Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Łacina miała wyglądać tak. Zobacz stare plany Miastoprojektu [ZDJĘCIA]

KARC
Przy Rondzie Rataje na Łacinie miało powstać centrum III stopnia.
Przy Rondzie Rataje na Łacinie miało powstać centrum III stopnia.
Tam, gdzie dziś powstaje Galeria Łacina przy rondzie Rataje, kiedyś miasto planowało utworzenie tzw. centrum III stopnia. Projekt nigdy nie został zrealizowany. Powstał w Miastoprojekcie w pracowni Jan Wellengera, który kierował tzw. "pracownią ratajską". Były to lata 60.

Plan zagospodarowania przestrzennego Rataj został zatwierdzony przez Radę Narodową Poznania w 1962 r. Rataje miały powstawać według trzech modeli: centrum I, II i III stopnia, przy czym to ostatnie miało stanowić alternatywne centrum miasta właśnie przy rondzie Rataje. Było planowane jako centrum Nowego Miasta.

Czytaj także:
Budowa CH Łacina. Co sądzą poznaniacy?
Poznań: Centrum Handlowe Łacina powstanie w dwa lata. Jest zgoda na budowę
Centrum handlowe Łacina będzie wyglądać tak [WIZUALIZACJE]

Centrum I stopnia to jedna jednostka mieszkaniowa, jedna jednostka szkolna, dwa przedszkola i jednostka usługowa. Centrum II stopnia to kolejno po dwie jednostki oraz dodatkowo szkoła średnia. Takie modele zagospodarowania powtarzają się dziś zarówno na dolnym, jak i górnym tarasie Rataj.

Tymczasem centrum III stopnia, miało być tylko jedno, właśnie "na Łacinie". Przy okazji: nazwa wzięła się od małej uliczki Łacina, która prowadzi od ul. Jana Pawła II na wschód.

To alternatywne centrum zakładało powstanie przy rondzie sporego osiedla. Powstać tam miały nie tylko budynki wielorodzinne, ale także obiekty spełniające funkcje miastotwórcze: kina, miejsca wypoczynku, czyli skwery z alejkami i ławkami, duże sklepy tzw. domy towarowe oraz inne małe zakłady usługowe.

Obecnie przy rondzie powstaje centrum handlowe Łacina, a na przełomie mają i czerwca miasto wystawi na sprzedaż kolejne działki na tym terenie. Na sprzedaż będą tzw. cztery pola inwestycyjne przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Powstanie tam nowe osiedle, na które wjazd będzie prowadził od strony ul. Bolesława Krzywoustego i dalej przez ul. Katowicką.
Do sprzedania będą również cztery pola inwestycyjne przeznaczone na usługi. Większość z nich jest usytuowana wokół centrum handlowego. Inne znajdują się na terenie wzdłuż trasy katowickiej.

Zarówno na działkach przeznaczonych pod usługi jak i pod budownictwo wielorodzinne zabudowa nie może przekraczać sześciu kondygnacji (w tym szósta kondygnacja pod warunkiem jej wycofania w stosunku do linii elewacji frontowej). Jak przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabudowa - w zależności od działki - nie powinna przekraczać od 40 proc. do 60 proc. powierzchni działki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski