Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Koniec Hydrobudowy - sąd ogłosił upadłość likwidacyjną firmy

Mateusz Pilarczyk
Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska
Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska Fot. Waldemar Wylegalski
Hydrobudowa Polska kończy swoją działalność. Sąd podjął decyzję o upadłości likwidacyjnej do niedawna jednej z największych firm budowlanych w Polsce. To problem szczególnie dla pracowników spółki i dużej części jej wierzycieli, którymi są podwykonawcy budów jakie do niedawna realizowała spółka.

Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska - powiedział dla PAP sędzia Jarema Sawiński, rzecznik prasowy sądu okręgowego w Poznaniu.

Zarząd spółki na początku tego tygodnia poinformował, że wystąpił do sądu z wnioskiem o zmianę upadłości z układowej na likwidacyjną. Stało się to na krótko po opublikowaniu raportu półrocznego, w którym Hydrobudowa wykazała stratę w wysokości około 786 mln zł netto. Władze firmy przekazały, że przez od 11 czerwca, czyli chwili ogłoszenia upadłości, zobowiązania wzrosły o 75 milionów. Fiaskiem musiały się też zakończyć rozmowy z bankami dotyczące finansowania dalszej działalności spółki.

- Dla nas mimo wszystko jest to szok, że taka firma pada, która miała renomę i markę. To tragedia dla nas wszystkich, całej załogi - mówi z żalem Henryk Stypka, przewodniczący "Solidarności" w Hydrobudowie.

- Jeszcze do niedawna nikt nie spodziewał się takiego zakończenia żywota firmy. Póki był układ, była jakakolwiek nadzieja. Ludzie mają rodziny na utrzymaniu, kredyty - dodaje związkowiec.

Pracownicy nie dostali pieniędzy za sierpień. To co teraz na pewno dostaną, to skrócone wypowiedzenia umów. Ich domowe budżety choć w części uratują pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Miesiące od ogłoszenia w czerwcu upadłości układowej Hydrobudowy to pasmo kolejnych porażek firmy. Z powodu braku płynności finansowej spółka nie miała pieniędzy na terminowe wypłaty dla pracowników i kupno materiałów potrzebnych do realizacji części kontraktów.

Jedną z niewielu posuwających się do przodu realizacji Hydrobudowy było poznańskie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Ze spółką zerwano kontrakt przy budowie terminala LNG w Świnoujściu. Firma przestała też budować autostradę A1 i A4. Towarzystwa inwestycyjne zaczęły wzywać do spłaty zobowiązań wynikających z poręczeń, jakie Hydrobudowa dawała PBG.

- Wierzyciele poczekają na pieniądze. Są w trudnej pozycji. W pierwszej kolejności spłacone zostaną wierzytelności Hydrobudowy wobec Skarbu Państwa, takie jak przykładowo ZUS. Możliwe, że w ostatnich miesiącach w grupie nastąpiły takie przetasowania, że PBG poświęciło Hydrobudowę, aby wzmocnić swoją pozycję - zastanawia się dr Robert Polaczek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Wiele zależy od syndyka, może próbować dokończyć kontrakty. Jest furtka w przepisach, która na to pozwala - dodaje ekspert w dziedzinie upadłości przedsiębiorstw.

Zostało PBG
W czerwcu PBG, Hydrobudowa i Aprivia - firmy z grupy PBG złożyły wnioski o upadłość likwidacyjną. Przetrwało tylko PBG.
Grupę PBG określało się mianem polskiego giganta budowlanego. Podpoznańskie firmy zajmowały się najważniejszymi inwestycjami na Euro 2012. Budowały drogi i stadiony w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Składając wnioski o upadłość układową władze firm po-dały, że na ich kondycję wpłynęły inwestycje drogowe. Kontrakty okazały się nierentowne. Podrożały ceny surowców i wykonawca musiał dokładać do ich realizacji. Układ z wierzycielami miał reanimować grupę PBG.
Pod koniec lipca zarząd zajmującej się drogami Aprivi złożył do sądu wniosek o zmianę upadłości na likwidacyjną. Teraz na powierzchni trzyma się jedynie główna spółka grupy - PBG. Ratunkiem dla niej mają być pieniądze z Agencji Rozwoju Przemysłu. Proces ich przyznania potrwa jednak kilka miesięcy. Nie wiadomo, czy do tego cza-su firma nie pójdzie w ślady Aprivi i Hydrobudowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski