Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kiedy uczelnie rozpoczną nowy rok akademicki? Nie wszystkie jak zwykle (Aktualizacja 04.09.2020)

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Władze uniwersytetów, mając w zanadrzu kilka scenariuszy rozpoczęcia roku akademickiego, czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
Władze uniwersytetów, mając w zanadrzu kilka scenariuszy rozpoczęcia roku akademickiego, czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Waldemar Wylegalski
Rok akademicki 2020/2021 w Poznaniu. Pierwszy etap rekrutacji na poznańskich uczelniach dobiega końca, ale jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądać nauka od października. Władze uniwersytetów, mając w zanadrzu kilka scenariuszy rozpoczęcia roku akademickiego, czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

Na to, jak będzie wyglądać nauka na uniwersytetach w nadchodzącym roku akademickim, wpływ ma wiele czynników. Podobnie jak w szkołach, pierwsze tygodnie będą najtrudniejsze. Jak będą wyglądać? Każdy uniwersytet ma swój plan.

Rozpoczęcie roku akademickiego w Poznaniu

Rok akademicki 2020/2021 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpocznie 1 października. Jednak zajęcia na UAM rozpoczną się 15 października. Co ważne, w okresie od 1 do 15 października 2020 r. dziekani zorganizują dla studentów I roku zajęcia przygotowawcze do kształcenia zdalnego.
Jeszcze później - 2 listopada- rozpoczną zajęcia studenci pierwszego roku Uniwersytetu Medycznego, mimo, że rok akademicki na tej uczelni oficjalnie rozpocznie się 2 października.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym, Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej oraz AWF zajęcia się rozpoczną, jak zwykle - 1 października.

Plan zajęć na uczelniach: wykłady online, ćwiczenia raczej stacjonarnie

Większość poznańskich uczelni skłania się do przeprowadzenia zajęć w systemie hybrydowym. Oznaczałoby to najczęściej przeprowadzenie wykładów online. W przypadku zajęć praktycznych, ćwiczeń i pracy w laboratorium rektorzy starają się stworzyć studentom możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych tak, by zachować zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.

Rektor Uniwersytetu Medycznego zaleca, by w semestrze zimowym podobnie jak dotąd wykłady, seminaria, ale też część zajęć ćwiczeniowych w pierwszym semestrze odbywały się zdalnie. Uniwersytet Ekonomiczny skłania się też do przeprowadzenia wykładów zdalnie. Z zarządzenia z 31 sierpnia dotyczącego organizacji kształcenia w semestrze zimowym wynika, że na studiach pierwszego i drugiego stopnia w semestrze zimowym w roku akademickim zajęcia odbywać się będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia z przedmiotów, które ze względu na etap kształcenia lub specyfikę nie mogą być
prowadzone w trybie zdalnym, odbywają się w formie stacjonarnej w siedzibie UEP.
Dotyczy to w szczególności zajęć laboratoryjnych na kierunkach studiów w zakresie nauk o jakości oraz zajęć wykorzystujących oprogramowanie, które musi być wykorzystywane jedynie na zasobach UEP.

Sprawdź też:

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego zdecydował 26 sierpnia, że przez pierwszy miesiąc semestru zimowego zajęcia dydaktyczne będą odbywać się zdalnie.

- Przewidujemy, że zajęcia dydaktyczne w naszym uniwersytecie będą realizowane z zastosowaniem metod i technik kształcenia zdalnego na wszystkich kierunkach, co najmniej przez pierwszy miesiąc semestru zimowego - pisze rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, Jan Pikul. - Zakładamy, że po tym czasie będzie można podjąć realizację części zajęć w tradycyjnej formie - w siedzibie UPP.

W roku akademickim 2020/2021 zajęcia odbywać się będą na UAM w większości w trybie zdalnym. - Dziekani do 15 września określą listę zajęć, które muszą odbyć się stacjonarnie (laboratoria, pracownie), w salach dydaktycznych, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM. - Do 28 września ogłoszony zostanie plan zajęć dydaktycznych z uwzględnieniem zasady, że w jednym dniu kształcenie danej grupy zajęciowej może być prowadzone wyłącznie w jednej formie - dodaje.

Jak wynika z zarządzenia rektora Akademii Wychowania Fizycznego prof. Dariusza Wielińskiego od 1 października do odwołania wykłady oraz wybrane ćwiczenia prowadzone będą w formie zdalnej, online w czasie rzeczywistym. Zajęcia prowadzone zdalnie zostaną określone odrębnymi zarządzeniami dziekanów wydziałów. Natomiast ćwiczenia z przedmiotów praktycznych prowadzone będą stacjonarnie, w formie bezpośredniego kontaktu z prowadzącym. Zasady dotyczące prowadzenia zajęć, w tym ew. propozycje podziału grup na podgrupy, zostaną określone odrębnymi zarządzeniami dziekanów wydziałów.

ZOBACZ TEŻ:

Od 1 września w w większości szkół w Polsce rozpoczynają się tradycyjne zajęcia. Codzienność nie będzie już jednak wyglądać tak, jak przed pandemią. Uczniów czekają zmiany, do których będą musieli się dostosować. Szkoły muszą przede wszystkim spełnić wytyczne sanitarne, opracowane przez GIS, MEN i MZ. Dla uczniów oznacza to konieczność przestrzegania wielu nowych zasad.

Tak będzie w szkole od 1 września. 10 zasad, o których musis...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski