Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Łańcuch Światła znów zapłonął w obronie sądów [ZDJĘCIA]

Cezary Hurysz
Łańcuch Światła we wtorek znów zapłonął w stolicy Wielkopolski. Na placu Mickiewicza zebrano się, aby protestować przeciw wejściu w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma obowiązywać od 3 lipca. Zdaniem organizatorów jest ona zagrożeniem dla niezawisłości sędziów.Zobacz kolejne zdjęcie --->
Łańcuch Światła we wtorek znów zapłonął w stolicy Wielkopolski. Na placu Mickiewicza zebrano się, aby protestować przeciw wejściu w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma obowiązywać od 3 lipca. Zdaniem organizatorów jest ona zagrożeniem dla niezawisłości sędziów.Zobacz kolejne zdjęcie --->Paweł F. Matysiak
We wtorek wieczorem na placu Mickiewicza zjawiły się setki ludzi, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec reformy sądownictwa. Na manifestacji pojawił się również rzecznik Sądu Najwyższego, który nie szczędził krytycznych uwag o zmianach przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jak podkreślał rzecznik Sądu Najwyższego, obecnie głównym problemem w Polsce jest naginane prawa. - Nie walczymy tylko o konkretnych sędziów, o tych, którzy powinni znaleźć się w Trybunale Konstytucyjnym czy o tych prezesów, którzy zostali zwolnieni bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Walczymy o pewne reguły i zasady określone w naszej konstytucji. W 1997 roku poprzez referendum przyjęliśmy ustrój demokratycznego państwa prawa, a teraz to prawo jest naginane - mówił Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Zdaniem organizatorów obecni sędziowie Sądu Najwyższego będą usuwani, a zastąpią ich ci wskazani przez rząd. - Polska jest w tym momencie krajem, w którym można skrócić i przerwać kadencję prezesa Sądu Najwyższego. Żadna z ostatnich reform nie poprawia działania sądownictwa i nie sprawia, że sądy są bliższe obywatelom. Obecnej władzy chodzi tylko o to, żeby wymienić kadrowo sądy - mówi Michał Laskowski.

Jak podkreślają organizatorzy, głównym zadaniem protestów jest sprzeciw wobec upolitycznieniu sądów. - Nie odpuścimy żadnej okazji, żeby protestować przeciwko zakusom upolitycznienia sądów. Jest to bardzo niebezpieczne - mówi Renata Borusińska z Obywateli dla Rzeczypospolitej.

Uczestnicy protestu byli świadomi przegranej w batalii o Sądy Najwyższe. - Musimy mieć świadomość, że w najbliższych dniach możemy przegrać. Musimy teraz wspólnie pomyśleć, jak wrócić do kraju, w którym się dyskutuje i prowadzi kulturalną debatę - mówi Michał Laskowski.

Podczas manifestacji wypowiadali się także przedstawiciele niepełnosprawnych, Komitetu Obrony Demokracji czy grupy Stonewall. W środę odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej, na którym mogą zostać podjęte dalsze decyzje dotyczące działań polskich władz i reform sądownictwa.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

MŚ: Szybki test dla kibiców

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski