18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kamienica przy Siemiradzkiego 2 - bubel czy perełka? [ZDJĘCIA]

BEM
Kamienica przy Siemiradzkiego 2 - perełka czy bubel?
Kamienica przy Siemiradzkiego 2 - perełka czy bubel? Janusz Romaniszyn/archiwum
Mieszkańcy zrewitalizowanej miejskiej kamienicy przy ulicy Siemiradzkiego 2 - wyróżnionej w konkursie "Dobry remont" Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, mają całą listę uwag dotyczących budynku. Skarżą się na problemy z ogrzaniem, rozliczeniami, wilgocią. ZKZL zaprasza ich na spotkanie

Głównym problemem mieszkań jest ciepło. Mieszkania ogrzewane są dzięki systemowi logoterm. Zimą zdarzyło się, że niektóre lokale były niedogrzane. Temperatura nie rosła, ale rosły rachunki - nawet do 1200 złotych. Najdotkliwiej wzrost opłat odczuli ci, którzy mieszkają w kamienicy dzięki wygranemu przetargowi na stawkę czynszu. Za swoje duże, bo ponad stumetrowe lokale płacą ok. 2 tys. zł czynszu.

-Odkręciłam logotermę tak, jak mi kazano. Miałam cieplejsze kaloryfery, ale przez dwa tygodnie nie miałam ciepłej wody - mówi jedna z lokatorek. Wcześniej pomylone były odczyty. Mieszkańcy twierdzą, że im więcej rodzin wprowadzało się do budynku (zasiedlanie trwało od grudnia 2010) tym problemów z ogrzewaniem przybywało. W marcu wypowiedzieli więc firmie wybranej przez miasto w przetargu umowy, które zawierali indywidualnie. Teraz płacą stawkę ryczałtową 6 zł za metr mieszkania.

- Nie rozumiem czemu płacimy za ogrzewanie części wspólnych, gdzie nie ma kaloryferów. Klatka ogrzewa się ciepłem naszych mieszkań, już opłaconym - mówi lokator z drugiego piętra.

ZKZL tłumaczy, że część rurek z gorącą wodą, ze względu na wytyczne konserwatora zabytków, trzeba było poprowadzić na zewnątrz budynku. Są pod ok. 12 centymetrową warstwą otuliny. Przy za niskiej temperaturze wody z logotermy - w czasie mrozów zablokowały się. Co do rozliczeń za część wspólną - ZKZL dysponuje dwukrotnym potwierdzeniem z Ministerstwa Infrastruktury, że stosowany system jest prawidłowy i zgodny z prawem.

- Za ogrzanie części wspólnych muszą płacić najemcy, bo to oni z nich korzystają, nie my - mówi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.

Mieszkańcy uważają, że remont został źle wykonany - w piwnicach jest grzyb, wilgoć pojawiła się w sieni i jednym z mieszkań, pękają ściany i oryginalne stiuki.

- W ramach gwarancji została właśnie wykonana poprzez iniekcję izolacja pozioma kamienicy. Po dosuszeni usunięte zostaną skutki pojawienia się wilgoci - tłumaczy Magdalena Gościńska z ZKZL. - Jeszcze dzisiaj zaprosimy mieszkańców na spotkanie na początku czerwca, by wyjaśnić wszystkie kwestie, które ich niepokoją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski