Poznań: Klasa romska pod znakiem zapytania! [ZDJĘCIA]

Anna Solak
Powstanie klasy romskiej pod znakiem zapytania! Maciej Urbanowski
Choć klasa romska w Szkole Podstawowej nr 19 na poznańskich Ratajach ma ewentualnie powstać dopiero w przyszłym roku, sam pomysł jej powołania wzbudza już ogromne emocje.

Na jednej ze ścian szkolnego korytarza wisi tam obrazek. Przedstawia budynek szkoły, w którego oknach umieszczono hasła, m.in. mówiące o tym, że "każde dziecko jest ważne". Zdanie szczególnie wymowne w kontekście kontrowersji, jakie w rodzicach wzbudził pomysł władz miasta utworzenia w tej placówce odrębnej klasy dla Romów w różnym wieku.

Czytaj również:
Na Ratajach Romowie będą się uczyć w osobnej klasie [SONDA]

W poniedziałek z inicjatywą wyszedł miejski Wydział Oświaty, poproszony o pomoc przez lokalną Fundację Roma. Chodzi o to, by dzieci, które najczęściej są analfabetami, przez rok przygotowywać w osobnej klasie do dalszej nauki już w klasach mieszanych. Ich zdaniem taka roczna izolacja jest niezbędna, bo 12-letniemu dziecku romskiemu, które w swojej społeczności jest uznawane niemalże za dorosłego, trudno byłoby się odnaleźć wśród 7-latków.

Wczoraj w szkole najpierw nad pomysłem debatowali nauczyciele, później sami rodzice. - Jesteśmy przeciwni klasie romskiej, ale nie samym dzieciom romskim - podkreślali. Ich zdaniem zamiast osobnej klasy powinna powstać integracyjna, bo jak dotąd jedna z nich, z dziećmi niepełnosprawnymi, sprawdza się świetnie.

W spotkaniu nie mogli wziąć udziału przedstawiciele Fundacji Roma, która jako pomysłodawca utworzenia takiej klasy zgłosiła się z prośbą o pomoc do miejskich urzędników. Ich stanowisko reprezentowali Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty i Patryk Pawełczak, pełnomocnik wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. - Moim zadaniem jest skutecznie rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców obu stron - mówił jeszcze przed spotkaniem.

Niestety, ich wystąpienie rodzice oceniają jako niemerytoryczne.

- Urzędnicy nie mają pomysłu na realizację tego projektu - zarzuca Anna Adrian, mama drugoklasisty. - Nasze dzieci nie mogą być królikami doświadczalnymi - mówi Krzysztof Melski, którego dzieci chodzą do II i IV klasy.

Czytaj również:
Na Ratajach Romowie będą się uczyć w osobnej klasie [SONDA]

Dyrektor Wydziału Oświaty, Przemysław Foligowski nie czuje się adresatem zarzutów z ichstrony. - Rodzice nie mogli się wcześniej o tym dowiedzieć, bo nie zapadła jeszcze żadna decyzja - tłumaczy. - Póki co rozpoznajemy teren. Sami jeszcze dwa tygodnie temu nie zakładaliśmy utworzenia takiej klasy - przyznaje.

W tej chwili możliwości są trzy: zwołanie ponownego spotkania i dalsze rozmowy z rodzicami, znalezienie innej szkoły albo całkowite zrezygnowanie z pomysłu, bo jak twierdzi Foligowski: - Nie wyobrażam sobie realizacji tego projektu bez akceptacji rodziców.

Eksperyment edukacyjny włączający Romów w system edukacji rozpoczęto już dekadę temu. Dzieci romskie po polsku mówią słabo, bo w domach najczęściej posługują się tradycyjnym językiem romani. Problem dwujęzycznych klas będzie więc coraz bardziej aktualny. Zdaniem Pawełczaka polska szkoła nadal nie jest na to przygotowana.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rodzic ze szkółki

Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty to rycząca gruba czterdziecha, która swoje dupsko plaszczy i tyje. Na edukacji ta paszczurwatość sie nie zna. Żmija jej i mięcho z pyska zalatuje . Kamie to babsko i ma w d u p i e dzieciaki. Dla niej liczy się kasa i znajomośći . Hania wypad z Urzędu

t
tyoq

Należy wysłać miłośników wielokulturowości do krajów pochodzenia przybyszów na edukację. Komuchy chcą większość uszczęśliwiać na siłę, za nic nie biorą odpowiedzialności. Komuna tak ma.Terroryzuje większość.

d
dedc

Gdzie są autorzy pomysłu?. Interes polskich dzieci i ich rodziców się nie liczy?. Może nie mają ochoty na "multi-kulti", na niski poziom edukacji ?. Klasa romska z "dziećmi" w wieku od 7- 15 lat- idiotyzm. Nastolatek romski to już dorosły człowiek. Romowie nie znają języka polskiego, mają inne obyczaje.Czy nauczyciele znają romski?. Czy chodzi o spowodowanie ucieczki dzieci polskich z tej szkoły do innej?.

X
XXX

Podobaloby się .... tyle że teraz pan Kaczmarek już jest ostrozniejszy w swoich wypowiedziach. Sternalski też. Idą wybory. To sie już czuje w Poznaniu. A to bilety MPK jeszcze są tańsze, a to przestano likwidować szkoły, które jeszcze pół roku temu były zbędne, a to brak butnych wypowiedzi itd itp. Ale spoko - my pamiętamy.

O
Okis

Janusz Korwin-Mikke był wczoraj w Koninie (zbliżą się do Lubonia). Opisał wczorajsze spotkanie w tym mieście. A propos tematu szkoły. Wczoraj na spotkaniu w Koninie ktoś spytał: „To rodzice mają wybierać szkoły? To ich właściciele będą decydować o programie? A co będzie, jeśli ktoś będzie chciał posłać dzieci do szkoły, w której uczą, że Ziemia jest płaska?” Odpowiedziałem: "Ojciec posyłając dziecko do szkoly opłacanej z własnych, ciężko zarobionych pieniędzy, będzie dbał o to, by wchłaniało ono wiedzę przydatną. Ale ogólnie: gdyby 99% Polaków (poza pilotami samolotów, twórcami rakiet, geografami i astronomami) wierzyło w to, że Ziemia jest płaska; gdyby 99% Polakwó (z wyjątkiem genetyków i biologów) wierzyło w Kreacjonizm – nie stałoby się NIC strasznego. Nie ma to najmniejszego wpływu na stan Polski. Natomiast jeśli choćby 51% Polaków wierzy w socjalizm, to skutki są katastrofalne!”

m
matka_absolwenta

Dlaczego żaden Sternalski albo Foligowski nie zaproponował utworzenia takiej klasy salezjanom?? Mogliby coś porządnego zrobić dla społeczeństwa za ten darmowy prezent od Miasta... Czyżby naszemu wspaniałemu euroosłowi Kaczmarkowi i jego latorośli nie podobałoby się ??

G
Grucha

Zdjęcie nr 12 - prawdopodobnie zrobione kalafiorem! Brawa dla fotoreportera Głosu!

N
Nie związany ze szkołą

Jeśli dobrze kojarzę to takie eksperymenty próbowano wprowadzać już od lat 30 XX w. między innymi na terenie Niemiec w tedy przeciwstawiła się temu cała Europa. Również w USA próbowano osobno uczyć "czarnych" i tam też projekt zarzucono a nazywało się to segregacją rasową, a ludzi próbujących wprowadzać takie pomysły w życie nazywano rasistami. Brawa dla rodziców którzy się przeciwstawiają takim rozwiązaniom. A tak w ogóle to zakrawa też na tworzenie romskiej mafii.

R
Rodzic obecny na zebraniu

Brawa dla poznańskich urzędników. Pełen sukces.
Uzyskali jasny przekaz. Chcieliśmy dobrze, tylko ci nietolerancyjni, zaściankowi rodzice nam nie dali nam szansy.
Według informacji uzyskanych przez rodziców i nauczycieli klasa miała zostać uruchomiona od PAŹDZIERNIKA 2013. Czyżby kolejna manipulacja ludzi p. Foligowskiego?
Oczywiście nie czuje się niczemu winien, bo i niby dlaczego. Przecież to nie jego pracownik przybył na zebranie kompletnie nie przygotowany do dyskusji. Nie przedstawił żadnej konkretnej informacji. Przecież to nie jego Wydział zakpił sobie z rodziców i ich dzieci i nadal to robi.Przecież z powstałym na chybcika pomysłem stawiającym rodziców pod ścianą On i Jego wydział nie ma nic wspólnego. Gdyby miał trochę odwagi cywilnej lub chociaż urzędniczej, przybyłby sam na zebranie w tak zapalnej kwestii i uwiarygodnił działania WO swoja obecnością.
Dyskusja w mediach i przez media to nie jest sposób na rozwiazywanie tego typu problemów.
Ludzie! postawcie się n naszym miejscu!
Dowiadujecie się, że w szkole Waszych dzieci za kilkanaście dni zacznie funkcjonować wydzielona klasa dzieci innej narodowości w wieku 7-15 lat na zupełnie niejasnych, innych od obowiązujących wszystkie nasze dzieci zasadach. Niejasnych, gdyż nikt z Wydziału Oświaty nie udzielił rodzicom konkretnej informacji: w których pomieszczeniach, w jakiej formie, w oparciu jakie zasady i program. Więcej przekaz był jasny: spróbujemy przez rok a później zobaczymy co dalej z tymi dziećmi (romskimi) zrobimy.
Czy siedzielibyście cicho i zgadzali się na przetestowanie radosnej twórczości WO na WASZYCH DZIECIACH?
O naszych dzieciach ich bezpieczeństwie, uczuciach, skutkach dla ich rozwoju nikt nie pomyślał. lub celowo je przemilczano.
Odnoszę nieodparte wrażenie, że cała sprawa jest zręczną intrygą WO mającą na celu ukrycie ich bezradności wobec problemu edukacji dzieci romskich pod płaszczykiem (sztucznie, celowo wywołanej) nietolerancji rodziców.
Czy dla takich celów utrzymujemy urzędników w Wydziale Oświaty?

r
rodzic

Pan Pawełczak. Hmm... czy nie ujawnił się nastepny ignorant, tym razem z urzedu wojewódzkiego ? No coż tam też rządzi PO. Czyżby urzednicy pana prezydenta Grobelngo dali plamę ? Niech ktos inteligentny (nie dot. wydziału oświaty UMP) wyjasni kto i dla czyich potrzeb chce tworzyć w szkole podstawowej klasę romską dla dzieci 5-15 letnich bez przygotowanego programu, pieniędzy, zaangazowania rodziców dzieci mających do niej uczęszczać, bez aprobaty rodziców dzieci króre już do tej szkoły chodzą, aprobaty nauczycieli, bez skladu i ładu, z rozpoczęciem działalności od (być może) października. Kto znowu w urzędzie miasta liczy na kasę z Warszawy ? A może wazniejsze - czy w wydziale oświaty dalej "pracują" ignoranci i pseudofachowcy ? Czy nie ma tam nikogo kto umie zorganizowac prace szkół ? Panie prezydencie - rozgonił bym tak miernych pracowników którzy narażają opinię o pozostalych urzednikach na szwank tylko dlatego że nie mają pojecia o realizacji celów Urzędu Miasta Poznania. Bo przecież celem UMP nie jest chyba okazywanie lekceważenia mieszkańcom i wskazywanie im kto tu rządzi. My wiemy ze rządzi PAN PREZYDENT, ale na Boga - miejcie choć trochę ROZUMU !

k
ktos

Pan Pawełczak zapewnił na spotkaniu, że takiej klasy w takiej formie nie będzie. Pani Hanna Janowicz nie umiała odpowiedziec jak beda wygladały zajecia z tymi dziecmi (przypomnę mają zacząc się 1 października i trwac od godz. 14 do 19 od poniedziałku do piątku) bo jak stwierdziła należy to do władz szkoły, które w tydzień mają zapewnic program nauczania, kadrę i wszystko zorganizowac. Brak przedstawiciela fundacji swiadczy o jego braku zainteresowania dialogiem ze społecznością tej szkoły. Pan Foligowski dyrektor wydziału oświaty zgodził sie na utworzenie czegoś co juz było testowane w szkołach i sie nie sprawdziło do tego powierzył wykonanie tego zadania osobom, które kompletnie nic nie przygotowały. A możliwośc jest jedna - dzieci romskie powinny chodzic normalnie do szkoły jak kazde inne dziecko, a nie uczęszczac do odrębnej klasy. Obowiązek szkolny dotyczy wszystkich bez wyjątku.

R
Ratajan

"Nie wyobrażam sobie realizacji tego projektu bez akceptacji rodziców" - panie Foligowski - jak likwidował pan z PO G 24 to akceptacji rodziców pan nie potrzebował.... Zamówienie polityczne pan realizował ?, bo przecież nie "reformę oświaty"... A teraz do meritum:
1. Jaki nieuk urzędniczyna wymyśla rozpoczęcie roku szkolnego na październik ?
2. Kto wpadł na pomysł klasy romskiej bez wcześniejszego uzgodnienia tego z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły ? Bo wbrew pieprzeniu p. Foligowskiego wstępne decyzje już zapadły skoro wysyła się do SP 19 urzędników z poleceniem "przekazania decyzji"...
3. Jaki matoł w wydziale oświaty podaje powód wyboru SP 19 na klasę romską w postaci "mało uczniów to i rodziców mało do przekonywania"... Sorry, akurat to wiadomo - urzędniczka Janowicz
4. Kto wpadł na pomysł nie mając ŻADNEGO merytorycznego przygotowania do tworzenia takiej klasy ? czy tylko chodziło o wyłudzenie kasy z Warszawy po powstaniu klasy romskiej ?
5. Czy to prawda, że argumentem do powstania klasy w szkole na Oświecenia był fakt zamieszkiwania na tym osiedlu szefa stowarzyszenia Cyganów ?
6. Jak długo jeszcze pan Grobelny będzie sądził, że dyrektorem wydziału oświaty może być figurant bez przygotowania merytorycznego ? Poprzednik narobił długów i ośmieszył się decyzjami reformatorskimi - obecny NIC nie potrafi, po prostu trwa....
7. Jeśli to są pomysły jak kształcić Romów mieszkających w Poznaniu i okolicach to tylko pogratulować dyletantom pracującym w wydziale oświaty UMP i urzędzie wojewódzkim (tam też matoły ? br....)

d
dyr.mgr

W ramach zacieśniania przyjaźni polsko-cygańskiej polskie dzieci powinnych uczyć ich 12letnich dorosłych alfabetu, a cyganeria uczyłaby jak kraść auta i oszukiwać "na wnuczka"...W końcu włochy i łakatosze wiedzą co dobre

z
ziutek

bo zaraz cie nazwą rasistą a i może telefon z Tel Awiwu będzie

Dodaj ogłoszenie