Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Już ponad 100 rodzin skorzystało z Miejskiego Biura Najmu

Błażej Dąbkowski
archiwum/Grzegorz Dembiński
Choć na początku wydawało się, że projekt Miejskiego Biura Najmu okaże się niewypałem, dziś w stolicy Wielkopolski korzysta z niego już ponad 100 rodzin. Dzięki niemu pomoc uzyskała m.in. rodzina, która ucierpiała w wybuchu na Dębcu.

Na początku roku po raz drugi ruszył program Miejskiego Biura Najmu. Choć za pierwszym razem właściciele nieruchomości nie wykazali zainteresowania, by swoje mieszkania wynajmować miastu, obecnie z MBN korzysta już ponad 100 rodzin.

– Są to osoby, którym zabrakło punktów, by znaleźć się na tegorocznej liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu komunalnego. Udział w programie Miejskiego Biura Najmu oznacza jednocześnie dodatkowy bonus - 4 punkty - podczas starania się o mieszkanie komunalne w kolejnych latach – tłumaczy Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. W ramach programu pomoc uzyskała także rodzina poszkodowana w wybuchu na Dębcu.

Do tej pory najwięcej lokali zostało przekazanych w dzielnicach Grunwald, Wilda i Winogrady. Swoim zasięgiem program obejmuje jednak nie tylko centrum Poznania, ale także dzielnice peryferyjne. W przeważającej ilości lokale wynajmowane w ramach Miejskiego Biura Najmu to mieszkania umeblowane w nowym budownictwie.

– Staramy się, by wynajmowane lokale także pod względem lokalizacji w jak największym stopniu spełniały oczekiwania beneficjentów programu – dodaje Magdalena Gościńska.

Przypomnijmy, że uczestnicy programu, dla których miasto za pośrednictwem ZKZL wynajęło mieszkania na wolnym rynku płacą za jego podnajem tylko część kwoty, która trafia do kieszeni prywatnego właściciela. Maksymalnie jest to 40 proc. tej kwoty, czyli nie więcej niż 480 zł.

– Do programu trafiają bowiem tylko mieszkania, których właściciele mogą żądać czynszu nie większego jak 1200 zł na miesiąc. Różnicę między tym co płaci najemca, a tym co trafia do rąk właściciela dopłaca miasto – tłumaczy rzecznik miejskiej spółki. Do obowiązków najemcy należy jednak jeszcze opłacanie bieżących kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, czyli zaliczek do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz opłaty za media.

Choć z programu korzysta już ponad sto rodzin, ZKZL nadal poszukuje mieszkań. Spółka jest zainteresowana najmem mieszkań samodzielnych, pełno standardowych 1-, 2- lub 3-pokojowych o maksymalnej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 65 mkw. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę lokale w standardzie pod klucz i nadające się do zamieszkania zaraz po podpisaniu umowy.

– Możliwy okres na jaki zawarta może być umowa najmu to 10 lat – przypomina M. Gościńska.

POLECAMY:

Po skończeniu tych uczelni zarabia się najwięcej!

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski