Władze Poznania zapowiedziały, że w tym roku ulice, place, czy skwery mają otrzymywać nazwy na cześć kobiet. Znamy już pierwsze propozycje patronek.

W listopadzie Rada Miasta Poznania przegłosowała stanowisko, że w 2018 roku wszystkie ulice, place, skwery, ronda, mają być nazywane na cześć kobiet. W ten sposób Poznań chce uczcić fakt, że 2018 rok ma być Rokiem Kobiet. Poza tym w 2018 r. przypada setna rocznica nadania Polkom praw wyborczych.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki omówiono pierwsze kandydatury.

Skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego ma otrzymać imię trzech poznańskich tramwajarek - Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej, które podczas wydarzeń Czerwca 1956 niosły biało-czerwony sztandar na czele marszu. Za swoja postawę były szykanowane przez komunistyczne władze. Propozycje pozytywnie zaopiniowała również Rada Osiedla Jeżyce.

Olga Sławska-Lipczyńska (1915-1991) była jedną z najbardziej utalentowanych tancerek scen polskich, później pedagogiem, założycielką szkoły baletowej w Poznaniu, która dziś nosi jej imię. Sławska-Lipczyńska ma także zostać patronką ulicy na Strzeszynie. Radni z Komisji Kultury i Nauki popierają tę propozycję, choć brakuje w tym przypadku pozytywnej opinii Rady Osiedla Strzeszyn, która chce ulicy Orląt Lwowskich.

Skwer przed Bramą Poznania ma otrzymać imię Świętosławy Sygrydy, córki Mieszka I i Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego. Była żoną króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, któremu urodziła syna, późniejszego władcę tego kraju Olofa Skötkonunga. Po śmierci Eryka została żoną króla Danii i Norwegii Swena Widłobrodego. Z tego małżeństwa pochodzili m.in. późniejsi królowie Danii - Harald II Svensson i Kanut II Wielki, który najechał na Anglię i przez pewien czas był królem tego kraju.

Radni nie zgodzili się natomiast, aby rondo na Piątkowie nosiło imię Wandy Błeńskiej, która przez wiele lat pomagała trędowatym w Afryce, Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Część członków komisji forsuje pomysł przemianowania, znajdującego się na Ogrodach, placu Waryńskiego właśnie na pl. Wandy Błeńskej.

Radny Michał Grześ zaapelował, aby pomyśleć o ulicy dla Sławy Kwaśniewskiej, aktorki przez wiele lat związanej z Poznaniem. W przyszłym roku przypadnie piąta rocznica jej śmierci. Od lat 60. XX wieku grała na scenach poznańskich teatrów (najpierw w Polskim, później w Nowym). Znana także z wielu ról filmowych, współpracowała z takimi reżyserami jak: Agnieszka Holland, Filip Bajon, Feliks Falk. W 2004 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.

Zobacz też:

Casting do "Top Model" w Poznaniu - zobacz wideo: