Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Labrador poda leki i poprawi humor chorego. Fundacja szuka wolontariuszy, którzy pomogą wychować psy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Poznańska Fundacja Labrador – Pies Przewodnik od 16 lat zajmująca się szkoleniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących postanowiła pomóc także osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą i zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Poznańska Fundacja Labrador – Pies Przewodnik od 16 lat zajmująca się szkoleniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących postanowiła pomóc także osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą i zespołem stresu pourazowego (PTSD). Fundacja Labrador – Pies Przewodnik
W Poznaniu rusza pionierski projekt "Sygnalizujący Pies Asystent", dzięki któremu specjalnie wyszkolone czworonogi trafią do osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, a także cierpiących na zespół stresu pourazowego.

Poznańska Fundacja Labrador – Pies Przewodnik od 16 lat zajmująca się szkoleniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących postanowiła pomóc także osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą i zespołem stresu pourazowego (PTSD). W piątek organizacja podpisała umowę o wartości 50 tys. zł na realizację projektu "Sygnalizujący pies asystent". Jest on współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

– Finansowanie mamy zapewnione na razie na trzy miesiące. W tym czasie uda się zakupić cztery psy, a także rozpocząć ich szkolenie – tłumaczy Irena Semmler, członek zarządu Fundacji Labrador – Pies Przewodnik. Dwa czworonogi mają zostać oddane w ręce osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, dwa trafią do osób ze zdiagnozowanym PTSD.

Sprawdź też:

– W przypadku cukrzycy pies będzie przygotowany do tego, by wyczuć spadek poziomu cukru. Po zapachu zareaguje odpowiednio wcześnie, podając saszetkę z lekarstwem lub alarmując bliskich chorego – mówi I. Semmler. Z kolei przy osobie z zespołem stresu pourazowego, który często dotyka żołnierzy wracających z misji i innych służb mundurowych, zadaniem czworonogów będzie sygnalizowanie zbliżającego się ataku choroby poprzez odwrócenie od niego uwagi. – Pies w takiej sytuacji będzie trącał lub tulił się do chorego. Zrobi wszystko, by traumatyczne wspomnienia nie wracały – dodaje członek zarządu fundacji.

Czytaj też: Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik wyszkoliła już 42 psy, które stają się oczami niewidomych

Szkolenie takich labradorów będzie się różnić od tego, które do tej pory stosowane było przez instruktorów pracujących dla fundacji. Psy sygnalizujące są bowiem przygotowywane pod konkretną osobę, muszą wcześniej poznać chorego, jego zapach i nawyki. Nauka czterech zakupionych czworonogów ma zakończyć się w 2021 r. W tym samym czasie poznańska organizacja będzie też szkolić 9 psów dla osób niewidomych i niedowidzących w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i realizowanego w partnerstwie z pięcioma organizacjami oraz PFRON jako liderem.

Sprawdź też:

Teraz Fundacja Labrador-Pies Przewodnik szuka wolontariuszy, którzy przez rok będą zajmować się czworonogami, zarówno tymi, które zostaną nieodpłatnie przekazane osobom chorującym na cukrzycę i PTSD, jak i niewidomym.

– Wolontariusze nie szkolą psów – zaznacza Irena Semmler i dodaje: - Ich rolą jest przede wszystkim wychowanie psa na przyjacielskie zwierzę, które będzie potrafiło się odnaleźć w każdej sytuacji. Opiekunowie powinni zatem jeździć z nimi tramwajem, samochodem, wchodzić do sklepów, czy spacerować po zatłoczonych miejscach, by dostarczać mu jak najwięcej bodźców.

Osoby, które zdecydują się zaopiekować labradorami, będą musiały nauczyć ich także zachowania czystości w domu, bowiem trafią do nich ok. 8-tygodniowe szczeniaki. Jak informuje fundacja, wolontariusz powinien pracować zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin lub móc zabierać psa ze sobą również do pracy.

– Czas poświęcany psu odgrywa kluczową rolę, dlatego lepiej, by dzieci mieszkające z wolontariuszem miały więcej niż 5 lat – wyjaśnia I. Semmler.

Formularz zgłoszeniowy można otrzymać pisząc na adres mailowy fundacji: [email protected].

Zobacz też:

1. BORDER COLLIETa rasa psów plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu "Inteligencja psów" Stanleya Corena. Pochodzący z Wielkiej Brytanii pies pasterski Border collie cechuje się niezwykłą podatnością na szkolenie i pracę z człowiekiem. Mówi się, że są to psy ponadprzeciętnie oddane swoim właścicielom, uległe oraz zrównoważone. Za ciekawostkę uchodzi suczka Chaser - border collie znająca ponad 1000 słów!POLECAMY:

Najmądrzejsze psy świata. Te rasy są najbardziej inteligentn...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski