Poznań: Kino Bałtyk. Rocznica powstania i zamknięcia...

  Poznań: Kino Bałtyk. Rocznica powstania i zamknięcia [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Kino Bałtyk. Rocznica powstania i zamknięcia [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Fot. Archiwum

  W niedzielę mija 83. rocznica otwarcia kina "Bałtyk" w Poznaniu, a niebawem 10. rocznica jego zamknięcia i wyburzenia budynku.
  Było jednym z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych kin w Poznaniu. Przez wiele lat to właśnie w tym kinie odbywały się najważniejsze premiery filmów, przyjeżdżały gwiazdy.

  W niedzielę mija 83. rocznica otwarcia kina Bałtyk. Zamknięto 10 lat temu, 19 lipca, po protestach poznaniaków, dla których był to jeden z symboli miasta. Podczas ostatniego seansu pokazano wzruszający film "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore.


  Początkowo nazywało się "Stylowe", następnie w roku 1933 zostało przemianowane na "Oświatowe". Było to miejsce, w którym wypadało bywać z rodziną czy towarzystwem, szczególnie w weekendy. W czasie wojny Niemcy zdecydowali o jego zamknięciu. Ale niedługo po wyzwoleniu, już 5 października 1945 roku - poznaniacy znowu mogli chodzić na seanse filmowe, ale już do kina "Bałtyk".

  Na widowni mogło zasiąść 1000 osób. Miało boczne loże i balkon, gdzie mogli oglądać seanse goście specjalni. Miało też największy w mieście ekran.

  Działało bez przerwy do lipca 2002 roku. Wtedy odbył się ostatni seans, widzowie mogli kupić na licytacji kinowe fotele. Budynek, w którym znajdowało się kino, w którym znajdowała się także księgarnia, cepelia i tłumnie odwiedzany bar mleczny, został zburzony. Na jego miejscu ma powstać Centrum Biznesowe, a jedynym śladem po "Bałtyku" będzie odtworzony zabytkowy neon, który być może w nim zawiśnie.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poznaniak na uchodztwie

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 92 / 71

  to szczyt paranoja nieprzemyslane chore decyzje zeby takie kino przestalo istniec samowola i pazernosc wladz poznania sa tak widoczne golym okiem ze szlag jasny mnie strzela grobelny smieszny...rozwiń całość

  to szczyt paranoja nieprzemyslane chore decyzje zeby takie kino przestalo istniec samowola i pazernosc wladz poznania sa tak widoczne golym okiem ze szlag jasny mnie strzela grobelny smieszny prezydenciku juz dawno powinienes przestac istniec na stanowiskuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Puste tereny w centrum

  N (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 74

  Kilka lat temu rozebrano budynek w samym centrum dużego miasta za zgodą lokalnych władz. Co powstało: szkaradny hotel o urodzie bloku na peryferiach oraz pusty plac otoczony wiejskim płotem. Takich...rozwiń całość

  Kilka lat temu rozebrano budynek w samym centrum dużego miasta za zgodą lokalnych władz. Co powstało: szkaradny hotel o urodzie bloku na peryferiach oraz pusty plac otoczony wiejskim płotem. Takich niezagospodarowanych placów są w samym centrum dziesiątki jeżeli nie setki. Władze miasta nie chcą lub niepotrafią zauważyć tego problemu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo