Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań jest w czołówce miast, które patentują swoje wynalazki

Karolina Koziolek
Michał Bąk i Patryk Strzelewicz, wynaleźli elektroniczną kostkę do gry Dice +
Michał Bąk i Patryk Strzelewicz, wynaleźli elektroniczną kostkę do gry Dice + Bartłomiej Wutke
Poznań znajduje się w czołówce polskich miast pod względem zgłoszeń patentowych. Tak wynika z raportu Urzędu Patentowego, wg którego przodują w tym politechniki we Wrocławiu, Poznaniu oraz AGH w Krakowie.

Innowacyjne badania to jednak nie tylko domena inżynierów, co pokazuje przykład prof. Ryszarda Słomskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego. O jego badaniach pisaliśmy w mijającym tygodniu. Zespół, którym kieruje otrzymał właśnie 8,5 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Grupa 30 naukowców pracuje nad tabletką na ból, swoje działanie będzie zawdzięczała ekstraktowi z konopi. Nie jest to jednak rodzaj konopi, z którego pochodzi znany narkotyk, ale tzw. konopie włókniste.

Ma ono mniej substancji uzależniających, ale także mniej substancji psychoaktywnej THC, składnika, który odpowiada za narkotyczny odlot.

Naukowcy z Poznania chcą wyabstrahować substancję funkcjonującą pod nazwą CBD, czyli leczniczy kannabidiol. Tabletka opracowana na jego bazie będzie służyć w leczeniu pacjentów onkologicznych, w leczeniu bólu, ale także w innych chorobach.

- Tabletka ma być łatwa do stosowania, dlatego przyjęliśmy, że będzie to pastylka doustna pod język - mówił "Głosowi Wielkopolskiemu" prof. Ryszard Słomski, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego, kierownik projektu badawczego.

Innym wynalazkiem tego naukowca było stworzenie linii transgenicznych świń, których skóra i narządy mogą być wykorzystane do przeszczepów. Jak na razie wykorzystywana jest jedynie skóra tych zwierząt. Stosuje się ją w leczeniu poparzeń.

- Skóra świń jest opatrunkiem biologicznym. Kładzie się ją bezpośrednio na poparzone ciało i umocowuje specjalnymi klipsami. Chroni ona przed zakażeniem, ale przede wszystkim powoduje regenerację poparzonej skóry - tłumaczy prof. Ryszard Słomski.
Metoda wykorzystywana jest przez lekarzy w szpitalu w Siemianowicach Śląskich.
Szczepionka na czerniaka
Innym lekiem z Poznania, który budzi wielkie nadzieje wśród pacjentów onkologicznych to szczepionka na czerniaka opracowana przez prof. Andrzeja Mackiewicza z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest to metoda eksperymentalna, w fazie badań klinicznych. Regularne stosowanie szczepionki u ponad stu pacjentów pokazuje jednak, że metoda działa.

Trzy lata temu pisaliśmy o interwencji poznańskich parlamentarzystów, którzy apelowali do ministra zdrowia o dofinansowanie badań, a tym samym produkcję szczepionki. Ostatecznie w 2013 r. poznański naukowiec otrzymał na dalsze badania 10 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Pozwoli to na dalszą produkcję szczepionki dla pacjentów, którzy już ją otrzymują oraz na jej dalsze udoskonalanie - mówił prof. Andrzej Mackiewicz.

Nowe podtypy raka
Wśród innowacyjnych badań dotyczących zdrowia warto odnotować badania prof. Wojciecha Golusińskiego oraz doktora habilitowanego Macieja Wiznerowicza z Wojewódzkiego Centrum Onkologii. Dzięki ich badaniom znamy cztery nowe podtypy raka w obrębie głowy i szyi. To rodzaje raka, na które najczęściej umierają Wielkopolanie. Badania były prowadzone we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi na świecie, a ich wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature".

- Szczegółowe poznanie podtypu nowotworu pozwala na dobranie terapii. Lekarz zamiast terapii ogólnej, może zastosować terapię celową, hamującą rozwój tego konkretnego guza - tłumaczy Maciej Wiznerowicz, kierownik Pracowni Terapii Genowej w WCO.

Złote medale i nagrody
Patentuje również młoda kadra naukowa. Złotym medalem na targach wynalazczości INPEX w USA może pochwalić się dr hab. Agata Bonenberg z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Młoda architektka stworzyła nietypowy system mebli, dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
- Wynalazek ma na celu umożliwienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub seniorom wygodny dostęp i korzystanie z przestrzeni, które zwykle są dla nich niedostępne, czyli np. z najwyższych półek mebli kuchennych - tłumaczy Agata Bonenberg.

Meble składają się z dwóch segmentów: górnego i dolnego. Dolny moduł rozsuwa się, wtedy górny zjeżdża w dół, a osoba na wózku może łatwo sięgnąć po wybrany przedmiot. Rozsuwane meble to pomysł nie tylko dla niepełnosprawnych. Meble mogą być wykorzystywane do nowoczesnych wnętrz, by zagospodarować przestrzenie pod sufitem, zazwyczaj niewykorzystane, właśnie przez utrudnioną dostępność.

Elżbieta Skorupska z Uniwersytetu Medycznego opracowała z kolei innowacyjną metodę leczenia bólu. Chodzi o taki typ bólu, który pochodzi z powęzi mięśnia jak np. rwa kulszowa. Młoda lekarka dowodzi, że opracowana przez nią metoda, jest dobra również w leczeniu migreny.

Metoda polega na nakłuwaniu konkretnych obszarów mięśni na głębokość nawet 7 cm. Ból zostaje trwale usunięty poprzez nakłucie konkretnego miejsca i uszkodzenie zakończenia nerwowego. W określeniu źródła bólu pomaga lekarzowi termowizjer, na którym może obserwować rozszerzenie naczyń krwionośnych po nakłuciu. Ich rozszerzenie jest potwierdzeniem, że miejsce nakłucia jest miejscem rzeczywistego źródła bólu.

Innowacyjna w opisywanej metodzie jest sama nakładka na igłę do nakłuwania, którą opracował dr Michał Rychlik z Zakładu Inżynierii Wirtualnej Politechniki Poznańskiej. Stworzył on przyrząd, który pozwala na precyzyjne nakłuwanie mięśni, a także na dłuższą pracę lekarza. Dzięki nakładce lekarz może pracować dłużej, bo jego ręka jest mniej obciążona.

Młode pomysły

Wynalazczość to domena nie tylko kadry naukowej.

Patent chce również zdobyć 20-letni student z Poznania Bartosz Ambroziak. Wymyślił i wyprodukował lusterko do motocykla, które dostosowuje się do pozycji kierującego. Dzięki temu jazda jest bezpieczniejsza. Sam jeździ na motocyklu od siedmiu lat. Szybko dostrzegł, że gdy zmienia pozycję podczas jazdy lusterka stają się bezużyteczne. Jego lusterko, dzięki elektronice dostosowuje się do pozycji jadącego.

To niejedyny wynalazek "młodych obiecujących". Na liście najpopularniejszych gadżetów do tabletów i telefonów znalazł się inny poznański wynalazek - kostka do gry Dice +. Z wyglądu przypomina tradycyjną kostkę do gry, ale rzeczywistości jest naszpikowana elektroniką. Jest dziełem Michała Bąka i Patryka Strzelewicza z firmy Game Technologies. Pozwala na grę, gdzie planszą jest tablet lub telefon komórkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski