Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Konkurs plastyczny o życiu dzieci w Syrii i Libanie rozstrzygnięty

Anna Kot
Główni laureaci tegorocznego konkursu z Beatą Owczarzak, dyrektor SP 3 w Poznaniu i ks. Konradem Zygmuntem, przedstawicielem metropolity poznańskiego
Główni laureaci tegorocznego konkursu z Beatą Owczarzak, dyrektor SP 3 w Poznaniu i ks. Konradem Zygmuntem, przedstawicielem metropolity poznańskiego Fot. Łukasz Gdak
Trwający w poznańskiej Szkole Podstawowej nr 3 na os. Piastowskim od 19 października archidiecezjalny konkurs plastyczny „Mój szkolny kolega z Syrii i Libanu” zakończył się. Wygrały rysunki poznaniaków Julii Galik z SP 18 i Michała Tudorana z SP 3, a nagrodę specjalną otrzymała Agata Filipiak z Książa Wielkopolskiego. Ale nagród i wyróżnień było znacznie więcej.

- Dzięki organizowanym od 6 lat konkursom nasze dzieci mają już przyjaciół w wielu krajach np. na Madagaskarze czy w Sudanie Południowym, od tego roku – w Syrii i Libanie – cieszy się Beata Owczarzak, dyrektor SP3 na os. Piastowskim w Poznaniu, która podsumowała imprezę podczas wczorajszej uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.
Efekty plastycznej aktywności dzieci przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów– było ich tyle, że jury nagrodziło znacznie więcej dzieci niż troje. Najlepsze okazały się rysunki Julii Galik z SP 18 ( w kategorii klas IV-VII) i Michała Tudorana z SP nr 3 (klasy I-III), a nagrodę specjalną Agata Filipiak z Książa Wielkopolskiego.

– Ale wygranymi są wszystkie dzieci, które z ogromnym zrozumieniem i współczuciem dla swych rówieśników poznawały ich życie w kraju od tylu lat ogarniętym wojną – wyjaśnia Honorata Dzida, katechetka ze SP nr3 , inicjatorka konkursu.

Konkurs plastyczny stanowi część obchodów Tygodnia Misyjnego, który trwa w polskim Kościele w dniach 22-28 października. W tym roku patronat nad konkursem objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a konkurs wyszedł poza mury szkoły i rozszerzył zasięg na całą Wielkopolskę. Od 6 lat organizuje go Honorata Dzida, a uroczystość w środę prowadziła mocno zaangażowana w idee konkursu Katarzyna Ostrowska, wicedyrektor SP 3.

Pomysł wymiany rysunków z dziećmi z Syrii i Libanu zrodził się po tym, jak w ubiegłym roku 1,1 miliona syryjskich dzieci wszystkich wyznań – muzułmanie i chrześcijanie - od 5 lat żyjący pod krwawą okupacją, wystosowało do dorosłych apel. Zbierały się podczas meetingów w wielu miastach kraju, odbywanych pod hasłem „Pokój dla dzieci”. Ich rysunki, które powstawały podczas meetingów, trafiły właśnie do poznańskiej szkoły, ale także do przywódców USA i Parlamentu Europejskiego. Podczas telemostu właśnie podczas obrad Parlamentu dzieci zaśpiewały piosenkę „Błagamy o pokój w Syrii”. A domagały się nie tylko pokoju, ale także dostępu do nauki. Obecnie w Syrii – jak podaje obecny podczas uroczystości w szkole Tomasz Zawal, przedstawiciel Kościoła w Potrzebie, organizacji na bieżąco udzielającej pomocy w tym kraju – na 7,5 mln dzieci do szkoły chodzi zaledwie półtora milion – szkoły są w ruinach, brakuje nauczycieli. A to nie wszystko – o wiele większym dramatem jest fakt, że ponad 30 tysięcy dzieci zginęło lub zostało okaleczonych na skutek działań wojennych.

- O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas spotkań kółka misyjnego oraz lekcji religii, kiedy przedstawialiśmy ideę konkursu – opowiada Honorata Dzida. - Poprzez działaczy Kościoła w Potrzebie poprosiłam o sprowadzenie do nas rysunków syryjskich dzieci, aby uwrażliwić naszych uczniów, by mogli m.in. na ich podstawie poznać codzienność życia swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu głodu i wojny, dla których poranne wstawanie do szkoły czy zjedzenie jakiegokolwiek posiłku nie jest wcale takie oczywiste.

Finałem konkursu jest wystawa prac dzieci syryjskich i polskich w szkole podstawowej nr 3 w Poznaniu.
Idea ta dotarła także do patriarchy Syrii Grzegorza III, który wysłał specjalnie dla poznańskich uczniów życzenia i błogosławieństwo. List został odczytany podczas środowej uroczystości ogłoszenia zwycięzców konkursu. Zanim jednak do dzieci trafiły dyplomy i upominki obejrzały slajdy z Syrii, wysłuchały opowieści o tym kraju Tomasza Zawala oraz muzyki wykonywanej na tradycyjnych instrumentach arabskich.
Na koniec dzieci zainspirowane pomysłem Katarzyny Ostrowskiej zaśpiewały utwór "Nie, nie, nie" zespołu T. Love, w którym wybrzmiewa głębokie przesłanie dla świata:
Tylko nie mów tego mi
Nigdy nie mów tego, że
Nienawidzisz mnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski