Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Korowód i biesiada z okazji bamberskiego święta

Marek Zaradniak
Barwne stroje Bamberek pojawiają się zawsze podcza s ważnych uroczystości. Nie zabraknie ich w niedzielę podczas korowodu i biesiady z okazji 300-lecia obecności Bambrów w Poznaniu
Barwne stroje Bamberek pojawiają się zawsze podcza s ważnych uroczystości. Nie zabraknie ich w niedzielę podczas korowodu i biesiady z okazji 300-lecia obecności Bambrów w Poznaniu Adrian Wykrota
Mija 300 lat od przybycia do ówczesnych podpoznańskich wsi pierwszych osadników z Bambergu. Z tej okazji w niedzielę Towarzystwo Bambrów Poznańskich i Fundacja Edukacyjno-Artystyczna Puenta organizują inscenizację „Poznanie - 300 lat Bambrów Poznańskich”

Bambrzy zaproszeni zostali przez ówczesne władze Poznania, aby odbudować wspomniane wsie zniszczone w wyniku wojny północnej i zarazy. Fakt, że byli katolikami sprawił, że szybko zintegrowali się z miejscową ludnością i spolonizowali. Dziś mówi się, że w co czwartym poznaniaku płynie bamberska krew.

Niedzielną inscenizację zainauguruje o godzinie 14 barwny, historyczny korowód, który przejdzie ze Śródki ulicą Gdańską, mostem Jordana do Chwaliszewa i dalej przez ulicę Wielką na Stary Rynek. Tam przed ratuszem uczestników korowodu powitają przedstawiciele władz miasta.

O godzinie 15 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta rozpocznie się biesiada, której program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Będą koncerty, konkursy i warsztaty. Na początek usłyszymy grupę folkowo-countrową Jaromi Zez Ekom, a około godziny 15.30 rozpocznie się konkurs gwarowy.

Około godziny 15.45 zagra Orkiestra Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Natomiast około godziny 16.20 wodzirej zaprosi wszystkich obecnych na biesiadzie do tanecznego korowodu. Około godziny 17 znów zabrzmi muzyka w wykonaniu grupy Jaromi Zez Ekom, a około godziny 17.30 rozpocznie się kolejny konkurs gwarowy.

Rozwiąż quiz: Gwara poznańska: Co jest na zdjęciach?

Około godziny 17.45 zagra Zespół Muzyki Dawnej Huskarl, a o godzinie 18.15 rozpocznie się konkurs sztrykowania, czyli robienia na drutach. Około godziny 18.30 znów usłyszymy Zespół Muzyki Dawnej Huskarl. Zakończenie biesiady przewiduje się o godzinie 19.

Podczas festynu zdobyć będzie można także najnowszy numer Kroniki Miasta Poznania poświęcony Bambrom, a także książkę „Książę Szaranek” w przekładzie Juliusza Kubla. Przez cały czas trwania biesiady odbywać się będą także warsztaty robienia masła, plecenia wikliny, robienia lalek sianuszek oraz prania w balii.

Udział w inscenizacji jest wolny.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski