18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Konflikt w dziewczęcym chórze Skowronki. Powstał konkurencyjny Pro Vobis

Marek Zaradniak
Chórzystki miały wybierać pomiędzy dyrygentką, a specjalistką od emisji głosu.
Chórzystki miały wybierać pomiędzy dyrygentką, a specjalistką od emisji głosu. Fot. Jagoda A. Musiał
Z poznańskiego Chóru Dziewczęcego Skowronki odeszło kilkanaście chórzystek i w ten sposób powstał chór Pro Vobis. Dlaczego tak się stało? Chórzystki miały wybierać pomiędzy dyrygentką a specjalistką od emisji głosu.

Działający w Centrum Kultury Zamek Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki ma na koncie wiele międzynarodowych sukcesów. Tym bardziej zaskakuje sytuacja, w której po wakacjach zostały postawione młode chórzystki przez szefową chóru Alicję Szelugę. - Pani Alicja wezwała nas na rozmowę i kazała wybrać między sobą, a panią Benigną Jaskulską - relacjonuje jedna z chórzystek.
Alicja Szeluga to od 20 lat dyrygentka i szefowa Skowronków. Cztery lata dłuższy staż miała Benigna Jaskulska, która czuwała nad emisją głosów. Miała - bo we wrześniu zrezygnowała z pracy w chórze.

- Wyczerpała się formuła współpracy na płaszczyźnie zarówno artystycznej, jak i organizacyjnej z Zamkiem jako instytucją. Po 24 latach niełatwo było mi podjąć decyzję o rozstaniu - tłumaczy swoją decyzję Jaskulska.

- Nasza współpraca, przez wiele lat w miarę prawidłowa, od pewnego czasu nie układała się. Różniłyśmy się zdaniem na wiele tematów, związanych z muzyką, prowadzeniem chóru, repertuaru. Praca z ciągłymi niesnaskami i nieporozumieniami przestawała mieć sens, stąd decyzja o rozejściu się. Na pierwszej powakacyjnej próbie wyjaśniłam zaistniałą sytuację całemu chórowi. Zorganizowałam też oddzielne spotkanie z grupą najstarszych, najdłużej śpiewających w chórze dziewcząt. Miałam świadomość, że są również zżyte z panią od emisji głosu i że ta decyzja może dotknąć je bardziej, niż ich młodsze koleżanki. Szanując ich uczucia powiedziałam, iż mam świadomość, że dla niektórych chór Skowronki bez pani Jaskulskiej może nie być już tym samym zespołem i że być może zdecydują się na odejście ze Skowronków - mówi Alicja Szeluga.

Chór Skowronki liczył wówczas prawie 50 osób. Na odejście zdecydowało się kilkanaście dziewcząt - czyli jedna trzecia zespołu.
- Liczyłam się z faktem opuszczenia zespołu przez jedną, dwie osoby, ale nie przez prawie połowę chóru. Dałam tym dziewczynkom bardzo wiele, wykształciłam je na świetne chórzystki, dlatego byłam ogromnie zaskoczona i zmartwiona - mówi Alicja Szeluga.
Rodzice nie życzą sobie, aby w sprawie konfliktu w Skowronkach wypowiadały się dziewczęta.

- Nieporozumienia zdarzają się wszędzie. Nie będę źle mówił o Skowronkach. Sami dokładnie nie wiemy, co się stało - mówi dziś Wojciech G. Musiał, ojciec jednej z chórzystek, która odeszła z chóru. - Córka pytana, czy bardziej lubi dyrygentkę Alicję Szelugę, czy Benignę Jaskulską, mówiła, że obie tak samo - zapewnia matka innej, Iwona Szubert.
Inni rodzice wolą wypowiadać się anonimowo.

- Już nawet zapłaciłam za członkostwo córki w Skowronkach, ale córka wróciła z próby i powiedziała, że niepotrzebnie. Kiedy zapytałam dlaczego, odpowiedziała: "Pani Alicja nas wezwała na rozmowę i kazała wybrać między sobą, a panią Benigną Jaskulską. Dlatego ja w tym chórze dłużej śpiewać nie chcę" - opowiada jedna z matek. I dodaje: - Nie pozwolę, aby moje dziecko, nastolatkę, ktoś, a tym bardziej pedagog, stawiał w takiej sytuacji. A mnie i córce zależało na zajęciach z panią Benigną, bo dyrygentów jest wielu, a takich specjalistów od emisji głosu nie. Zawiedliśmy się na instytucji, w ramach której działają Skowronki.

Wśród rodziców dziewcząt, które opuściły Skowronki, było kilkoro członków dotychczasowego zarządu chóru. Powołali oni nowe stowarzyszenie "Gloria in Musica", które utworzyło nowy chór pod nazwą Pro Vobis. Liczy on obecnie 17 śpiewaczek w wieku od 14 do 18 lat. Do poprowadzenia go pozyskano młodą absolwentkę poznańskiej Akademii Muzycznej Krystynę Kamińską. - Chcemy powiększyć liczbę chórzystek do 25 lub 26. Budujemy repertuar - mówi Wojciech G. Musiał, który działał w zarządzie Chóru Dziewczęcego Skowronki, a po secesji jest wiceprezesem Stowarzyszenia "Gloria in Musica", które powołało Pro Vobis.

- Rzeczywiście nastąpił moment wyczerpania możliwości współpracy pomiędzy panią dyrygentką Alicją Szelugą, a panią Benigną Jaskulską. Obie panie są twórcze, mają swe plany i zamierzenia. To, niestety, przełożyło się, choć nie powinno tak się stać, na sam chór. Zrobiliśmy wszystko jako CK Zamek, aby zminimalizować ten wpływ. Spotykaliśmy się z dziewczętami i rodzicami, starając się załagodzić spór. Część dziewcząt i ich rodzice, zdecydowali, że odejdą i założą nowy chór, a sytuacja w Skowronkach jest obecnie stabilna. Miejsce chórzystek, które odeszły, zajęły ich młodsze koleżanki - komentuje sytuację dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka.

- Po odejściu najstarszej grupy dziewcząt musiałam sobie szybko z tą trudną dla chóru i dla mnie sytuacją poradzić. Nie chciałam odwoływać zaplanowanych koncertów. Z młodszej grupy do starszej przesunęłam większą niż zwykle grupę dziewcząt i w tej chwili w najstarszym składzie mam 38 osób. Chór stanął na nogi, koncerty odbywają się normalnie - mówi Alicja Szeluga ze Skowronków.

- Kierowałam się pragnieniem dobra wszystkich chórzystek i dziś z radością wyrażam przekonanie, że owocuje to najlepiej dla obu zespołów. A to właśnie - obok piękna śpiewu - było i pozostaje moim najważniejszym celem - mówi Benigna Jaskulska z Pro Vobis.

- Zadeklarowałam, że chór Pro Vobis może korzystać z naszych sal, co zostało życzliwie odebrane przez rodziców. Być może w przyszłości oba chóry będą koncertować wspólnie? - zastanawia się Hryniewiecka.

Do tej pory w Poznaniu konkurowały ze sobą chóry chłopięce. Teraz podobnie będzie z chórami dziewczęcymi. Szkoda tylko, że główną przyczyną powołania nowego zespołu był konflikt pomiędzy dorosłymi, w który włączono też dzieci.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski