Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto nazwało ponad 100 ulic imionami kobiet. To upamiętnienie 100-lecia przyznania im praw wyborczych

gj
Ponad 100 ulic w Poznaniu zostało nazwanych imionami kobiet. To uczczenie rocznicy 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.
Ponad 100 ulic w Poznaniu zostało nazwanych imionami kobiet. To uczczenie rocznicy 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Fundacja Kochania Poznania
Ponad 100 ulic w Poznaniu zostało nazwanych imionami kobiet. To uczczenie rocznicy 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Rok temu Rada Miasta Poznania postanowiła, że w 2018 roku ulice w Poznaniu będą nazywane tylko imionami kobiet. Ma to być upamiętnienie 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Okazało się, że do tej pory na ponad 660 skwerów i placów w Poznaniu, nieco ponad 70 nosi imiona patronek. Fundacja Kochania Poznania postawiła więc sobie ambitny plan, że nowych patronek będzie aż 100. Plan udało się zrealizować nawet z nawiązką i w 2018 roku otwarto 102 ulice noszące imiona kobiet.

- Staraliśmy się wybierać takie osoby, które w jakiś sposób są związane z Poznaniem. Wśród patronek są święte, pisarki, poetki, żołnierki, lekarki, kobiety walczące o wolność Polski, które m.in. ramię w ramię z mężczyznami brały udział w wydarzeniach czerwca 1956 - mówi Katarzyna Cieliczko-Słupianek, prezeska Fundacji Kochania Poznania.

Na samym Strzeszynie powstało "Osiedle Pisarek", gdzie patronkami ulic jest 10 literatek związanych z miastem. Miejsce nie jest przypadkowe, wcześniej w tej okolicy wytyczono około 100 ulic upamiętniających pisarzy, dlatego aby koncepcja była spójna, nowym ulicom patronują właśnie pisarki. Innym przykładem jest skwer Trzech Tramwajarek, który powstał niedaleko dawnego budynku UB, skąd padły do nich strzały podczas wydarzeń Czerwca '56.

Historie patronek nowych ulic, placów i skwerów w Poznaniu można przeczytać na stronie Fundacji Kochania Poznania.

Czytaj także: Bohaterki Czerwca 1956 - Trzy Tramwajarki mają swój skwer. W piątek odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Poznaniu

W tym roku jeszcze jedno miejsce ma być nazwane imieniem kobiet, Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego. - W tej nazwie zawarta zostanie opowieść o niezwykłych kobietach, które pod koniec XIX wieku postanowiły się przeciwstawić potężnemu państwu pruskiemu, które dążyło do całkowitego zgermanizowania polskich dzieci - wyjaśnia dr Paweł Cieliczko, inicjator pomysłu nazywania ulic imionami kobiet. - Kobiety stworzyły niezwykłą sieć nielegalnego szkolnictwa, miały swoje podręczniki, programy nauczania, stopnie, a nawet podziemne kuratorium, przez ich nielegalne szkoły przechodziło około 1000 poznańskich dzieci rocznie, które dzięki nim uczyły się czytać i pisać po polsku, poznawały rodzimą historię i literaturę. Ten niezwykły system podziemnego szkolnictwa funkcjonował niemal ćwierć wieku, aż do odzyskania niepodległości, kiedy te panie zaczęły uczyć poznańskie dzieci w polskich, legalnych szkołach. To właśnie ich wychowankowie zaplanowali, przygotowali i przeprowadzili powstanie wielkopolskie, dlatego nazwałem je Matkami Chrzestnymi Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia.

Nazwa ma być nadana bezimiennemu, zadrzewionemu skwerowi, znajdującemu się przy ul. Młyńskiej, pomiędzy ogródkiem jordanowskim a budynkiem prokuratury. - To świetne miejsce, ale jakby zapomniane, mamy nadzieję, że dzięki Matkom Chrzestnym Powstania Wielkopolskiego wypięknieje i ożyje, przestanie być miejscem niczyim, stanie się ważnym miejscem na mapie Poznania, przypominającym o bardzo ważnych bohaterkach naszej przeszłości - mówi Katarzyna Cieliczko-Słupianek.

Projekt został przedstawiony Radzie Miasta. Inicjatorzy liczą na to, że uda się przeprowadzić uchwałę o ustanowieniu skweru Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego jeszcze przed 100. rocznicą wybuchu powstania.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski