Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kaziuk Wileński już w niedzielę [PROGRAM]

Elżbieta Podolska
W niedzielę na Starym Rynku  odbędzie  się 20 jubileuszowy  Kaziuk Wileński w Poznaniu.
W niedzielę na Starym Rynku odbędzie się 20 jubileuszowy Kaziuk Wileński w Poznaniu. archiwum
W niedzielę na Starym Rynku odbędzie się 20 jubileuszowy Kaziuk Wileński w Poznaniu. Dzisiaj Kaziuk to jedna z największych imprez odbywających się w stolicy Wielkopolski.

- Na pierwszego Kaziuka przyszło 200 osób. Odbywał się na niewielkim terenie pomiędzy Arsenałem a Muzeum Wojska Polskiego - mówi Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu. Myśleliśmy z Jurkiem Garniewiczem, że to będzie tylko ten jeden raz. A potem z roku na rok był większy, przychodziły już nie setki a dziesiątki tysięcy ludzi.

W tym roku obchody Kaziuka odbywać się będą w niedzielę i w poniedziałek. Pierwszego dnia w godz. 11-16 na
Starym Rynku będzie Kiermasz Kaziukowy, który rozpocznie się przemarszem Dworu Jagiellońskiego oraz opowieściami Tadeusza Jeziorowskiego i Krzysztofa Styszyńskiego o historycznych postaciach znajdujących się na fasadzie Ratusza.

Na straganach będzie można kupić m.in.: palmy kaziukowe nie tylko z Wilna, piernikowe serca, chleby i mnóstwo innych smakołyków z Litwy.

Od XVII w. każdego roku w dniu 4 marca i w święto przeniesienia relikwii św. Kazimierza w katedrze wileńskiej odprawiano uroczyste nabożeństwa

Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy, a w Domu Polonii odbywać się będą od godz. 13.13 wykłady i prelekcje na temat historii i związków Poznania z Wilnem. Wręczona zostanie także nagroda Żurawina 2013 europosłowi Waldemarowi Tomaszewskiemu. O godz. 17 Solczanie wystąpią w Auli Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza na Solnej.

W Gospodzie Pod Koziołkami na Starym Rynku będzie można skosztować przysmaków kuchni kresowej: cepelinów, blin, białej kiszki, a nawet kisielu z żurawiny.

Kaziuk organizowany jest na wszystkich kontynentach, nawet w najbardziej egzotycznych krajach. Wszędzie tam, gdzie dotarli i zamieszkali Wilniucy - mówi Ryszard Liminowicz.

Natomiast w poniedziałek obchodzone będą hucznie Imieniny Pani Kazimiery. Między innymi o godz. 16 rozpocznie się w Urzędzie Wojewódzkim wernisaż wystawy Kresy w fotografii Wielkopolan pt. W poezji skamieniało - jest żywe" w 30-lecie śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny.

NA NASTĘPNEJ STRONIE - PROGRAM KAZIUKA

Program Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu:

Niedziela, 3 marca
Godz. 11-16 Kiermasz Kaziukowy
Godz. 11.30 Fasada Ratusza komentarz Tadeusza Jeziorowskiego i Krzysztofa Styszyńskiego
Prezentacja w loggiach Ratusza Dynastii Jagiellonów i zespołów, które wystąpią później na scenie.
Hejnał wileński i poznański - z wieży Ratusza
Godz. 12 - 16 występy zespołów na scenie: Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Zespół Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego, Czarnkowska Orkiestra Dęta, Chór Męski Akord ze Swarzędza. Prezentować się będzie także Dynastia Jagiellonów. Prowadzenie Jacek Hałasik i Ryszard Liminowicz.
Godz. 13 ogłoszenie laureata nagrody ŻURAWINA 2013. Laureatem tegorocznej Żurawiny przyznawanej za szczególne zasługi na rzecz naszych Rodaków na Kresach został europoseł i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Waldemar Tomaszewski.

Prelekcje w Domu Polonii, Stary Rynek 51:
godz. 13.15 - Elżbieta Andrzejewska, kustosz Muzeum-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny " Nie ma dla mnie miejsca … w 30 rocznicę śmierci Pani Kazimiery.
godz. 14.15 - Krzysztof Styszyński - w 500.lecie urodzin na Ostrowiu Tumskim w Poznaniu polskiej królewny, litewskiej księżniczki, przyszłej elektorowej brandenburskiej Jadwigi Jagiellonki, córki Zygmunta I Starego i Barbary Zapolya.
godz. 15.00 - Andrzej Zarzycki - 520 rocznica złożenia hołdu lennego królowi Janowi I Olbrachtowi przez Johanna von Tieffena w Poznaniu

godz. 17 Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy, Aula Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza, ul. Solna 12 (wejściówki: 10,- zł do nabycia na Kiermaszu i przed Koncertem)

poniedziałek, 4 marca Dzień Patrona, świętego Kazimierza królewicza z rodu Jagiellonów:

godz. 16 - Urząd Wojewódzki, al. Niepodległości 16/18 antresola naprzeciwko Sali Sesyjnej - otwarcie wystawy z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan "W poezji skamieniało - jest żywe" w 30 lecie śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny.
godz. 17 - Kościół Ojców Dominikanów p.w. Matki Bożej Różańcowej al. Niepodległości 20 - Msza św. z udziałem Chóru "Poznańskie Słowiki" w intencji ś. p. Kazimiery Iłłakowiczówny. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w krużgankach przy tablicy pamiątkowej Poetki.
godz. 18 - w Salce Duszpasterstwa Akademickiego "Imieniny Pani Kazimiery" - prowadzenie red. Grażyna Wrońska-Walczak

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski