Poznań: Koniec Hydrobudowy - sąd ogłosił upadłość likwidacyjną firmy

Mateusz PilarczykZaktualizowano 
Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska Fot. Waldemar Wylegalski
Hydrobudowa Polska kończy swoją działalność. Sąd podjął decyzję o upadłości likwidacyjnej do niedawna jednej z największych firm budowlanych w Polsce. To problem szczególnie dla pracowników spółki i dużej części jej wierzycieli, którymi są podwykonawcy budów jakie do niedawna realizowała spółka.

Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska - powiedział dla PAP sędzia Jarema Sawiński, rzecznik prasowy sądu okręgowego w Poznaniu.

Zarząd spółki na początku tego tygodnia poinformował, że wystąpił do sądu z wnioskiem o zmianę upadłości z układowej na likwidacyjną. Stało się to na krótko po opublikowaniu raportu półrocznego, w którym Hydrobudowa wykazała stratę w wysokości około 786 mln zł netto. Władze firmy przekazały, że przez od 11 czerwca, czyli chwili ogłoszenia upadłości, zobowiązania wzrosły o 75 milionów. Fiaskiem musiały się też zakończyć rozmowy z bankami dotyczące finansowania dalszej działalności spółki.

- Dla nas mimo wszystko jest to szok, że taka firma pada, która miała renomę i markę. To tragedia dla nas wszystkich, całej załogi - mówi z żalem Henryk Stypka, przewodniczący "Solidarności" w Hydrobudowie.

- Jeszcze do niedawna nikt nie spodziewał się takiego zakończenia żywota firmy. Póki był układ, była jakakolwiek nadzieja. Ludzie mają rodziny na utrzymaniu, kredyty - dodaje związkowiec.

Pracownicy nie dostali pieniędzy za sierpień. To co teraz na pewno dostaną, to skrócone wypowiedzenia umów. Ich domowe budżety choć w części uratują pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Miesiące od ogłoszenia w czerwcu upadłości układowej Hydrobudowy to pasmo kolejnych porażek firmy. Z powodu braku płynności finansowej spółka nie miała pieniędzy na terminowe wypłaty dla pracowników i kupno materiałów potrzebnych do realizacji części kontraktów.

Jedną z niewielu posuwających się do przodu realizacji Hydrobudowy było poznańskie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Ze spółką zerwano kontrakt przy budowie terminala LNG w Świnoujściu. Firma przestała też budować autostradę A1 i A4. Towarzystwa inwestycyjne zaczęły wzywać do spłaty zobowiązań wynikających z poręczeń, jakie Hydrobudowa dawała PBG.

- Wierzyciele poczekają na pieniądze. Są w trudnej pozycji. W pierwszej kolejności spłacone zostaną wierzytelności Hydrobudowy wobec Skarbu Państwa, takie jak przykładowo ZUS. Możliwe, że w ostatnich miesiącach w grupie nastąpiły takie przetasowania, że PBG poświęciło Hydrobudowę, aby wzmocnić swoją pozycję - zastanawia się dr Robert Polaczek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Wiele zależy od syndyka, może próbować dokończyć kontrakty. Jest furtka w przepisach, która na to pozwala - dodaje ekspert w dziedzinie upadłości przedsiębiorstw.

Zostało PBG
W czerwcu PBG, Hydrobudowa i Aprivia - firmy z grupy PBG złożyły wnioski o upadłość likwidacyjną. Przetrwało tylko PBG.
Grupę PBG określało się mianem polskiego giganta budowlanego. Podpoznańskie firmy zajmowały się najważniejszymi inwestycjami na Euro 2012. Budowały drogi i stadiony w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Składając wnioski o upadłość układową władze firm po-dały, że na ich kondycję wpłynęły inwestycje drogowe. Kontrakty okazały się nierentowne. Podrożały ceny surowców i wykonawca musiał dokładać do ich realizacji. Układ z wierzycielami miał reanimować grupę PBG.
Pod koniec lipca zarząd zajmującej się drogami Aprivi złożył do sądu wniosek o zmianę upadłości na likwidacyjną. Teraz na powierzchni trzyma się jedynie główna spółka grupy - PBG. Ratunkiem dla niej mają być pieniądze z Agencji Rozwoju Przemysłu. Proces ich przyznania potrwa jednak kilka miesięcy. Nie wiadomo, czy do tego cza-su firma nie pójdzie w ślady Aprivi i Hydrobudowy.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Podwykonawca

prezes Ciechanowski wykończył Energopol Zielona Góra, Hydrobudowę Wrocław, EP Poznań, Maxer Trading W-wa i inne zależne spółki. Następnie doprowadził do 230 mln zł zadłużenia znakomitą 53 letnią spólkę ENERGOPOL - 7 POZNAŃ. Zmienił nazwę na Maxer ale w 2005r ogłoszono upadłość - 1500 osób poszło na bruk. Związał się z prezesem PBG Wiśniewskim i kręcili. PBG zanotowała 1,6 mln zł strat, HBP - 800 mln strat i sąd 13.09.12r ogłosił upadłość Hydrobudowy Polska. Ponad 1100 pracowników. Jak długo Ciechanowski wraz z kumplusiami z melioracji na poznańskiej WySRol może tak działać ?!

h
hydropatolog

2012-06-08

Oświadczenie Zarządu Hydrobudowy Polska dot. Stadionu Narodowego

Hydrobudowa Polska, stojąca na czele konsorcjum Generalnego Wykonawcy Stadionu Narodowego w Warszawie, oczekuje od Narodowego Centrum Sportu rzetelnego rozliczenia wszystkich zleconych i wykonanych prac. Pomimo wielokrotnych monitów i wezwań ze strony konsorcjum, do dziś NCS nie podjęło żadnych działań w celu wywiązania się z obowiązku zapłaty za znaczący zakres robót. Tym bardziej zdumiewające jest kontynuowanie przez Narodowe Centrum Sportu działań, których celem jest odwrócenie uwagi od roli, jaką NCS odegrało w przyczynieniu się do kłopotów finansowych Hydrobudowy i setek współpracujących ze spółką firm.

Wobec kolejnych publicznych wystąpień NCS zwracamy uwagę na poniższe fakty:

1. Konsorcjum Hydrobudowy Polska / PBG / Alpine wciąż oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy Stadionu Narodowego. NCS do dziś nie rozliczyło znaczącego zakresu robót dodatkowych, które konsorcjum wycenia na około 120 mln zł. Dodając nakłady generalnego wykonawcy i podwykonawców związane z wydłużeniem budowy stadionu z powodów leżących po stronie NCS (w tym liczne zmiany projektowe – łącznie ponad 15 tysięcy! – oraz wynikające z nich polecenia wykonania robót dodatkowych), łączna wartość roszczeń przekroczy 400 mln zł.

2. Pomimo licznych prób uzyskania porozumienia w sprawach rozliczenia robót oraz formalnego zakończenia kontraktu, jakie były podejmowane przez Generalnego Wykonawcę (także z udziałem kluczowych podwykonawców), do dzisiaj NCS z pełną świadomością nie podejmuje się rozwiązania powstałych problemów. Potwierdzeniem tego faktu jest m.in. brak reakcji na wezwanie do zawarcia przed sądem ugody w tym zakresie, które pozostało bez odpowiedzi ze strony NCS.

3. Brak całkowitego rozliczenia kosztów poniesionych przez konsorcjum Hydrobudowy Polska przy budowie Stadionu Narodowego przyczynił się do istotnego pogorszenia sytuacji finansowej i płynnościowej HBP, w związku z którą powstała konieczność złożenia przez Zarząd Spółki wniosku o ogłoszenie upadłości (z możliwością zawarcia układu).

4. Podczas ostatnich rozmów z Zarządem Narodowego Centrum Sportu poinformowano nas, że NCS nie dysponuje już praktycznie żadnymi środkami finansowymi na zapłatę za wykonane roboty (mógłby przeznaczyć na to maksymalnie 5 mln zł). Wyrażamy głębokie zaniepokojenie tym faktem. Z tego wynika bowiem, że Narodowe Centrum Sportu, zgłaszając ponad 15 tys. zmian projektowych i zlecając wynikające z nich roboty dodatkowe i zamienne, nie było finansowo przygotowane do uregulowania płatności za nie. Oznacza to również, że przekazane konsorcjum wezwanie do zapłaty kar umownych jest próbą znalezienia przez NCS brakujących pieniędzy na zapłatę za zlecone a nie uregulowane roboty dodatkowe.

5. O bezzasadności naliczenia kar świadczą następujące fakty: Narodowe Centrum Sportu uzyskało pozwolenie na użytkowanie obiektu w grudniu 2011 r. (wcześniej, 29 listopada 2011 r., podpisano protokół odbioru końcowego). Od tego czasu na stadionie odbyło się kilka międzynarodowych imprez, 11 maja 2012 r. obiekt został formalnie przekazany UEFA, a 8 czerwca 2012 r. odbędzie się na nim mecz otwarcia turnieju finałowego EURO 2012. Pomimo to z niezrozumiałych względów NCS odmawia Generalnemu Wykonawcy skwitowania zakończenia budowy. Gdyby NCS był konsekwentny w swoim postępowaniu, to nie mógłby dopuścić do odbycia się jakiejkolwiek imprezy na nieukończonym – jego zdaniem – Stadionie Narodowym.

6. Ten kuriozalny skądinąd fakt powoduje brak możliwości uznania zakończenia wykonania robót i końcowego rozliczenia Generalnego Wykonawcy z podwykonawcami. Podkreślamy, że konsorcjum HBP/PBG/Alpine nigdy nie negowało powinności uregulowania kwot należnych podwykonawcom. Mimo że NCS nie zapłaciło w całości za zlecone roboty dodatkowe, Generalny Wykonawca uregulował znaczącą część nierozliczonych prac – wyprzedzająco przekazał środki finansowe podwykonawcom w takim st

h
hydropatolog

2012-05-23

Hydrobudowa Polska zbuduje stadion w Białymstoku

Hydrobudowa Polska wraz z PBG i hiszpańskim Obrascon Huarte Lain (OHL) podpisała umowę na budowę stadionu piłkarskiego w Białymstoku. Prace potrwają 21 miesięcy, a wartość netto podpisanego kontraktu wynosi 206,5 mln zł. Na Grupę PBG przypada połowa zakresu robót.
PS
PBG jak widomo tez padlo, ciekawe czy sie wywinie bo jest w upadłosi z mozliwoscia ukladu wiec moze sie wykaraska.

h
hydropatolog

HBP Firmą Roku 2011, Prezes złotym medalistą

Z wielką przyjemnością informujemy, że Kapituła Nagród Polskiego Klubu Biznesu przyznała Hydrobudowie Polska prestiżowy tytuł „Firma Roku 2011” za szczególny wkład w realizację inwestycji związanych z przygotowaniem do EURO 2012 w Polsce. Nagroda zostanie wręczona 28 stycznia br. podczas Wielkiej Gali Polskiego Klubu Biznesu, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Natomiast już 19 stycznia Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy Polska, odebrał Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu, który otrzymał w uznaniu osobistego wkładu w rozwój infrastruktury w Polsce, a w szczególności zaangażowania przy budowie stadionów

h
hydropatolog

Ponad 1 mld 830 mln zł wyniosły skonsolidowane przychody Hydrobudowy Polska w okresie czterech kwartałów 2011 r., czyli o blisko 16% więcej niż rok wcześniej

· Zysk grupy na poziomie wyniku brutto ze sprzedaży sięgnął w minionym roku 105,8 mln zł (wzrost o ponad 10% rok do roku)

· Prowadzona restrukturyzacja przynosi wymierne oszczędności, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w kilkunastoprocentowej obniżce kosztów ogólnego zarządu

· Zysk operacyjny GK HBP wypracowany w ciągu czterech kwartałów 2011 roku sięgnął 75,5 mln zł w porównaniu z 47,9 mln zł rok wcześniej

· Na osiągnięcie niższego od prognozowanego zysku netto wpływ miało m.in. mniejsze od zakładanego wykorzystanie tzw. tarczy podatkowej przez Hydrobudowę 9, z którą HBP połączyła się na początku tego roku

· 2012 rok grupa Hydrobudowy Polska rozpoczęła z portfelem zamówień o wartości 2 mld zł, z czego ponad 1,5 mld zł przypada na bieżący rok

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3