Poznań: Kolejny kredyt na 280 mln. Prezydent Grobelny...

  Poznań: Kolejny kredyt na 280 mln. Prezydent Grobelny przyznaje się do błędu

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prezydent Ryszard Grobelny bije się w pierś za "dziurę" w oświacie.

  Prezydent Ryszard Grobelny bije się w pierś za "dziurę" w oświacie.

  - To był nasz błąd, który nie powinien się zdarzyć. Doszło do niego na etapie planowania budżetu na ten rok - przyznał prezydent Ryszard Grobelny przyparty do muru przez radnych podczas poniedziałkowego posiedzenia czterech komisji Rady Miasta. A był to błąd niebagatelny, bo mowa o 58 mln zł, których brakuje w poznańskiej oświacie.
  Prezydent Ryszard Grobelny bije się w pierś za "dziurę" w oświacie.

  Prezydent Ryszard Grobelny bije się w pierś za "dziurę" w oświacie.

  ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA SESJA RADY MIASTA:
  SESJA NA ŻYWO


  Katarzyna Kretkowska z SLD oraz Przemysław Alexandrowicz z PiS tak długo pytali, dlaczego nie uwzględniono tej kwoty w budżecie, choć już w październiku 2011 r. informował o tym wydział oświaty, aż zmusili prezydenta do bicia się we własną pierś. Co nie zmienia faktu, że miasto musi zadłużyć się, by mieć pieniądze na ten cel.
  Właśnie o zmianach w tegorocznym budżecie będzie dyskutować we wtorek Rada Miasta. Nie obejmą one jednak dołożenia prawie 8 mln zł do przebudowy Sali Wielkiej. O wzroście kosztów tej inwestycji i problemach związanych z dotacją unijną napisał "Głos".

  - Wcześniej nie byliśmy o tym informowani - podkreślił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady. Dlatego zaproponował, by decyzję o przekazaniu ok. 8 mln zł podjąć w późniejszym terminie. Jego zdaniem, sprawę powinna dogłębnie zbadać komisja kultury. Na tę propozycję przystał prezydent i zadeklarował, że wycofa tę zmianę z projektu uchwały, która będzie we wtorek omawiana na sesji.

  MPK z wnioskowanych 12 mln zł otrzyma 8,3 mln (4,3 mln za remonty torowisk na Towarowej i 27 Grudnia; 4 mln w związku ze wzrostem cen energii i paliw). ZDM dostanie o 3 mln zł więcej na zimowe utrzymanie dróg oraz 400 tys. zł na oświetlenie (ta kwota została wycofana z organizacji Betlejem Poznańskiego). 940 tys. zł trafi do ZTM na windykację "gapowiczów". 146 tys. zł miasto przeznaczy na pomnik poległych harcerzy, 508 tys. dla ZOZ-u przy ul. Szwajcarskiej (na zakup czterech wind i doposażenie sali operacyjnej), 740 tys. na budowę kanalizacji deszczowej na terenie Spławia i Szczepankowa.

  Mniej o 12 mln zł będzie na projekt "Wykluczenie cyfrowe", który będzie realizowany w latach następnych. 1,1 mln "zaoszczędzono" na programie "Lepsze jutro". Miasto nie uzyskało dofinansowania unijnego i wycofało się z tego projektu. Można powiedzieć, że w podobny sposób zyskano na inwestycjach, których terminy realizacji wydłużają się. I tak w tym roku wydamy mniej o 3,7 mln na przedłużenie "pestki", 17 mln na trasę os. Lecha - Franowo, 29 mln na projekt PEKA, 11,4 mln na ICHOT zostanie przesuniętych na 2013 r. To oznacza, że w kolejnych latach trzeba będzie znaleźć te pieniądze. Na razie jednak, by mieć pieniądze na tegoroczne wydatki prezydent proponuje zaciągnięcie ponad 280 mln zł długoterminowego kredytu na inwestycję i spłatę wcześniejszych pożyczek. Będziemy go spłacać do 2020 r. Decyzja w tej sprawie zapadnie na dzisiejszej sesji.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo