Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Lądowisko dla helikopterów w parku Jana Pawła II jednak nie powstanie?

Natalia Dolacka
Mieszkańcy Wildy walczą o to, żeby lądowisko dla helikopterów medycznych nie powstało w parku Jana Pawła II. Jest szansa, że powstanie jednak na terenie szpitala HCP.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji lądowiska dla helikopterów medycznych w parku Jana Pawła II zapadła w marcu ubiegłego roku. Prezydent Poznania wydał ją na wniosek Centrum Medycznego HCP. Pomysł ten oburzył mieszkańców Wildy, którzy chcą, aby park pozostał miejscem wypoczynku i rekreacji. Decyzja władz miasta jest dla nich niezrozumiała tym bardziej, że park oddalony jest od szpitala o 1,5 km, więc pacjentów trzeba by było przywozić z lądowiska karetką.

Czytaj także:

Poznań: Wilda nie chce lądowiska w parku! Dziś protest

W sierpniu br. Rada Osiedla Wilda przeciwstawiła się pomysłowi umiejscowienia lądowiska w parku, powołując się m.in. na argumenty ekologiczne (plany inwestora obejmowały wycięcie blisko 200 drzew). Do walki o park przyłączyły się cztery poznańskie organizacje: Stowarzyszenie Prawo do Miasta, Stowarzyszenie Kamienica, Stowarzyszenie Silva i Stowarzyszenie Siloe. Organizacje, jako podmioty prawne, mogą brać udział w postępowaniu administracyjnym dotyczącym lokalizacji lądowisk i reprezentować interesy mieszkańców Wildy.

– Na skutek naszych działań Wydział Ochrony Środowiska zdecydował o tym, że będzie przygotowany raport na temat oddziaływania inwestycji na środowisko – mówi Lech Mergler ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

SKO zdecyduje o losach lądowiska na Wildzie

Reprezentanci organizacji społecznych zapowiadają, że zrobią wszystko, by do budowy lądowiska w parku nie dopuścić. Możliwe jednak, że dalsza walka nie będzie konieczna, bo w październiku dyrektor CM HCP wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę lądowiska na terenie szpitala.

– Może doszli do wniosku, że dalsza walka z nami im się nie opłaca. Boksowaliby się z nami pewnie jeszcze ze trzy lata. Liczymy, że to przełom w spawie i że lądowisko rzeczywiście powstanie przy szpitalu. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone, dlatego będziemy się starali przystąpić do tego postępowania – wyjaśnia Mergler. – Chcemy mieć bezpośredni dostęp do informacji, a także wspierać inwestora, jeżeli będzie tego potrzebował. Mamy nadzieję, że miasto nie będzie tej sprawy utrudniać.

– To jest to, co chcieliśmy uzyskać od samego początku – dodaje Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda. – Takie rozwiązanie jest najlepsze zarówno dla pacjentów szpitala, jak i dla mieszkańców Wildy – wilk syty i owca cała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski