Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Konferencja Prawo Do Przedsiębiorczości: Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie [ZDJĘCIA]

Nicole Młodziejewska
Konstytucja Biznesu, setki ułatwień oraz realnych oszczędności dla przedsiębiorców, Pracownicze Plany Kapitałowe - to tematy, które poruszono podczas konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.
Konstytucja Biznesu, setki ułatwień oraz realnych oszczędności dla przedsiębiorców, Pracownicze Plany Kapitałowe - to tematy, które poruszono podczas konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”. Waldemar Wylegalski
Konstytucja Biznesu, setki ułatwień oraz realnych oszczędności dla przedsiębiorców, Pracownicze Plany Kapitałowe - to tematy, które poruszono podczas konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.

Poznań i Olsztyn to miasta, w których we wtorek odbyły się pierwsze konferencje otwierające cykl wydarzeń skierowanych do przedsiębiorców. Organizowane są one przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W planach jest 20 spotkań w różnych miastach na terenie całego kraju. Tegoroczne wydarzenia to druga edycja cyklu „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.

- Konferencje są skierowane do przedsiębiorców. Ale zapraszamy i tych, którzy mają w sobie energię do przedsiębiorczości, którą staramy się uwalniać. Nam udało się już wiele w tym zakresie poprawić. Konstytucja Biznesu funkcjonuje rok i bardzo się cieszę, że ponad 180 tys. firm skorzystało z „Ulgi na start” w biznesie - mówi Andżelika Możdżanowska, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Czytaj też: Na podstawie prawa telekomunikacyjnego UOKiK nałożył karę na przedsiębiorcę telefonicznie zapraszającego na pokazy

Konferencje mają charakter informacyjny. Podczas spotkań uczestnicy mogą dowiedzieć się, m.in. jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, jakie ułatwienia i oszczędności dla biznesu przyniósł pakiet MŚP, kto i jak może skorzystać z Małego ZUS-u oraz dlaczego warto już pomyśleć o sukcesji w swojej firmie. Panele prowadzone są przez ekspertów z różnych instytucji. Podczas konferencji w Poznaniu obecni byli Katarzyna Małachowska - ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Mateusz Kozłowski - ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju, Mikołaj Różycki - zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości oraz Andżelika Możdżanowska - wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Poznańska konferencja odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Udział w niej wzięło kilkadziesiąt osób - tych, którzy są już przedsiębiorcami oraz takich, które dopiero myślą o założeniu własnej firmy. Uczestnicy konferencji mieli również czas na zadawanie pytań a także uzyskanie porad bezpośrednio od ekspertów w specjalnie przygotowanej do tego strefie informacyjnej.

Czytaj też: Samozatrudnienie 2019. To przekłamanie, iż samozatrudnieni są przedsiębiorcami z przymusu, tylko co 10. przyznaje się do tego

Panel „Setki zmian dla firm” poprowadziła Katarzyna Małachowska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Na co zwróciła uwagę przedsiębiorców? - Spotykam się z przedsiębiorcami na co dzień i mogę powiedzieć, że większość z nich wie, że już nie ma wielokrotnie zmienianej Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a jej miejsce zajęła Konstytucja Biznesu - pakiet 5 ustaw ustalających jasne zasady prowadzenia biznesu. Nadal potrzeba jednak więcej informacji i edukacji, bo bilans ostatnich lat to setki ułatwień przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich - powiedziała.

Podczas jej prezentacji uczestnicy poznali m.in. swoje prawa w przypadku kontroli w firmach. Wyjaśniono również pojęcie Małego ZUS-u. - Mały ZUS to niższe, proporcjonalne do przychodów składki na ZUS dla najmniejszych firm. To oferta dedykowana tym przedsiębiorcom, których przychody w ciągu roku nie są zbyt wysokie - wyjaśniała Małachowska.

Czytaj też: PKB Polski niższy, ale wciąż bliski 5 procent rocznie. Polska gospodarka ma się dobrze?

Druga część panelu dotyczyła „Pracowniczych Planów Kapitałowych”, które częściowo wejdą w życie 1 lipca 2019 r. Mówił o nich Mateusz Kozłowski z Polskiego Funduszu Rozwoju. - Wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe będą współfinansowane przez trzy podmioty: pracownika, pracodawcę oraz państwo. Czym jest PPK? Jest to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który obejmie około 11,5 mln pracowników. Celem systemu jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polaków - tłumaczył. - Docelowo wypłata tych środków powinna nastąpić nie wcześniej niż po osiągnięciu 60. roku życia. Podstawą dokonania wpłat będzie wynagrodzenie pracownika, jako kwota brutto. To od tej kwoty pracownik będzie dokonywał wpłat w wysokości 2 proc. Pracodawca będzie miał obowiązek dokonywania wpłaty podstawowej w wysokości 1,5 proc. Wpłaty od trzeciego podmiotu, czyli państwa, to jednorazowa wpłata powitalna 250 zł i roczna 240 zł - dodał Kozłowski.

Podczas konferencji poruszone zostały nie tylko kwestie prawne, które zostały już wprowadzone, ale także te, które wkrótce zaczną działać, jak również te, które dopiero są w przygotowaniu. - Zapraszamy aby posłuchać, podyskutować i porozmawiać o tym, co w ostatnim półtora roku w kontekście zmian prawnych dotyczących sposobów czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej się wydarzyło - zachęcał Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości.

Zobacz: Konferencja Prawo Do Przedsiębiorczości: Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski