Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jens Ocksen laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego [ZDJĘCIA]

KARC
Jens Ocken to pierwszy cudzoziemiec, który została laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Jens Ocken to pierwszy cudzoziemiec, który została laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Grzegorz Dembiński
W sobotni wieczór w Auli UAM podczas spotkania noworocznego marszałek województwa wręczył Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Po raz pierwszy otrzymał ją obcokrajowiec, prezes zarządu VW Poznań, Jens Ocksen.

"Spójrzcie, jak wciąż sprawna, jak dobrze się trzyma, w naszym stuleciu nienawiść" - tymi słowami wiersza Wisławy Szymborskiej rozpoczął swoje noworoczne przemówienie marszałek Marek Woźniak. - To smutne motto niech będzie dla nas ostrzeżeniem na 2017 rok. Wiem, że to mocne słowa, ale wiele nas może kosztować obojętność na zło. Niech obecny rok będzie rokiem odwagi i dobra - mówił.

Marszałek przypomniał też swoje życzenia sprzed roku, żeby nie było wojny. - Ta z terroryzmem zbliżyła się do nas na odległość 260 km - konstatował.

Marek Woźniak w minionym roku życzył też, by język debaty publicznej był pozbawiony protekcjonalnego tonu. - Że się to nie udało pokazuje nowe pojęcie "ciamajdan" - podsumował. Ubolewał także, że nie możemy liczyć na Trybunał Konstytucyjny oraz prezydenta.

Mocne wystąpienie podsumował optymistycznym akcentem iż Wielkopolska jest w czołówce regionów pod względem wykorzystania funduszy unijnych. - Mamy świadomość, że to polska racja stanu, by je dobrze wykorzystać - mówił.

Łącznie w ramach programu WRPO Wielkopolska podpisała 900 umów na 4,9 mld zł.
Marszałek ogłosił też tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Został nim Jens Ocksen, prezes zarządu VW Poznań, który oprócz swojej pracy na rzecz rozwoju przemysłu w Wielkopolsce, zasłynął działalnością charytatywną.

To pierwszy cudzoziemiec, który zostaje laureatem tej nagrody. Jens Ocken był nieobecny na uroczystości z powodów zdrowotnych. Wyróżnienie odbierze na najbliższej sesji sejmiku. Niemiec przesłał jednak swoje podziękowania za nagrodę. - Narodowość nie powinna odgrywać roli w niesieniu pomocy innym. Czynienie dobra jest największą wartością jaką mamy - głosiły słowa z jego listu.

"Jens Ocksen od wielu lat związany jest z Wielkopolską. Kierowana przez niego firma zyskała certyfikat „Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom”, przyznawany przez „Solidarność”. W dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu, w minionym roku w Białężycach koło Wrześni otwarta została nowa fabryka koncernu Volkswagen, która umocniła pozycję naszego regionu jako lidera w przemyśle samochodowym, zapewniając jednocześnie nowe miejsca pracy - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego. - Laureat tegorocznej Nagrody im. R. Kapuścińskiego wspierał współpracę swojej firmy z organizacjami społecznymi i uczelniami wyższymi, a także wiele akcji służących ochronie środowiska i integracji społecznej. Fundował nagrody dla uzdolnionej młodzieży, pomagał klubom sportowym, szkołom, domom dziecka i hospicjom. Nagroda jest również wyrazem uznania za jego wkład w inicjatywy społeczne i akcje charytatywne, za budowanie nowoczesnego modelu relacji biznesu z załogą i lokalnymi społecznościami.

Pierwszą laureatką Nagrody została Doktor Wanda Błeńska. Otrzymali ją również: Profesor Anna Wolff - Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki, Profesor Maciej Kurpisz, Profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak oraz Krystyna Łasowska. W ubiegłym roku wyróżnienie trafiło do Państwa Doroty i Wojciecha Pawłowskich, którzy – jak zapisano w uzasadnieniu przyznania Nagrody - „czynią dobro, wychowując od najmłodszych lat kolejne pokolenia mieszkańców Sierakowa i okolic do życia z muzyką”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski