Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kim inspirował się profesor Jan Miodek? Tego dowiedzieli się uczestnicy debaty o wzorcach polszczyzny w CK Zamek [ZDJĘCIA]

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Debata w Centrum Kultury Zamek przyciągnęła tłumy miłośników języka polskiego
Debata w Centrum Kultury Zamek przyciągnęła tłumy miłośników języka polskiego Waldemar Wylegalski
Już po raz drugi z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy 21 lutego, w Poznaniu odbyła się ogólnopolska debata. Tym razem poświęcona była wzorcom polszczyzny.

Debata odbyła się w Centrum Kultury Zamek i przyciągnęła prawdziwe tłumy miłośników języka polskiego. Miała formę dyskusji panelowej i była otwarta, dzięki czemu każdy mógł wziąć w niej udział.

- Pokazujemy, że język polski to najwyższa wartość. To ten element, który obok religii, który spaja naród. Powinniśmy dyskutować nad językiem - jaki on jest, jaki być powinien i w jaki sposób o niego dbać - mówi "Głosowi" prof. Halina Zgółkowa z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza. - Spotykamy się w Poznaniu, Wielkopolsce i to jest dla nas szczególnie istotne. To tutaj narodziła się polszczyzna - dodaje.

Wśród panelistów znalazło się wiele znanych osób. Wśród nich m.in. językoznawca prof. Jan Miodek, prof. Wojciech Malajkat - aktor, reżyser, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, pisarz Jacek Bocheński czy dziennikarz Artur Andrus.

Uczestnicy debaty dowiedzieli się m.in. kto jest inspiracją i wzorcem językowym dla prof. Miodka.

Nie byłbym tym, kim jestem pod względem dydaktycznym, gdyby nie wzory, które stanęły na mojej drodze. Najpierw to byli rodzice - nauczyciele. Nie zawsze mieli mnie z kim zostawić, więc zabierali z sobą na lekcje. To było pierwsze zapatrzenie się w język. Dorastałem na Śląsku i od najmłodszych lat byłem zwariowanym piłkarzem, a później zwariowanym kibicem. Dlatego w moim życiorysie szczególne miejsce mają najwięksi sprawozdawcy sportowi - Witold Dobrowolski, Bogdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński i niewątpliwie Jan Ciszewski, u którego widziałem 1555 uchybień - gramatycznych, stylistycznych, ale był wielką osobowością.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu promocji języków używanych w różnych krajach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacyjnymi. W roku 1999 Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem naszego języka ojczystego, w szczególności także przeciwdziałanie jego prymitywizacji, wulgaryzacji i agresji.

POLECAMY:

Oni są w rejestrze przestępców

Stary Poznań na zdjęciach!

Tu warto zjeść!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Jak mówić po polsku, ale i po ludzku? Bralczyk, Miodek i Markowski ciekawie o języku:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski