Z okazji 78 urodzin Głosu Wielkopolskiego, zabieramy Was w podróż w czasie. Przedstawiamy zdjęcia miejsc z 1945 r. oraz pokazujemy jak te miejsca wyglądają obecnie. Autorem wszystkich zdjęć historycznych jest fot. Zbigniew Zielonacki, ze zb. Lecha Zielonackiego, cyryl.poznan.pl
W 1945 roku spora część Poznania leżała w gruzach. W wyniku walk i bombardowań zniszczono Stare Miasto z ratuszem, Chwaliszewo, tereny między śródmieściem i Cytadelą, ostatnie gniazdo oporu - Cytadelę, wiele budynków użyteczności publicznej, mosty, wiadukty, tory kolejowe, a także infrastrukturę elektrowni, gazowni i wodociągów. W tamtych dniach dokumentowano skalę zniszczeń, robiąc zdjęcia charakterystycznych obiektów. Wtedy też, dokładnie 16 lutego 1945 roku ukazał się pierwszy numer "Głosu Wielkopolskiego", dziennika, który obchodzi właśnie swoje 78 urodziny. Z tej okazji stajemy w dokładnie tych samych miejscach co fotograf w 1945 roku i w niesamowitej galerii pokazujemy, jak od chwili powstania "Głosu" zmienił się Poznań. Chcesz zobaczyć, jak zmieniło się to miejsce? Chwyć "suwak" na środku zdjęcia i przesuń w lewo lub w prawo.
Publikacja opracowana z wykorzystaniem Flourish studio.
Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.