W sobotę na Targach Mieszkań i Domów wiceprezydenci Poznania Mariusz Wiśniewski i Maciej Wudarski zaprezentowali koncepcje zagospodarowania Wolnych Torów, terenów po Wiepofamie i Goplanie na Jeżycach, części Ostrowia Tumskiego, którą zajmowała elektrociepłownia oraz terenów pomagazynowych przy Unii Lubelskiej. Wręczyli też nagrody laureatom konkursu "Architectus civitatis nostrae" (Budowniczy naszego miasta).

W prezentowanych koncepcjach przygotowanych przez Miejską Pracownię Urbanistyczną planiści postawili na zabudowę mieszkaniową. Ona stanowi istotną część planu zagospodarowanie Wolnych Torów, jest też elementem dominującym w pozostałych lokalizacjach.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu 2018. Niedługo przestawiamy zegarki >>>

Wolne Tory z zieloną kładką i tramwajem

- Wolne Tory to unikalny teren w skali kraju - podkreślał Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania. - Chcemy, aby był zagospodarowany tak, jak na to zasługuje.

Animacja - Wolne Tory

Wyjątkowość Wolnych Torów polega zarówno na położeniu w ścisłym centrum miasta, jak i obszarze. Cały teren to 118 ha. Według miejskiej koncepcji jego potencjał, gdy chodzi o przyszłą liczbę mieszkańców, to 14,5 tys. osób.

- Oczywiście planujemy na tym terenie także funkcje usługowe, wśród nich i usługi publiczne - mówił Maciej Wudarski. - Budynki pełniące takie funkcje będą usytuowane bliżej ulicy Matyi. Tam też będzie możliwa wysoka zabudowa.

Animacja - Jeżyce

Ulicę Matyi miałaby połączyć z ul. Hetmańską linia tramwajowa biegnąca po zielonym torowisku. Z Wolnych Torów ku centrum prowadziłaby szeroka zielona kładka. Pomiędzy budynkami zaprojektowano skwery i place, w tym największy w Poznaniu o powierzchni 300 m kw.