Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kto nie płaci podatków

Bogna Kisiel
Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych umorzono podatki na kwotę kilkuset złotych.
Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych umorzono podatki na kwotę kilkuset złotych. Andrzej Szozda
Poznań słynie z utrzymywania na wysokim poziomie podatków i opłat lokalnych. Gdy inne miasta rezygnowały z podwyżek, prezydent Ryszard Grobelny proponował maksymalne stawki. A teraz, gdy wpływy do budżetu dramatycznie spadają, nawet radni nie dyskutują z tymi pomysłami. Nie oznacza to, że takie fiskalne podejście dotyczy wszystkich.

W ubiegłym roku sporo osób i firm skorzystało z ulg, odroczeń, rozłożenia spłat zaległości na raty, umorzeń czy różnych form pomocy publicznej. Wykaz beneficjentów "dobrego serca" miasta jest ogólnie dostępny. Obejmuje tych, którzy skorzystali z pomocy powyżej 500 zł.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

I tak spłatę podatku rozłożono na raty 22 poznaniakom oraz Klubowi Sportowemu "Stomil", spółce Remplus, Wiepofamie i Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Jedna osoba skorzystała z ulgi w podatku.

Trzem osobom oraz siedmiu instytucjom i firmom zdecydowano się umorzyć zaległości wraz z odsetkami, łącznie na prawie 6 mln zł. Skorzystały z tego: Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz (43,7 tys. zł); ZKZL (331,9 tys. zł); Spółdzielnia Pracy Universum (1,6 mln zł); miasto reprezentowane przez dyrektora ZKZL (3,5 mln zł); miasto reprezentowane przez dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich (295 tys. zł); Zespół Szkół nr 1 (74,4 tys. zł). W każdym przypadku podstawą do takiej decyzji był uzasadniony, ważny interes podatnika lub publiczny (ewentualnie jeden i drugi). Wyjątkiem jest Mostostal Poznań S.A. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego firmy nie znalazły się po prostu pieniądze na spłatę zaległości.

- W przypadku mieszkańców o umorzeniu decyduje trudna sytuacja życiowa, na którą podatnik nie miał wpływu - tłumaczy Maciej Milewicz z Urzędu Miasta. - Gdyby Universum zapłaciło podatek od nieruchomości, musiałoby podnieść opłaty za groby.
Płacenie podatku za budynki, zarządzane przez ZKZL, w których mieszczą się placówki oświatowe, lokale komunalne i socjalne, byłoby przelewaniem pieniędzy w ramach tego samego budżetu.

W ramach pomocy publicznej mieszkańcy, firmy, instytucje w 2011 r. skorzystały z odroczeń, zwolnień z podatku, dotacji i refundacji.

- Tylko w wyjątkowych przypadkach umarzamy podatek od nieruchomości - podkreśla Hanna Koszczyńska-Karaś, dyrektor wydziału finansowego. - Dotyczy to sytuacji, gdy ktoś zmarł i nie ma spadkobierców. Na ogół rozkładamy na raty zaległości, jeśli ktoś znalazł się w trudnej sytuacji.

Najczęściej zainteresowani korzystają ze zwolnień z podatków, które wynikają z przepisów ustawy lub uchwały Rady Miasta.
I tak np. została zwolniona spółka CGS drukarnia, Pryzma Developer czy Agencja Detektywistyczna i Ochrony Joker.

- Jesteśmy zakładem pracy chronionej - wyjaśnia Elżbieta Jarzębska, główna księgowa Jokera. - Zatrudniamy niepełnosprawnych i co miesiąc otrzymujemy dofinansowanie do ich zatrudnienia. To wynika z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Inną formą pomocy publicznej są dotacje i refundacje.

- O dotację może starać się osoba niepełnosprawna, która chce sama podjąć działalność gospodarczą - mówi Józef Solecki z Urzędu Miasta. - Otrzymuje jednorazowe, bezzwrotne dofinansowanie, ale musi przez dwa lata prowadzić firmę. Refundacja przysługuje pracodawcy na utworzenie nowego stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Z refundacji skorzystały firmy: Auto Kolor, Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa "Warta", Gintrowicz Flowers, Grawer Polska i MAAD Agencja Doradczo-Edukacyjna, należąca do Michała Tomczaka, radnego PO.

- Nie ma w tym żadnej sensacji - przekonuje M. Tomczak. - Dostaję dofinansowanie, bo zatrudniam niepełnosprawnych. W ubiegłym roku utworzyłem dla takiej osoby stanowisko pracy.

Dzięki uchwałom Rady Miasta firmy mogą uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości. I tak w pierwszym półroczu tego roku skorzystały z tego dwie osoby fizyczne (19 tys.) i 10 firm (1,4 mln zł), które prowadzą ogólnodostępne m.in. baseny, stadiony, hale sportowe. W tym samym okresie w ramach pomocy de minimis beneficjentami był Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy i Poznański Park Naukowo-Technologiczny (181 tys.). Nikt natomiast jeszcze nie skorzystał w tym roku ze zwolnienia, które przysługuje przez 2 lata przedsiębiorcy, jeżeli zrealizował w ciągu 3 lat nową inwestycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski