych – zapowiada Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania.

  Zostanie wybudowany zamiast pętli. Dojeżdżające do niego tramwaje mają na rozjedzie wjeżdżać na drugi tor i kontynuować jazdę w stronę Wilczaka.
  – Zależy nam na dobrym przygotowaniu tej inwestycji jeszcze na etapie przedprojektowym, tak by później, gdy ruszą prace budowlane, realizacja przebiegała szybko i sprawnie – dodaje prezydent miasta. Aktualnie finalizowane są przygotowania do przeprowadzenia przetargu na projekt dla pierwszego etapu inwestycji.

  Prace projektowe mają zakończyć się w 2017 roku i w kolejnym ruszy budowa. Władze miasta chcą, by była ona dofinansowania przez z unijnych funduszy. By móc rozpocząć starania o nie potrzebne są raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

  W przypadku przecięcia linii kolejowej cała procedura by się znacznie wydłużyła. Wnioski do UE można składać do końca tego roku. – Dlatego inwestycję na północ o terenów PKP będzie kontynuować później, w trzecim etapie prac – wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Jeszcze nie wiadomo gdzie będzie koniec trasy. Możliwe, że w okolicach kampusu UAM.

  – To jeden z, ale bardzo możliwy wariant zakończenia budowy – zaznacza Maciej Wudarski. W przypadku wszystkich komunalnych inwestycji jest jeden bardzo poważny problem, czyli skąd wziąć na nie pieniądze. – Maciej Wudarski wyjaśnia w miejskich planach wieloletnich inwestycji zabezpieczono kwotę 600 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczona jako wkład własny. Podobnie ma być w przypadku drugiego etapu (od rejonu pętli na Wilczaku po ul. Małych Garbar). – W przypadku gdyby nie udało się nam zdobyć pieniędzy z UE na ten cel, to jesteśmy przygotowani na kontynuacje inwestycji ze środków własnych – zaznacza Jacek Jaśkowiak.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inwestycja

  bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  proponuje wybrac firme BAJZOLA swietnie sobie radzi z remontem dabrowskiego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do bolo

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ok, z tym że tą firmę zatrudniła jeszcze ekipa Grobelasa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  memo

  zenon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  przypominjmy sobie obietnice Jaskowiaka, tzw. prezydenta, z 2014 roku i kampanii. Przeciez ten tramwaj mial powstac zaraz po wyborach! Sam, jako fachowiec od wszystkiego i Wódarski, jako fachowiec...rozwiń całość

  przypominjmy sobie obietnice Jaskowiaka, tzw. prezydenta, z 2014 roku i kampanii. Przeciez ten tramwaj mial powstac zaraz po wyborach! Sam, jako fachowiec od wszystkiego i Wódarski, jako fachowiec od absolutnie wszystkiego, twierdzili, ze wystarczy odsunac Grobelnego i zapanuje szczesliwosc wszelka, w tym powstanie tramwaj na Naramowice. Ja to pamietam i Wam przypominam o tej parze mijajacych sie z prawda.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do memo

  fachowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  wybudowanie zwykłego domku jednorodzinnego to inwestycja na 2 lata, a ty byś walną linię tramwajową w pół roku geniuszu?
  Tacy geniusze decydowali właśnie w czasach Grobelesa - inwestycję na 5 lat...rozwiń całość

  wybudowanie zwykłego domku jednorodzinnego to inwestycja na 2 lata, a ty byś walną linię tramwajową w pół roku geniuszu?
  Tacy geniusze decydowali właśnie w czasach Grobelesa - inwestycję na 5 lat obiecywali zrobić w rok na euro 2012.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  geniusze

  sztab rg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  memo to taki geniusz _ to panowie i pani ze sztabu rg ktory miescil sie na pl kolegiackim na ii pietrze. Oni potrafia wszystko a najbardziej pisac na forach hi hi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  II etap jest zbędny

  Pyrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Za 350 milionów można zbudować most na Warcie i połączyć ul. Armii Poznań (albo ul. Winogrady) z ul. Główną i w ten sposób chociaż w części odkorkowany by był most Chrobrego .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiełbasa wyborcza ?

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  Czy czasem za 2 lata nie będzie wyborów w Poznaniu ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  iii

  iiii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  i zaraz po nich jak jaskowiak wygra okaze sie ze nie ma $ na 2 etap przez najblizsze 20 lat

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY