Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kolejne Dni Krwi Pępowinowej w dwóch szpitalach

Paulina Jęczmionka
W poniedziałek w Poznaniu rozpoczną się Dni Krwi Pępowinowej
W poniedziałek w Poznaniu rozpoczną się Dni Krwi Pępowinowej Archwium
Ogólnopolska akcja społeczna znów wraca do Poznania. Od poniedziałku pacjentki rodzące w dwóch poznańskich szpitalach będą mogły oddać krew pępowinową na cele społeczne.

Dni Krwi Pępowinowej są organizowane w Polsce po raz trzeci. Odbywają się w szpitalach położniczych w całym kraju. Ich celem jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej, co ma doprowadzić do większej liczby przeszczepów komórek macierzystych.

- Krew pępowinowa jest bogata w jedyne w swoim rodzaju komórki macierzyste, posiadające unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu - tłumaczy dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. - Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł, np. szpiku, bo są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy.

Do czego może się przydać przechowywana krew pępowinowa? Lista chorób, w których wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej jest długa. Polski Bank Komórek Macierzystych wylicza ponad 70 pozycji. Chodzi tu m.in. o leczenie niektórych chorób nowotworowych (np. przewlekłej białaczce), układu krwiotwórczego i odpornościowego, a także przy pewnych schorzeniach genetycznych.

Akcja Dni Krwi Pępowinowej jest okazją, by pacjentka podczas porodu oddała próbki krwi pępowinowej do publicznego banku. Od poniedziałku 21 października do czwartku 24 października będzie to możliwe w dwóch poznańskich szpitalach - Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei przy ul. Mickiewicza oraz w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego przy ul. Polnej.

Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, co oznacza, że pobrana krew trafi do publicznego banku i może być wykorzystana dla każdego potrzebującego pacjenta. Rodzice decydujący się na oddanie krwi pro publico bono nie płacą ani za pobranie, ani za przechowywanie tych próbek.

- Pobranie krwi pępowinowej jest zupełnie bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne - tłumaczy Joanna Piętka, położna, konsultantka medyczna w Polskim Banku Komórek Macierzystych. - Zostanie zdeponowana w banku krwi dla osoby, która w przyszłości będzie jej potrzebować.

Bo próbek krwi wciąż w Polsce brakuje. Obecnie w banku publicznym przechowywanych jest 300 próbek krwi pępowinowej. Celem trwającej właśnie akcji jest pozyskanie kolejnych 2 tysięcy dawek. Wciąż mało też wykonuje się u nas przeszczepów komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Podczas gdy na świecie wykonano ich ponad 35 tysięcy, w Polsce przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do dziewięciu z nich użyto krwi z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z zagranicznych banków publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski