Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań ma być miastem otwartym i tolerancyjnym. Urzędnicy i eksperci połączyli siły w walce z wykluczeniem i dyskryminacją

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W skład Zespołu do spraw Polityki Równości i Różnorodności weszły przedstawicielki strony społecznej, miejscy urzędnicy oraz niezależne ekspertki
W skład Zespołu do spraw Polityki Równości i Różnorodności weszły przedstawicielki strony społecznej, miejscy urzędnicy oraz niezależne ekspertki Urząd Miasta Poznania
Prezydent Jacek Jaśkowiak powołał Zespół do spraw Równości i Różnorodności. Jego celem jest kształtowanie miejskiej polityki w taki sposób, aby podejmowane działania wpisywały się w zasadę równego traktowania, przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie, wiek, orientację seksualną, wyznanie czy też status ekonomiczny.

– Ważne jest dla nas nie działanie doraźne, ale systemowe – podkreśla prezydent Jaśko-wiak i dodaje: – chcemy, by Poznań był miastem otwartym i tolerancyjnym.

Prezydent zwrócił uwagę, że z dotychczasowych doświadczeń Poznania w tej materii chcą korzystać inne miasta. Przypomniał też, że inicjatywy, które pojawiały się w ostatnich latach, były w dużym stopniu zasługą Marty Mazurek, byłej pełnomocniczki prezydenta do spraw przeciwdziałania wykluczeniom, a obecnie radnej Koalicji Obywatelskiej.

To właśnie Mazurek przewodniczy zespołowi.

– Priorytetowe zadania na najbliższy czas to polityka oświatowa, której ważnym elementem powinna być edukacja obywatelska i antydyskryminacyjna oraz kompleksowa strategia równościowa dla Poznania, która będzie ważnym krokiem w procesie przyjęcia przez Poznań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym – uważa Mazurek, dodając, że eksperci, którzy wchodzą w skład zespołu, zapewnią bogatą wiedzę i podzielą się najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

Ekspertów wyłoniono w konkursie. Zgłosiło się 16 osób, spośród których wybrano pięciu członków zespołu. Ekspertki musiały wykazać się bogatym dorobkiem naukowym oraz doświadczeniem w tematyce migracji, LGBT+, antydyskryminacyjnej, antyprzemocowej, czy dotyczącej nierówności społeczno-ekonomicznej.

W gronie eksperckim znalazły się: dr Jowita Wycisk z UAM, dr Izabela Czerniejewska z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, dr Iwona Chmura-Rutkowska z UAM, prof. Baha Kalinowska z Uniwersytetu Ekonomicznego , prawniczka Dominika Sadowska z firmy Strefa Różnorodności.

Czytaj też: Poznań zapewnia darmowe lekcje przeciw mowie nienawiści

Do zespołu zaproszono także Ewę Gałkę, przewodniczącą Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, prezeskę zarządu Stowarzyszenia PISOP oraz miejskich urzędników. Są to: Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta, który był pełnomocnikiem wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych; Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej; Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Agnieszka Krzyśka z Wydziału Organizacyjnego oraz Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Kwestie dotyczące równego traktowania i wspierania różnorodności to polityka, która powinna być konsekwentnie uwzględniania i realizowana w ramach wydziałów i jednostek miejskich – wskazuje Mazurek.

Zobacz też:

Czy gwałty zdarzają się coraz częściej, czy to ofiary mają więcej odwagi, by o nich mówić? W ostatnim czasie co chwilę słyszymy doniesienia o kolejnych napaściach seksualnych, gwałtach, również zbiorowych. W niektórych województwach jest to ponad 100 przypadków rocznie! I mowa tu wyłącznie o dokonanych gwałtach, nie udaremnionych próbach.Czasem ofierze udaje się oswobodzić, innym razem, sparaliżowana strachem, fizycznie słabsza czy wręcz odurzona, nie jest w stanie się uratować. Dlaczego tak się dzieje? Co może zrobić świadek takiego zdarzenia, a co ofiara? Które województwa w Polsce są najniebezpieczniejsze? Sprawdziliśmy to.

Kobiety przeważnie wstydzą się o tym mówić. Ale te historie ...

źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski