- Takie solidne tablice zostaną zamontowane w uczęszczanych miejscach m.in. przy Jeziorze Strzeszyńskim i na Malcie. Wpierw jednak musimy ustalić szczegóły z administratorem tych terenów - Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji - mówi Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Ptasi "problem", szczególnie związany z gołębiami jest na co dzień widoczny na ulicach miasta.
Wydział Ochrony Środowiska prowadzi także regularne działania edukacyjne, przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą, które mają uświadomić młodym ludziom, że nieprzemyślane dokarmianie ptaków nie jest niczym dobrym. - Pomagajmy ptakom tylko zimą i wyłącznie, gdy jest ona sroga - radzi Piotr Szczepanowski. - Sypmy ziarno, a nie okruchy chleba.
A jak najlepiej odstraszyć gołębie, które są utrapieniem dla dużej części poznaniaków?
- "Kolce", to najczęściej stosowany sposób na zniechęcenie gołębi do przebywania w danym miejscu . Są to listwy wykonane z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Nie stanowią jednak zagrożenia dla ptaków - wyjaśnia Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem.
Czytaj także:
Poznań: Siatki kontra gołębie na PST
Poznań: Nierówna walka MPK z gołębiami [ZDJĘCIA]
Poznań: Bezskuteczna walka z gołębiami
W Poznaniu gołębie stanowią duży kłopot na przystankach "pestki". Już kilka razy podejmowano próby walki z nimi. Nie pomagają ani kolczatki, ani żele.
- Na przystanku przy Słowiańskiej zakładana jest pod betonowym stropem lekka siatka. Na razie pracownicy montują ją na przęsłach, które są podświetlane, bo tam najczęściej przesiadują ptaki. W następnych dniach będą sprawdzane miejsca na przystankach, na które przenoszą się gołębie i kolejne fragmenty siatki będą zakładane - wyjaśnia Iwona Cieślik z MPK.
Problem taki jak Poznań miała Warszawa z przystankami metra. Tam zdecydowano się na montaż urządzeń emitujących odstraszające ptaki dźwięki. W Gdańsku stosowano żele, specjalne igły, a nawet linki, które uniemożliwiały ptakom utrzymanie równowagi. Na próżno. Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co jest praktykowane na terenie lotnisk, rzadziej w mieście, gdzie jest zwarta zabudowa. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko przebywać w określonym miejscu. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”