Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jest plan na plan dla Golęcina. W przyszłym roku projektem mogą zająć się poznańscy radni. Powstanie tam hala sportowa?

Bogna Kisiel
Golęcin ma być miejscem dla dyscyplin lekkoatletycznych.
Golęcin ma być miejscem dla dyscyplin lekkoatletycznych. Adrian Wykrota
We wrześniu 2016 r. powstał projekt porozumienia w sprawie zagospodarowania Golęcina. Przewidywało ono między innymi powstanie hali lekkoatletycznej, odkrycie Bogdanki, rozbudowę istniejącego hotelu przy Warmińskiej, nowy wjazd od Niestachowskiej, pełnowymiarową rzutnię, wypożyczalnię z szatniami, halę tenisową.

Towarzystwo Przyjaciół Sołacza zaskarżyło do SKO decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, dotyczącą hali lekkoatletycznej. Bez nie można było uzyskać pozwolenia na budowę. Przypomnijmy, że miasto zabiegało w Ministerstwie Sportu o dofinansowanie tej inwestycji. Społecznicy obawiali się, że gdy powstanie hala, a plan miejscowy nie zostanie uchwalony, to może to spowodować niekontrolowaną zabudowę Golęcina, a także znajdujących się po drugiej stronie Niestachowskiej terenów na Sołaczu.

Przeczytaj też: Pomysły na Golęcin

Z tych względów w 2017 r. społecznicy wystąpili o przeznaczenie w budżecie 4,9 mln zł na drogi dojazdowe z Niestachowskiej na tereny golęcińskie (na sesji w maju postulat został zrealizowany), a później domagali się podpisania porozumienia przez prezydenta i stanowiska Rady Miasta, że będzie ono realizowane. Radni uznali to za szantaż.

Czytaj również: Sportowcy apelują o halę

Jaki jest stan na dzisiaj? Prezydent do tej pory nie podpisał tego porozumienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny skierował sprawę warunków zabudowy dla hali do SKO do ponownego rozpatrzenia. Natomiast projekt planu zagospodarowania trafił do „zamrażarki”.

- Jestem zdeterminowany, aby przyspieszyć procedurę uchwalenia planu – zapewnia Bartosz Guss, zastępca prezydenta. - Jest to miejsce ważne w wymiarze społecznym i symbolicznym. Niestety, zostało bardzo zaniedbane przez poprzedniego gospodarza, od którego miasto kilka lat temu przejęło nieruchomość i na pewno potrzebne będą lata, aby nadać jej nowy charakter - mówi.

Zobacz: POSiR bierze Golęcin

Obszar został podzielony na dwie części, które miały być objęte osobnymi planami miejscowymi. - Do zagospodarowania tego terenu należy podejść kompleksowo – twierdzi Guss. - Uwzględniając południową część, jak i północną w kierunku ul. Wojska Polskiego. To są naczynia połączone. Powinniśmy zarówno w jednym, jak i drugim planie przesądzić kwestie komunikacyjne, parkingowe i funkcjonalne.

To tylko część artykułu. Więcej o planach na zagospodarowanie Golęcina przeczytasz za darmo w serwisie Plus.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski